Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Testy na koronawirusa dla pacjentów i personelu medycznego każdego szpitala

niedziela, 05 kwietnia 2020 09:40 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Koszty testów pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zwrot podatków

Taką możliwość wprowadziła w sobotę nowelizacja  zarządzenia Prezesa NFZ dotyczącego rozliczania świadczeń medycznych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Nowe przepisy przewidują, że NFZ rozliczy wykonanie testów na obecność koronawirusa w laboratoriach placówek umieszczonych na wykazie prowadzonym przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ w porozumieniu z wojewodą. Testy mogą być wykonane nie tylko dla pacjentów szpitali jednoimiennych, ale także dla pacjentów i personelu medycznego wszystkich pozostałych placówek szpitalnych w Polsce. Wymazy ze szpitali trafią do wskazanych laboratoriów  i w efekcie szpital wykonujący test będzie mógł rozliczyć koszt tego testu z Funduszem.

– To fundamentalna zmiana – zapowiada Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. – Znacznie poszerzamy możliwości płacenia za testy, aby mogli skorzystać z nich pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali w naszym kraju – wyjaśnia szef NFZ.

Nowy numer!
22/2020 22/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ