Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Próbny test ósmoklasisty. Kuratorium: Nie wiemy, na ile ta praca będzie samodzielna

poniedziałek, 30 marca 2020 13:26 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Chętni ósmoklasiści z regionu świętokrzyskiego przystąpili dziś do zdalnego próbnego egzaminu z języka polskiego. Nie wiadomo jednak, ilu uczniów zdecydowało się sprawdzić swoją wiedzę w ten sposób i czy wszyscy rozwiązywali testy bez korzystania z niedozwolonych pomocy.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, tłumaczy, że egzamin w tej formie ma jedynie charakter sprawdzający, na jakim etapie przygotowania do końcowych sprawdzianów są uczniowie. - Jeżeli napiszą oni testy, a nauczyciele je sprawdzą, będą mieć wiedzę, czy przed egzaminem końcowym trzeba jeszcze coś powtórzyć lub dopracować. Prace zostaną ocenione, ale nie będzie to brane pod uwagę przy wystawianiu stopni końcowych. To ma raczej oswoić ucznia z arkuszem i procedurami, bo tak naprawdę nie wiemy, na ile ta praca będzie samodzielna - wyjaśnia kurator.

W województwie świętokrzyskim jest około 10,5 tysiąca ósmoklasistów. Nie wiadomo jednak, ilu z nich przystąpiło do egzaminu. Swoją wiedzę postanowili sprawdzić m.in. wszyscy uczniowie ósmej klasy ze Szkoły Podstawowej w Brynicy - dwanaście osób.

- Teoretycznie wszystko powinno odbyć się bez problemów, ale przed godziną 9 był kłopot z zalogowaniem się na stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, bo najprawdopodobniej miała przeciążone serwery. Żaden z uczniów nie zgłaszał nam jednak, żeby miał jakieś większe problemy - informuje Tomasz Gruszczyński, dyrektor podstawówki w Brynicy. Dodaje, że w ubiegły piątek nauczyciele prowadzący ustalili z uczniami, jak będzie wyglądał ten sprawdzian i w jakiej formie mają oni dostarczyć drogą elektroniczną rozwiązania testów.

Jak dyrektor Gruszczyński ocenia sens przeprowadzania tego egzaminu? - Uważam, że jeżeli to ma być kontrolą ucznia dla samego siebie lub szkoły, to jest to w porządku. Nie ustrzeżemy się jednak tego, że uczeń będzie zaglądał do jakichś materiałów. Jeżeli podejdzie do tego uczciwie i będzie chciał zdiagnozować, jakie ma braki i czego powinien się douczyć, ma to sens. Tak samo jest w przypadku każdej pracy domowej, bo jedynym obostrzeniem w tym wypadku jest to, że uczeń zaczyna rozwiązywać test o określonej porze. Sprawdzian w takiej formie nie będzie mógł się odbyć na pewno 21 kwietnia (wtedy ma zostać przeprowadzony główny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego, a w dwóch kolejnych dniach z matematyki i języka obcego - przyp.red.) - mówi Tomasz Gruszczyński.

Rozwiązania zostaną opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną 8 kwietnia. Przeprowadzenie próbnych egzaminów jest dobrowolne.

Nowy numer!
22/2020 22/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ