Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Jak rzucić palenie? ŚCO dawało dziś wskazówki

czwartek, 21 listopada 2019 13:34 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Dziś mamy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, który obchodzony jest zawsze w trzeci czwartek listopada. W związku z nim Świętokrzyskie Centrum Onkologii zorganizowało akcję profilaktyczną, w ramach której można było uzyskać bezpłatne konsultacje, porady i badania.

Zwrot podatków

W Polsce liczba palaczy stopniowo się zmniejsza. Z badań wynika jednak, że wciąż pali jedna czwarta dorosłych, a 34 procent Polaków mieszka z kimś palącym, co również ma negatywny wpływ na zdrowie. – Co trzeci nowotwór jest efektem palenia czynnego lub biernego, a 9 na 10 raków płuca powstaje właśnie przez palenie. Organizujemy takie akcje, aby wskazać palaczom drogę do wyjścia z nałogu, chociaż zdajemy sobie sprawę, że nie jest to proste – mówi Jadwiga Zapała, specjalista do spraw promocji zdrowia w ŚCO.

- Warto zacząć od swojej głowy, czyli motywacji i zapewnienia sobie wsparcia osób wokół. Kolejnym krokiem jest liczenie wypalonych papierosów i schodzenie z tej liczby. Gdy osoba paląca dojdzie do pięciu papierosów, powinna wyznaczyć ostateczny termin rzucenia palenia i to zrobić.  Możemy wesprzeć się środkami farmakologicznymi, ale wtedy, kiedy poziom uzależnienia jest wysoki, co można sprawdzić za pomocą testów. Należy pamiętać, że nie każda metoda farmakologiczna jest dla wszystkich. Gum  nie powinny stosować osoby z chorobami żołądka, a plastrów osoby z alergią. Inhalator z kolei zadziała jak nikotyna, czyli zwęzi naczynia i zagęści krew, w związku z tym osoby, które mają problemy z naczyniami krwionośnymi też nie powinny z takiego rozwiązania korzystać – dodaje specjalistka.

W akcji wzięli również udział przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny pracy w Kielcach, którzy zbadali pacjentom m.in. poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, szczytowy przepływ wydechowy oraz ciśnienie krwi. – Badania, które wykonujemy bardzo mocno przemawiają do pacjentów, bo zazwyczaj większość osób posiada wiedzę teoretyczną, jednak i tak trudno im palenie rzucić – mówi Monika Szymocha z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny pracy w Kielcach.

ŚCO będzie od przyszłego roku realizowało bezpłatny program profilaktyczny, mający na celu wczesne wykrywanie raka płuc. Zostaną nim objęte osoby w wieku 55-74 lata, które palą lub paliły papierosy, a także osoby, mające - z racji wykonywanego zawodu - styczność z krzemionką, berylem, niklem, chromem, azbestem, spalinami silników diesla oraz sadzą. Z badań skorzystać będą mogli również pacjenci z innymi czynnikami ryzyka, m.in. rakiem płuc w rodzinie, obturacyjną chorobą płuc lub włóknieniem płuc.

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO