Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

W dwóch szpitalach powstaną laboratoria do diagnostyki koronawirusa

środa, 22 kwietnia 2020 16:09 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Szpital w Czerwonej Górze i Świętokrzyskie Centrum Onkologii otrzymają ponad dwa i pół miliona złotych dofinansowania na uruchomienie laboratoriów do diagnostyki w zakresie koronawirusa. Pieniądze pochodzą ze środków unijnych.

reporterm

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze otrzyma milion złotych.

- To z pewnością przełoży się na zwiększenie liczby wykonywanych w regionie testów, a więc skuteczniejszą wykrywalność zakażeń, a co za tym idzie zmniejszenie rozprzestrzeniania się wirusa – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. – Dzięki uruchomieniu pracowni personel medyczny szpitala będzie mógł liczyć na usprawnienie pracy i zwiększenie jej bezpieczeństwa - dodaje.

Laboratorium zostanie uruchomione także w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Placówka w ramach projektu realizowanego przez szpital wojewódzki otrzyma ponad półtora miliona złotych. Za pieniądze zostanie zakupione również urządzenie zapewniające czystość powietrza.  

- Umożliwienie szybkiej ścieżki diagnostycznej do walki z epidemią koronawirusa ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa epidemicznego. Szybka diagnostyka i wdrożenie właściwych procedur postępowania powinno w znacznym stopniu ograniczyć szerzenie się wirusa, ponieważ takie działania prowadzą do przerwania łańcucha zakażeń - podkreśla Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO