Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»23 miliony złotych na zielone świętokrzyskie

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

23 miliony złotych na zielone świętokrzyskie

Gmina Kije / 13 września 2018 / Tekst

Komisja Europejska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznaczyły 23 miliony złotych dofinansowania na realizację projektu środowiskowego pn. „Renaturyzacja śródlądowej rzeki Nidy”. Projekt jest jednym z trzech w Polsce, które otrzymają dofinansowanie z programu LIFE Komisji Europejskiej – działającego na rzecz środowiska i klimatu.

 Pieniądze mają przyczynić się do przywrócenia dawnego charakteru tego miejsca, czyli odtworzyć stabilny reżim hydrologiczny, który stworzy warunki do przywrócenia unikalnych walorów przyrodniczych w obrębie delty śródlądowej rzeki Nidy w rejonie wsi Umianowice.

-Przyroda jest tą wartością, która wyróżnia świętokrzyskie. Dlatego też podejmujemy inicjatywy, które ją chronią. Chcemy też uczynić z zielonego świętokrzyskiego pewien atut, który przyciągnie turystów ­– podkreślił Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

-Celem projektu jest odtworzenie stabilnego reżimu hydrologicznego, który stworzy warunki do przywrócenia unikalnych walorów przyrodniczych w obrębie delty śródlądowej Nidy w rejonie wsi Umianowice, w gminie Kije – tłumaczy Tomasz Hałtakiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Jak dodaje w ramach projektu zostanie przywrócony wypas krów i koników polskich na powierzchni 400 hektarów. –Ma to pokazywać jak przywracać na tym obszarze właściwą bioróżnorodność – zaznaczył dyrektor.

Zgodnie z warunkami podpisanych umów Komisja Europejska dofinansuje 60 proc. wartości projektu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 30 proc.,  a wkład własny beneficjentów wynosi 10 proc.

Projekt ma zostać zrealizowany w ciągu 6 lat. Prace rozpoczną się w styczniu 2019 roku i potrwają do końca 2024 roku. Miejscem realizacji przedsięwzięcia będą obszary Natura 2000, położone na terenie gmin: Kije, Pińczów oraz Imielno.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO STUDIO eM

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna