Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Nazwa Sitkówka-Nowiny do zmiany. Mieszkańcy niemal jednogłośni

poniedziałek, 30 marca 2020 11:46 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

We wrześniu 2019 roku gmina Sitkówka-Nowiny podjęła uchwałę o przystąpieniu do konsultacji społecznych w sprawie zmiany jej nazwy. Do połowy bieżącego miesiąca mieszkańcy gminy mieli szansę wypowiedzieć się, czy są za zmianą nazwy na „Gmina Nowiny”, czy też za pozostaniem przy dotychczasowej. Pierwszą opcję wybrało 97 procent głosujących.

Pożyczka okey

- W tej chwili obowiązującą nazwą jest gmina Sitkówka-Nowiny, natomiast taka miejscowość nie istnieje. Jest to określenie, które wzięło się z przeszłości - informuje wójt Sebastian Nowaczkiewicz. - Dwuczłonowa nazwa trochę wprowadza ludzi w błąd, bo Sitkówek jest tak naprawdę w okolicy trzy: w Kielcach, w Chęcinach pod Czerwoną Górą, jak również po stronie naszej gminy przy ulicy Chorzowskiej. W związku z tym zaproponowałem, żebyśmy przystąpili do konsultacji społecznych, aby zmienić tę nazwę na krótszą, czyli po prostu gmina Nowiny, bo to właśnie w tej miejscowości jest jej centrum - tłumaczy.

Do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych uprawnionych było ponad sześć tysięcy osób. Frekwencja wyniosła jednak niecałe czterdzieści procent. Zdecydowana większość opowiedziała się za zmianą nazwy na krótszą, natomiast zaledwie trzy procent było przeciwko temu pomysłowi.

Wójt gminy zaznacza, że przekształcenie nazwy nie wiążę się z żadnymi utrudnieniami ani dodatkowymi opłatami. Tak naprawdę dla wielu osób zmiana będzie niezauważalna. - To nie będzie skutkowało koniecznością wymiany dowodu osobistego ani zmiany adresu, ponieważ kod pocztowy nadal pozostaje taki sam: 26-052 Nowiny.  Dla przedsiębiorców to też nie wiąże się z żadnymi negatywnymi skutkami - zauważa Nowaczkiewicz.

Radni podjęli uchwałę o wystąpieniu do właściwego ministra z wnioskiem o zmianę nazwy gminy. Jak informuje sekretarz gminy Ryszard Kusak, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nazwa ulegnie zmianie 1 stycznia 2021 roku.

Nowy numer!
22/2020 22/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ