Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Nowa lista leków refundowanych. Skorzystają m.in. pacjenci chorzy na cukrzycę

środa, 06 listopada 2019 14:50 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Od początku listopada obowiązuje nowa lista leków refundowanych, na której widnieje 76 nowych produktów.  Są to m.in. medykamenty stosowane w leczeniu raka jelita grubego, cukrzycy,  stwardnienia rozsianego, osteoporozy oraz białaczki limfocytowej. Obniżki wynoszą od 1 grosza do 107 złotych. 

Zwrot podatków

Nowości na liście leków refundowanych dotyczą m.in. leczenia cukrzycy typu drugiego. Ministerstwo Zdrowia obniżyło koszt specjalistycznej terapii stosowanej przed włączeniem insuliny.

– Ogromnym sukcesem jest refundacja wszystkich trzech dostępnych na rynku flozyn stosowanych w cukrzycy typu drugiego. To są leki, które nie tylko pomagają dobrze kontrolować cukrzycę, ale również zapobiegają powikłaniom. Na te zmiany pacjenci czekali kilka ładnych lat i ja sam jako farmaceuta bardzo się cieszę z tych zmian. Biorąc pod uwagę fakt, że na cukrzycę choruje ponad 2 miliony Polaków, to tylko potwierdza, że takie posunięcie ze strony ministerstwa było bardzo dobre – opowiada kierownik jednej z kieleckich aptek.

Ponadto w ramach programu lekowego będzie można skorzystać z innowacyjnego leczenia redukującego poziom cholesterolu LDL. To kolejny krok do walki z chorobami o charakterze cywilizacyjnym.

Na liście leków refundowanych pojawiły się preparaty stosowane w przypadku stwardnienia rozsianego, a także chorób rzadkich, w tym choroby Leśniowskiego-Crohna. Pacjenci będą mogli też skorzystać z obniżonych cen wenetoklaksu, który jest stosowany w przypadku białaczki.

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO