Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Ławki Niepodległości na stulecie wolności

poniedziałek, 13 sierpnia 2018 14:28 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Ministerstwo Obrony Narodowej chce uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę wolności Ławkami Niepodległości. Pomniki upamiętniające tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego miałyby się znaleźć w każdym regionie naszego kraju, także w województwie świętokrzyskim.

 

Ławka Niepodległości to nowy program Ministerstwa Obrony Narodowej, którego głównym celem jest upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki temu w całym kraju wybudowane zostaną siedziska, które będą mieć formę multimedialnych ławek pomnikowych. Projekt powstał w wyniku przeprowadzonego konkursu, który wygrała Marta Rosiak z Warszawy.

Idea ławki odnosi się do słów marszałka Piłsudskiego „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”. Jej forma i kolor nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Pomnik jest skromny, ponieważ według zamierzeń autorki, rzeźbą mają być ludzie, którzy będą na niej siadać.

- Na każdej z Ławek Niepodległości będzie umieszczona okolicznościowa inskrypcja. Chcemy także, aby część multimedialna umożliwiała odsłuchanie fragmentu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego – Marsz I Brygady oraz fragmentu Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 roku. Ławki Niepodległości to nowoczesny sposób upamiętnienia historii i tradycji polskiej niepodległości. Tworząc program kierowaliśmy się przede wszystkim poczuciem, że żyjemy w XXI wieku, a pomniki muszą to odzwierciedlać. Ławki Niepodległości to projekt upamiętniający polską państwowość, ale także posiadający walory edukacyjne oraz praktyczne. Siedząc na ławce, każdy z nas będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez nas niepodległości - czytamy na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Ławki Niepodległości będą również propagowały historię poszczególnych regionów Polski. Nowoczesne pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Przyciski do odsłuchania nagrań i ładowarka USB zostały zaprojektowane w siedzisku z nierdzewnej, perforowanej blachy. Projekt pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED. Szacunkowy koszt powstania jednej ławki wynosi 35 tysięcy złotych.

Samorządy, które są zainteresowane udziałem w projekcie mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 80 procent poniesionych kosztów. Inne podmioty, takie jak instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawe oraz kościelna osoba prawna, będą mogły uzyskać od MON bezpłatną licencję na wykorzystanie projektu. Dofinansowanie otrzymają także te samorządy, które będą chciały dokonać renowacji pomników odnoszących się do lokalnych tradycji oręża polskiego związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Wnioski można składać do 10 września tego roku. O przyznaniu dofinansowania decydują m.in. wysokość wkładu własnego samorządu, lokalizacja ławki w miejscu ogólnodostępnym oraz nagranie, które będzie zamontowane w ławce i będzie mieć związek z historią lokalną.

- Mam nadzieję, że samorządy lokalne naszego województwa będą chciały w stulecie odzyskania niepodległości z tej propozycji skorzystać i zarówno w Kielcach, jak i w innych miejscach naszego regionu takie ławeczki się pojawią - mówi Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Pierwsze Ławki Niepodległości mogą powstać już w listopadzie 2018 roku. Regulamin znajduje się na stronie www.mon.gov.pl.

 

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO