Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Nielegalne składowiska w Nowinach. Kto usunie odpady?

wtorek, 27 sierpnia 2019 07:10 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Nie cichnie temat nielegalnych składowisk odpadów w gminie Sitkówka-Nowiny. Trzy tysiące ton niebezpiecznych substancji jest prawdziwą „solą w oku” lokalnego samorządu. Problem stanowi również spory koszt likwidacji składowisk.

Sprawa dotyczy miejsc przy ulicy Perłowej i Składowej sąsiadujących ze sobą. Sprawa pierwszej lokalizacji toczy się w tej chwili przed sądem. – W momencie wydawania zgody na funkcjonowanie składowiska Starostwo Powiatowe zostało wprowadzone w błąd. Próbujemy skłonić właściciela do uprzątnięcia terenu. Wymierzyliśmy karę w wysokości 10 tysięcy złotych, ale jej skuteczność jest wątpliwa. Udało nam się wyegzekwować 1,5 tysiąca, ponieważ osoba prowadząca tę działalność nie dysponuje dużymi środkami – opisuje sytuację Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu Kieleckiego. Wszystko wskazuje więc na to, że to Starostwo będzie musiało uporządkować teren, ubiegając się jednocześnie o rekompensatę. Wyrok w sprawie ma zostać ogłoszony w połowie września.

Z kolei sytuacja związana ze składowiskiem przy ulicy Składowej jest w rękach władz gminy Sitkówka-Nowiny. Tu również Starostwo Powiatowe wyraziło początkowo zgodę na jego funkcjonowanie, która została jednak uchylona. – Po pierwszym sygnale, jaki otrzymaliśmy od jednego z przedsiębiorców, zostali tam przeze mnie oddelegowani pracownicy do kontroli i powiadomione stosowne instytucje. W tym momencie składowisko jest nielegalne. Aktualnie prowadzimy postępowanie w celu przymuszenia osoby odpowiedzialnej za odpady do ich usunięcia – tłumaczy wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz. Odpady znajdują się pod halą namiotową i jak zapewnia włodarz  nie są tak niebezpiecznie jak przy ulicy Perłowej.

Koszty usunięcia nielegalnych składowisk są jednak znaczne. Jak mówi Radiu eM Kielce Mariusz Ściana może chodzić nawet o pięć tysięcy złotych za tonę. Przy ulicy Perłowej znajduje się do 2,3 tysięcy ton odpadów, zaś przy Składowej ok. 700 ton.

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO