Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»12. Świętokrzyski Zlot Pojazdów Zabytkowych zakończony

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

12. Świętokrzyski Zlot Pojazdów Zabytkowych zakończony

Tokarnia / 19 sierpnia 2018 / Tekst

Ponad 200 starych pojazdów, w tym kilkadziesiąt motocykli przyjechało w niedzielę do Parku Etnograficznego w Tokarni na 12 Świętokrzyski Zlot Motocykli i Pojazdów Zabytkowych. Impreza połączona była z 80. rocznicą wyprodukowania pierwszego kieleckiego motocykla SHL.

Na uczestników Zlotu, który rozpoczął się o godzinie 10 czekało mnóstwo atrakcji. Największymi były mecz SHL kontra reszta świata oraz oczywiście prezentacje i parady pojazdów zabytkowych.

- Mamy tu całą gamę SHL-ek od wyprodukowanych w 1938 roku po wyprodukowane w 1979, Sokoły, Junaki, Zundappy, BMW, są sportowe Yamahy, Simsony, Iże, Kawasaki. Jeżeli chodzi o samochody, to jest wiele rodzajów od Trabantów aż po Warszawę. Są wszystkie małe Fiaty, Żiguli, Citroeny, Mercedesy – wylicza Ryszard Mikurda, komandor Zlotu.

Jednym z uczestników Zlotu był pan Mariusz z okolic Staszowa, który przywiózł z sobą motocykl SHL M11 Lux z 1968 roku. – Używam tego motocykla na co dzień, tak samo, jak i innych, bo posiadam kolekcję motocykli powojennych z okresu PRL-u. Jeżdżę na Zloty, sam też je odbudowuję, sam rekonstruuję na oryginalnych częściach i jak najbardziej wszystkie motocykle, które posiadam są cały czas w ruchu, oczywiście nie na raz, ale co roku staram się któryś ruszyć i przyjechać na Zlot – mówił pasjonat.

Stałą uczestniczką Zlotów Pojazdów Zabytkowych jest Iwona Orlińska z Kielc. – W Tokarni jestem już kolejny raz. Lubię stare samochody i lubię jeździć na takie Zloty, nie tylko do naszego województwa, ale również po całej Polsce, jak też i za granicę, jeśli jest w miarę blisko. Przyjechałam Fiatem 850 Sport Coupe rocznik 1968. Samochód ten jest od początku mojego istnienia w mojej rodzinie i będzie przekazywany z pokolenia na pokolenie – relacjonowała kielczanka.

Przez cały czas trwania imprezy najmłodsi mogli skorzystać z miasteczka ruchu drogowego, w którym policjanci zapoznawali ich z zasadami bezpieczeństwa na drogach, wziąć udział w konkursach, grach i zabawach. O dobrą zabawę zadbały zespoły Roobicon i Kielecczyzna, które wystąpiły z koncertami przed publicznością. Wydarzeniu towarzyszyły też patrol ESKA Summer City oraz kiermasz rękodzieła i świętokrzyskich smaków. Podczas kilkugodzinnego Zlotu uczestnicy mogli też podpisać list do włodarzy Kielc o nazwanie jednej z ulic, placu bądź ronda imienia Otmara Kwiecińskiego, twórcy motocykla i "Huty Ludwików". Impreza zakończyła się o godzinie 16.

W związku z tym, że w tym roku przypadła 80. rocznica powstania SHL-ki uczestnicy Zlotu rozpoczęli świętowanie już w sobotę. O godzinie 10 spotkali się na kieleckim Rynku, a o godzinie 12 w Muzeum Historii Kielc odbył się panel dyskusyjny pt. "SHL. Duma polskiej motoryzacji". O SHL-ce i o tym, co znaczyła dla Kielc i Polski opowiadali Jerzy Kossowski, redaktor naczelny magazynu "Automobilista" i Grzegorz Chmielewski z Krakowa. W dyskusji wzięło też udział kilku kielczan, którzy jeździli SHL-kami. Po zakończeniu spotkania na Rynku odbył się konkurs elegancji, a po nim część osób przejechała do Tokarni.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna