Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Nowe projekty poprawią bezpieczeństwo

środa, 17 kwietnia 2019 14:06 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Prawie 280 tysięcy złotych na wykonanie siedmiu projektów poprawiających bezpieczeństwo otrzymało z budżetu państwa województwo świętokrzyskie. Przedsięwzięcia będą realizowały gmina Mirzec, powiat kielecki oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego, Stowarzyszenie Wojewódzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej "Passa" w Kielcach.

Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do dofinansowania w 2019 roku w ramach programu „Razem bezpieczniej” zostały zarekomendowane 24 projekty z województwa świętokrzyskiego. Siedem z nich otrzymało pozytywną opinię.

Poparcie dla dwóch projektów otrzymała gmina Mirzec. Przedsięwzięcia będą polegały na modernizacji oznakowania na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z gminną w sołectwie Trębowiec oraz montażu barier energochłonnych z doświetleniem oraz barierek ochronnych z oznakowaniem na czterech drogach gminnych w miejscach szczególnie niebezpiecznych, a także prowadzenie działań edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w szkołach. - Działania, które planujemy zrealizować to nie tylko działania w infrastrukturę poprawiającą bezpieczeństwo pieszych na drogach, ale przede wszystkim szereg działań profilaktycznych, informacyjnych, gdzie będzie nam pomagać szereg instytucji. Przy niewielkim budżecie, jakim nasza gmina dysponuje każde środki finansowe są dla nas ogromnym wsparciem - mówi Mirosław Seweryn, wójt gminy Mirzec.

Również dwa projekty będzie realizował powiat kielecki. Pierwszy z nich to modernizacja dwóch najbardziej niebezpiecznych przejść dla pieszych zlokalizowanych na drogach powiatowych, a drugi doposażenie dwóch przejść dla pieszych znajdujących się przy szkołach i miejscach o dużym natężeniu ruchu drogowego oraz edukacja z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową, zajęcia z młodzieżą i dorosłymi z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli oraz nauka przepisów z wykorzystaniem mobilnego miasteczka ruchu drogowego.

Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach przeprowadzi działania edukacyjne w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od narkotyków i dopalaczy wśród uczniów Szkół ZDZ jak i zaproszonych do udziału w realizacji poszczególnych zadań uczniów z kieleckich i koneckich liceów, techników i szkół podstawowych.

Dofinansowanie otrzymał także projekt "Akademia bezpieczeństwa III - edukacja dla bezpieczeństwa placówek oświatowych i kobiet w województwie świętokrzyskim", który przygotowało Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej "Passa" w Kielcach. - Kolejne dofinansowanie z Ministerstwa jest dla nas potwierdzeniem, że działania, które realizujemy jako stowarzyszenie są jak najbardziej zasadne i potrzebne. Te działania będziemy realizować w każdym z 14 powiatów województwa świętokrzyskiego i skierowane one będą do placówek oświatowych i kobiet. To są szerokie działania profilaktyczne, szkolenia, warsztaty i inne przedsięwzięcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa - informuje Katarzyna Banasik ze Stowarzyszenia "Passa".

Ostatni dofinansowany projekt to "WOPR Z nami bezpieczniej nad wodą w Kielcach i powiecie kieleckim". Zakłada on przeprowadzenie warsztatów z ratownictwa wodnego i udzielania pierwszej pomocy dla uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, w tym przygotowanie Akademii Młodego Ratownika, czyli cyklu profesjonalnych szkoleń dla grup liderów młodziezowych oraz przeprowadzenie konkursów w mediach społecznościowych i organizacja Debaty Służb Mundurowych.

Od 2016 do 2018 roku województwo świętokrzyskie zrealizowało w sumie 26 projektów. Wszystkie były dofinansowane z "Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka".

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO