Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

ŚCO z nowym sprzętem. Zyskają pacjenci

środa, 28 sierpnia 2019 16:33 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Przedstawiciele 20 szpitali z całej Polski w tym dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii prof. Stanisław Góźdź, podpisali w Ministerstwie Zdrowia, umowy na zakup nowoczesnego sprzętu w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Wieloletnim priorytetem tego programu jest wyrównywanie różnic w dostępie do leczenia  napromieniowaniem w poszczególnych regionach Polski. Szczególnie tam, gdzie dostęp do takich świadczeń nie osiągnął wskaźnika rekomendowanego przez Europejskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej. Głównym celem w 2019 roku jest zakup akceleratorów, stacji planowania leczenia, a także aparatów HDR.

– Do naszego zakładu brachyterapii trafią stacja planowania leczenia oraz aparat HDR. Jest to urządzenie, które umożliwia podanie wysokiej dawki promieniowania jonizującego wprost do guza. Przy jego pomocy  leczy się np. raka szyjki macicy, raka prostaty, ale też zmiany nowotworowe przerzutowe, zmiany skóry lub podskórne. Takie urządzenie pracuje u nas od 18 lat i to najwyższa pora, aby zostało zastąpione nowym – informuje Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO. – Szpital dostał również dofinansowanie na zakup stacji planowania leczenia. Jest to sprzęt pomagający w dokładnym zlokalizowaniu miejsc  poddanych napromieniowaniu  – uzupełnia rzecznik.

Teraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii ogłosi przetarg na zakup sprzętu, który najprawdopodobniej trafi do lecznicy pod koniec roku, bądź na początku roku 2020.

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO