Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Terytorialsi będą świętować

piątek, 07 czerwca 2019 18:30 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już 16 czerwca w Starachowicach świętokrzyscy Terytorialsi będą po raz pierwszy obchodzić swoje święto. Świętowanie rozpocznie się już jednak dwa dni wcześniej.

Uroczystości organizowane przez 10. Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej  wpisują się w obchody rocznicowe zgrupowań partyzanckich „Ponury, „Nurt”. Zainaugurowane zostaną w piątek, 14 czerwca o godzinie 9 poprzez nadanie honorowego obywatelstwa miasta Bodzentyn płk. Janowi Piwnikowi ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniuszowi Gedyminowi Kaszyńskiemu ps. „Nurt”. Tego samego dnia w Starachowicach o godzinie 14 odbędzie się konferencja naukowa: "Wzór oficera, żołnierza i dowódcy na przykładzie płk. cc Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. cc Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt”.

W sobotę, o godzinie 11 w Starachowicach odsłonięte i poświęcone zostaną rzeźby Mariana Świderskiego ps. „Dzik” oraz Edmunda Rachtana ps. „Kaktus”. Dalsze uroczystości odbędą się o godzinie 15.30 przy kapliczce na „Wykusie”, w miejscu spoczynku legendarnego „Nurta”.

wykus

16 czerwca obchody rozpoczną się w Wąchocku, gdzie po uroczystej defiladzie przed pomnikiem „Ponurego” uczestnicy przeniosą się do Starachowic. Tam o godzinie 12.30 w Kościele Najświętszego Serca na Majówce odprawiona zostanie Msza Święta, po której na starachowickim Rynku 800 żołnierzy ŚBOT weźmie udział w uroczystej zbiórce o godzinie 14. O godzinie 16 na Szlakowisku w Starachowicach odbędzie się żołnierski piknik. Wśród licznych atrakcji znajdą się m.in. bieg na 10 km „ŚWIĘTOKRZYSKA 10”, zbiórka krwi w ramach akcji „KRWIoObieg Terytorialsa”, pokaz sprzętu i wyposażenia 10 ŚBOT, pokaz musztry, pokaz rycerski i kawaleryjski, strzelnica ASG oraz wiele innych atrakcji.  Będzie można również odwiedzić stoiska promocyjne innych służb mundurowych, „białe miasteczko”, a dla najmłodszych dmuchańce oraz liczne gry i konkursy. Ponadto będzie można spróbować wojskowej grochówki. Gościem specjalnym żołnierskiego pikniku będzie kabaret „Jurki”, którego występ zaplanowany jest na godzinę 17.

szesnasty

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO