Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Duże pieniądze na wsparcie dla potrzebujących. Pomoc otrzyma pół tysiąca mieszkańców regionu

czwartek, 29 sierpnia 2019 13:41 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Prawie dziewięć milionów złotych ze środków unijnych otrzymały gmina Kunów, Skarżysko-Kamienna, Pawłów, Obrazów i Starachowice oraz powiat jędrzejowski na realizację projektów obejmujących pomoc osobom zagrożonym ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Dzięki tym środkom wsparcie otrzyma pięciuset mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

Umowy na dofinansowanie projektów w ramach działania "Aktywna integracja zwiększająca szanse na zatrudnienie" podpisali z pięcioma samorządami wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik oraz marszałek Andrzej Bętkowski. Ponad 5,6 miliona złotych trafiło do gmin Kunów, Skarżysko-Kamienna, Pawłów, Obrazów i Starachowice. Szósta umowa została podpisana z powiatem jędrzejowskim, który otrzymał prawie dwa miliony złotych na realizację projektu "Razem tworzymy rodzinę - rozwój wysokiej jakości usług społecznych w powiecie jędrzejowskim dla rodzin i osób potrzebujących wsparcia".

- Konkurs był skierowany wyłącznie do powiatowych centrów pomocy rodzinie, a także gminnych i miejskich ośrodków pomocy rodzinie. Wszystkie projekty obejmują wsparciem pięciuset mieszkańców naszego województwa i to są dwa rodzaje projektów. Pierwsze - związane z powrotem lub wejściem na rynek pracy osób, które pochodzą z trudnych środowisk, zagrożone wykluczeniem społecznym i ubóstwem. Kolejne - z trudną sytuacją tych osób i to są świetlice środowiskowe, a także dzienne domy opieki. Bardzo się cieszymy, że sześć samorządów skorzysta z kwoty prawie dziewięć milionów złotych - mówi wicemarszałek Renata Janik.

Największą sumę, bo ponad trzy miliony złotych, otrzymała gmina Starachowice na realizację projektu integracji społeczno-zawodowej mieszkańców Starachowic. Celem przedsięwzięcia jest aktywna integracja 150 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym biernych zawodowo, bezrobotnych i niepełnosprawnych z terenu miasta i gminy Starachowice do końca maja 2022 roku.

- Pieniądze przeznaczymy na szkolenia dla osób, które są wykluczone z rynku pracy. Chcemy, żeby  uzyskały dodatkowe kwalifikacje, które umożliwią im powrót na rynek pracy. Zatrudnimy brokerów zawodowych, którzy będą im w tym pomagali oraz pracowników socjalnych, prowadzących ich indywidualną ścieżkę i wspierających na co dzień. Bezrobocie w powiecie starachowickim jest na rekordowo niskim poziomie siedmiu procent, a my chcemy zadbać również o tych, którzy w tej grupie się znajdują - tłumaczy Marek Materek, prezydent Starachowic dodając, że projekt będzie realizował Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Starachowicach i Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.

Prawie dwa miliony złotych otrzymał powiat jędrzejowski na realizację projektu "Razem tworzymy rodzinę - rozwój wysokiej jakości usług społecznych w powiecie jędrzejowskim dla rodzin i osób potrzebujących wsparcia". Dzięki temu pomoc otrzyma 325 osób w różnym wieku.

- Przedsięwzięcie składa się z trzech zadań. Pierwsze będzie realizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Mieszkańcy skorzystają z pomocy psychologa, pedagoga, logopedy i otrzymają wsparcie prawnicze. Drugie dotyczy Ośrodka Pomocy Społecznej w Oksie. Tam odbędą się spotkania rekreacyjne, integracyjne i naukowo-techniczne dla grupy 20 dzieci. Będą one mogły też wyjeżdżać na wycieczki, ferie, obozy i kolonie. Trzecie zadanie zostanie realizowane wspólnie z Fundacją Perspektywy i Rozwój Sędziszowa, która prowadzi Dzienny Dom Pomocy w Krzelowie - relacjonuje Paweł Faryna, starosta jędrzejowski.

marszalek

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO