Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

W jakim stanie jest nasze województwo? Gorąca debata na Sejmiku

środa, 19 czerwca 2019 14:59 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przedstawił radnym naszego regionu raport o stanie województwa. Dokument wywołał burzliwą dyskusję podczas dzisiejszej sesji Sejmiku.

Wynika z niego m.in., że w 2017 roku zajmowaliśmy wśród województw czwarte miejsce… od końca pod względem PKB na jednego mieszkańca i osiągnęliśmy wynik o prawie 15 tysięcy złotych mniejszy od wskaźnika dla całego kraju. Co prawda wartość wytworzonych dóbr i usług w latach 2013-2016 systematycznie rosła, jednak dynamika wzrostu była najniższa w Polsce. Optymistycznie wygląda fakt, że jesteśmy w pierwszej piątce województw pod względem rejestracji nowych firm. Łyżką dziegciu wydaje się jednak spadająca liczba podmiotów z kapitałem zagranicznym. Zajmujemy także dopiero 14 miejsce pod względem udziału przedsiębiorstw innowacyjnych w naszym rynku.

Słabo wypadamy także w statystykach dotyczących demografii. W ostatnich latach przyrost naturalny w naszym regionie utrzymywał się na poziomie ujemnym. W skali całego kraju gorzej wypadło jedynie województwo łódzkie. Nasz współczynnik dzietności również pozostawia wiele do życzenia i jest poniżej poziomu zastępowalności pokoleń. Drugie miejsce zajmujemy zaś pod względem… obciążenia demograficznego, czyli liczby osób na emeryturze w stosunku do tych w wieku produkcyjnym, co wskazuje na starzenie się społeczeństwa. Nie jesteśmy prymusami także pod względem zatrudnienia. Stopa bezrobocia, w porównaniu z innymi województwami, jest u nas wysoka. – Jest wiele problemów, ale myślę, że ten raport da podstawę do skutecznych działań Zarządu i wpłynie na określenie Strategii Województwa. Wiele byśmy chcieli poprawić: przyciągnąć inwestorów, poprawić szkolnictwo, czy zadbać o ludziach mieszkających na wsi – mówił Radiu eM Kielce marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

AndrzejBętkowski

– Ten raport pokazuje, w jakim stanie pozostawiła nasze województwo poprzednia władza samorządowa – dodała z kolei obecna na sesji posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka.

Po prezentacji raportu radni wzięli udział w dyskusji nad dokumentem. – Po raz pierwszy mamy sposobność zobaczyć tak wnikliwie sytuację naszego województwa. Daje nam to szansę na pewien audyt otwarcia. Pokazuje on nasze miejsce na tle regionu. Nie ma łatwych recept, w jaki sposób wyjść z dołka. Martwi mnie to, że środki wydane na projekty miękkie nie dały dużych efektów – zauważył radny PiS Grzegorz Banaś. – Jesteśmy znużeni prezentacją raportu. Nie chciałbym, żeby ta dyskusja poszła w las. Wielokrotnie mówiłem o zaniedbaniach podczas sesji Sejmiku, ale nie myślałem, że jest tak źle. Obecny zarząd musi zakasać rękawy i wziąć się do pracy – mówił Mieczysław Gębski z PiS.  – W raporcie są pozytywne dane dotyczące służby zdrowia, które mogą uśpić naszą czujność, pokazujące dobrą jej sytuację w naszym województwie. Tak jednak nie jest. Jeśli chodzi o lekarzy,  to średnia ich wieku jest bardzo wysoka. Możemy mieć problem z nową kadrą. Dotyczy to również pielęgniarek i położnych – tłumaczył Marek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Radna Agnieszka Buras zwróciła z kolei uwagę na niesprawiedliwy podział środków z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Głos zabrali również radni opozycji. –  Nie będę mówić o wyrwanych cyfrach z GUS, bo dla mnie to żaden dowód na stan województwa. Proszę o to, by pokazać taką statystykę przez 10 lat. Dlaczego przyzwala pan na polityczny lincz, panie marszałku? Dlaczego pozwala pan obrażać dyrektorów, którzy ciężko dla tego województwa pracowali? Panie marszałku, nie godzę się na takie sytuacje i takie traktowanie pracowników samorządowych. Skoro jest tak źle, dlaczego jest tak dobrze? Dlaczego ludzie nie wychodzą na ulice, mówiąc, że źle im się żyje w naszym województwie? Nie będę się odnosić do tego raportu – mówiła Agata Binkowska z PSL. – Pan dyrektor Jacek Sułek powiedział, że wybór wskaźników był subiektywny. Dla mnie istotnym wskaźnikiem, którego zabrakło, był stosunek PKB w stosunku do Unii Europejskiej. Od czasu wejścia do Unii znacząco się poprawił. Pan marszałek słusznie wskazał, że na wiele z prezentowanych danych Zarząd nie miał wpływu. Z tym się zgadzam – podkreślał Andrzej Swajda z PSL.

Radni udzielili wotum zaufania dla Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Za przyjęciem uchwały oddano 23 głosy.

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO