Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Obowiązkowe maski, odłożone matury i przedłużone ograniczenia

czwartek, 09 kwietnia 2020 13:39 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Obowiązek zasłaniania ust i nosa od przyszłego czwartku wprowadził rząd Mateusza Morawieckiego. Przedłużono także inne ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa. Odłożone zostały również egzaminy maturalne.

Przypomnijmy, że według wprowadzonych obostrzeń minimalna odległość między osobami znajdującymi się w miejscach publicznych to dwa metry. Bez opiekuna nie mogą poruszać się również osoby nieletnie. Wprowadzono też limit osób w sklepach oraz kościołach. Te ograniczenia zostały przedłużone do 19 kwietnia.

Do 26 kwietnia premier Mateusz Morawiecki przedłużył zaś zamknięcie szkół i placówek edukacyjnych oraz ograniczenia dotyczące ruchu lotniczego i kolejowego. – Te ograniczenia się sprawdziły na tyle, że jesteśmy kopiowani przez innych – mówił premier. Do odwołania nie odbędą się też imprezy masowe, a do 3 maja przedłużono zamknięcie granic.

Premier ogłosił także, że przesunięte zostają egzaminy maturalne oraz ośmioklasistów. Odbędą się one najwcześniej w drugiej połowie czerwca.

- Gdyby nie te restrykcje, to mielibyśmy sytuację podobną jak we Włoszech i Hiszpanii – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Ponadto od przyszłego czwartku wszystkie osoby znajdujące się w miejscu publicznym będą musiały nosić maseczki zasłaniające usta i nos.

Rząd zapowiada również zniesienie pewnych ograniczeń w gospodarce. Zmiany mają zostać ogłoszone po Świętach Wielkanocnych.

Nowy numer!
22/2020 22/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ