Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Policjanci i uczniowie szkół mundurowych wykazali się ogromną wiedzą. Rozstrzygnięto konkurs "100 lat Policji"

wtorek, 24 września 2019 12:16 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Czterech policjantów i siedmiu uczniów szkół mundurowych z województwa świętokrzyskiego zostało laureatami konkursu historycznego "100 lat Policji", który został zorganizowany z okazji setnej rocznicy utworzenia policji państwowej. Honorowym patronem wydarzenia była wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Konkurs odbył się 6 czerwca w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Wzięło w nim udział 24 policjantów i uczniów szkół mundurowych z całego województwa. Test składał się z trzech części, w których uczestnicy musieli wykazać sie wiedzą na temat historii policji, ceremoniału i munduru policyjnego oraz patrona świętokrzyskich policjantów majora Jana Piwnika "Ponurego".

- Za każdym razem, kiedy mamy święta narodowe i policyjne, zachwycamy sie ceremoniałem i oczekujemy na defilady, ale żeby to wszystko mogło tak wyglądać, potrzebna jest ta wiedza, która była sprawdzana. Mając taka młodzież, możemy być spokojni, że w szeregi policji w kolejnych latach będą wstępować ludzie, którzy mają ugruntowane wartości patriotyczne - powiedziała wojewoda Agata Wojtyszek, która wręczyła zwycięzcom dyplomy.

W wydarzeniu uczestniczył inspektor Artur Bielecki, pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach, który stwierdził, że konkurs był dosyć trudny. - Trzeba było mieć naprawdę dużą wiedzę, żeby tak dobrze odpowiedzieć na pytania, jak nasi laureaci. Policjanci z urzędu chcą wiedzieć, jak kiedyś funkcjonowała nasza instytucja i skąd się wziął nasz patron, natomiast bardzo się cieszymy, że do tego testu przystąpili też uczniowie i osiągnęli tak dobre wyniki. Myślę, że jeśli ktoś się interesuje historią policji, mundurem, to świadczy o tym, że w przyszłości może zasilić nasze szeregi - dodał inspektor Bielecki.

Pierwsze miejsce w konkursie w kategorii uczniów zajął Marcin Pyza z Liceum Służb Mundurowych w Opatowie. - Wiedza ta jest dosyć specjalistyczna i nie było łatwo przygotować się do tego konkursu, ale udało mi się temu sprostać i jestem bardzo zadowolony. Wziąłem udział w konkursie, ponieważ kierunek, w którym wybrałem kształcenie, wiąże się z tematyka mundurową. Fajnie się było dowiedzieć czegoś nowego i spróbować swoich sił w tym zakresie. Największe trudności sprawiły mi pytania związane z ceremoniałem, bo tam musi się zgadzać wszystko, co do szczegółu. Najłatwiejszym tematem była historia majora "Ponurego" - tłumaczył laureat.

Najlepszy w kategorii policjantów był starszy aspirant Grzegorz Kazuń, dzielnicowy z Komisariatu Pierwszego Policji w Kielcach. - Test był dosyć trudny i trzeba było się przygotować, żeby go dobrze napisać, ale było warto. Dwa lata temu brałem udział w konkursie w ramach kampanii "Służąc niesiemy bezpieczeństwo", gdzie zająłem trzecie miejsce, teraz udało się wywalczyć pierwsze - mówił policjant i dodał, że obecnie przygotowuje się do Mistrzostw Polski w zawodach "dzielnicowy Roku", które odbędą się w przyszłym miesiącu w Katowicach.

Nagrodę specjalną w konkursie otrzymała uczennica Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów w Suchedniowie, która nie pochodzi z Polski.

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO