Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»20 lat województwa świętokrzyskiego

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

20 lat województwa świętokrzyskiego

Kielce / 29 maja 2018 / Tekst

Województwo świętokrzyskie powstało 20 lat temu. Z tej okazji władze samorządowe zorganizowały szereg imprez, na które dziś zaprosiły wszystkich mieszkańców regionu.

Nasze województwo nie ma długiej historii, ale początki jego powstania były dość burzliwe. Nawiązał do nich Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego. – Świętokrzyscy górale obronili swoją niezależność i dzięki temu możemy dziś sami o sobie decydować. To bardzo ważne – mówił marszałek Jarubas.

Centralnym punktem uroczystości będzie uroczysta Gala, która odbędzie się 5 czerwca w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej. Będzie to czas podsumowań i rozdania nagród w konkursie wiedzy o województwie świętokrzyskim. Podczas gali radni z Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego odbiorą swoje powołania. Wręczone zostaną Odznaki Honorowe Województwa Świętokrzyskiego. Zaproszono na nią m.in. członków Ruchu Obrony Regionu Staropolskiego, radnych Województwa pięciu kadencji, przedstawicieli sąsiednich samorządów regionalnych. W uroczystości weźmie udział Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Polski.

Oprócz oficjalnych obchodów zaplanowano szereg wydarzeń artystycznych. „Świętokrzyskie w kadrze” – to nazwa I Świętokrzyskiego Spotkania Filmowego, które będzie miało miejsce od 5 do 7 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury. 8 czerwca o godzinie 20.30. w Parku Miejskim w Kielcach będziemy mogli zobaczyć spektakl „Cyrograf na kanwie legend świętokrzyskich” w reżyserii Dawida Żłobińskiego, a podczas wielkiej gali Euro BENEFIS 2018 w WDK-u wystąpi Andrzej Rosiewicz.

Nie zabraknie wydarzeń dla miłośników sportu i dobrej kuchni. XVIII edycja ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” zakończy się w Parku Miejskim 10 czerwca o godzinie 11, zaś bieg z okazji 20-lecia województwa świętokrzyskiego rozpocznie się 6 czerwca przy stadionie lekkoatletycznym przy ul. Leszka Drogosza w Kielcach.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna