Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Co z Międzynarodowym Harcerskim Festiwalem Kultury Młodzieży Szkolnej?

wtorek, 26 maja 2020 16:00 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Zakończyły się zgłoszenia do udziału w 47. Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, który co roku odbywa się w stolicy województwa świętokrzyskiego. Jak będzie wyglądał tegoroczny i czy jest szansa, żeby odbył się w takiej formie, jak do tej pory?

Koronaw

Zgodnie z planami 47. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej ma się rozpocząć 9 lipca i potrwać dziesięć dni. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników z różnych krajów świata, którzy uczestniczą w przeglądach, warsztatach artystycznych i koncertach.

Festiwal otwiera koncert "Gospodarze Gościom" w Amfiteatrze na kieleckiej Kadzielni. Tam też odbywa się "Koncert Galowy", który podsumowuje pracę wszystkich uczestników. Najlepsi wykonawcy otrzymują tradycyjnie Złote, Srebrne i Brązowe Jodły. Przyznawana jest też nagroda Grand Prix Festiwalu. Oprócz tego, w ramach Festiwalu na kieleckim Rynku odbywają się koncerty, a ulicą Sienkiewicza przechodzi barwny korowód. Czynne jest również Miasteczko Festiwalowe zlokalizowane przy akademikach Politechniki Świętokrzyskiej.

Jak będzie w tym roku, jeszcze nie wiadomo. - Czekamy na wytyczne z Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Zdrowia i pracujemy nad przygotowaniem Festiwalu. Wszystkie szczegóły będziemy mogli zdradzić po ustaleniach z naszymi partnerami i otrzymaniu wytycznych - mówi harcmistrz Arkadiusz Szostak, zastępca komendanta Chorągwi Kieleckiej do spraw organizacyjnych.

Dodaje, że jest możliwe, aby Festiwal się odbył, ale na pewno będzie się różnił od poprzednich edycji. - Chcielibyśmy przeprowadzić go w takiej formie, jak dotychczas, ale jest jeszcze za wcześnie, żeby powiedzieć, jak będzie wyglądał. To jest wydarzenie, które ma swoją historię i jest związane z naszym miastem, ale musimy pracować nad tym, co mamy. Najważniejsze dla nas jest zdrowie i bezpieczeństwo naszych uczestników i tym będziemy się bezwzględnie kierować - tłumaczy.

W organizację imprezy zaangażowanych jest około 40 instytucji. Festiwal finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Senat RP i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO