Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Poznaliśmy laureatów Wielkiego Świętokrzyskiego Quizu Historycznego "Gramy dla Niepodległej"

środa, 09 października 2019 13:43 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. ŚUW Kielce
Beata Kwieczko

Uczniowie I liceum Ogólnokształcącego w Kielcach,  Publicznej Szkoły Podstawowej w Chybicach i Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej zostali laureatami finału Wielkiego Świętokrzyskiego Quizu Historycznego "Gramy dla Niepodległej", który odbył się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące historii Polski i Unii Europejskiej.

Zwrot podatków

Głównym celem Wielkiego Świętokrzyskiego Quizu Historycznego "Gramy dla Niepodległej" adresowanego do uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z regionu świętokrzyskiego było uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs zorganizowała wojewoda Agata Wojtyszek. - Zainteresowanie było naprawdę duże. Myślę, że najważniejsze jest to, że rozmawiamy o historii, o tym, co ważne w przeszłości naszego kraju, jak trudna była droga do niepodległości i jak ważne jest, aby pamiętać o tamtych czasach, aby tworzyć współczesność opartą na właściwych wzorcach, którymi kierowali się nasi przodkowie - powiedziała wojewoda.

W finale spotkali się laureaci pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca powiatowych eliminacji quizu. Na pytania dotyczące historii Polski i Unii Europejskiej odpowiadało w sumie 39 trzyosobowych zespołów. Uczniowie, którzy brali udział w konkursie podkreślali, że interesują się historią. - Lubię uczyć się tego przedmiotu i staram się mieć z niego dobre wyniki. Wziąłem udział w konkursie, ponieważ chciałem wykorzystać swoją wiedzę - mówił Kacper Golonka z I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu, laureat pierwszego miejsca w etapie powiatowym. - Staram się być na bieżąco ze wszystkimi informacjami i teraz mogę to wykorzystać. Uważam, że taka wiedza jest potrzebna każdemu, kto chce być pełnoprawnym członkiem naszego społeczeństwa - dodał Łukasz Dzieciuch, który był w tej samej drużynie.

Zwycięzcami Wielkiego Świętokrzyskiego Quizu Historycznego "Gramy dla Niepodległej" zostali Ksawery Olszewski, Kacper Idzik i Marta Kołodziej z I Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. Drugie miejsce zajęli Tomasz Sieniek, Michał Tutka i Bernadetta Lefek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Chybicach, a trzecie Klaudia Buras, Adam Bączak i Jakub Dera z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej.

W spotkaniu uczestniczył senator PiS Krzysztof Słoń, który stwierdził, że takie wydarzenia są ważnym elementem wychowania młodego pokolenia. - "Gramy dla Niepodległej" to bardzo cenna inicjatywa, która służy wyłonieniu najlepszych w naszym województwie młodych ludzi w kontekście obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Doprowadza ona także do tego, że istotne elementy wiedzy są przyswajane przez młodzież. Na pewno poznając historię są z niej dumni, bo widzą, jak wiele chwalebnych czynów dokonywali nasi przodkowie - mówił senator Słoń.

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO