Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»12. Świętokrzyski Zlot Pojazdów Zabytkowych

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

12. Świętokrzyski Zlot Pojazdów Zabytkowych

Tokarnia / 08 sierpnia 2018 / Tekst

Prezentacje i parady pojazdów zabytkowych, miasteczko ruchu drogowego, koncerty, konkursy, gry i zabawy będą czekały na uczestników 12 Świętokrzyskiego Zlotu Motocykli i Pojazdów Zabytkowych, który odbędzie się 19 sierpnia w Parku Etnograficznym w Tokarni. Impreza odbędzie się w 80 rocznicę wyprodukowania pierwszego kieleckiego motocykla SHL.

 

Impreza w Tokarni odbędzie się w niedzielę, ale w związku z 80. rocznicą powstania SHL-ki Zlot rozpocznie się tak naprawdę już w sobotę, 18 sierpnia. O godzinie 10 uczestnicy spotkają się na kieleckim Rynku, a o godzinie 12 przeniosą się do Muzeum Historii Kielc, gdzie odbędzie się panel dyskusyjny pt. "SHL. Duma polskiej motoryzacji". O SHL-ce i o tym, co znaczyła dla Kielc i Polski będą opowiadali Jerzy Kossowski, redaktor naczelny magazynu "Automobilista" i Grzegorz Chmielewski z Krakowa. W dyskusji weźmie też udział kilku kielczan, którzy jeździli SHL-kami. Po zakończeniu spotkania na Rynku odbędzie się konkurs elegancji. Około godziny 17 część osób przeniesie się do Tokarni, aby przygotować się do następnego dnia imprezy.

- Tegoroczny zlot jest szczególny, dlatego, że 80 lat temu została rozpoczęta seryjna produkcja pierwszego polskiego motocykla, jakim była właśnie SHL. Dziś z całą świadomością mogę powiedzieć, że Kielce były kolebką, jeśli chodzi o przemysł motocyklowy w Polsce i znaczącym ośrodkiem w Europie. Niestety w 1970 roku ktoś tę kolebkę nam zabrał i gdzieś ją przeniósł - mówi Ryszard Mikurda, komandor Zlotu.

Historia kieleckiej SHL-ki oraz ludzie i wydarzenia z nią  związane zostały opisane w książce autorstwa Ryszarda Mikurdy pt. "SHL-ką przez Gołoborze", która została wydana w Kielcach po raz pierwszy w 2007 roku. W ubiegłym roku ukazało się trzecie wydanie tej publikacji.

W niedzielę w Tokarni na uczestników czeka mnóstwo atrakcji. Impreza rozpocznie się o godzinie 10. - Na terenie Parku Etnograficznego odbędzie się po raz pierwszy mecz SHL Kielce kontra reszta świata i mecz niespodzianka. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze i pomyślnie zakończą się jazdy testowe to podczas Zlotu będzie można zobaczyć po raz pierwszy w kraju sportową wersję Forda. Oczywiście podczas imprezy będą prezentowane wszystkie modele, z tym, że modele przedwojenne będą w muzeum w pomieszczeniach zamkniętych - opowiada Komandor Zlotu.

Podczas wydarzenia będzie można podpisać również list do włodarzy Kielc o nazwanie jednej z ulic, placu bądź ronda imienia Otmara Kwiecińskiego, twórcy motocykla i "Huty Ludwików".

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. - W związku z tym, że zbliża się 1 września wspólnie z Miejską Komendą Policji w Kielcach przygotowaliśmy miasteczko ruchu drogowego, gdzie jeden z policjantów będzie mówił o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a to jest bardzo ważne, bo przy okazji Zlotu chcemy promować bezpieczeństwo na drogach - informuje Mariusz Masny dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.

Podczas imprezy obecny będzie też patrol ESKA Summer City i odbywać się będą koncerty. Przed publicznością wystąpią zespoły Roobicon i Kielecczyzna, który stale współpracuje z Muzeum Wsi Kieleckiej. Przez cały czas będą też trwały konkursy wiedzy o SHL-ce, gry i zabawy dla dzieci, a pracownicy Parku Etnograficznego przeprowadzą lekcję muzealną, łączącą zabawę z edukacją.

O 15.30 zostaną ogłoszone wyniki przeprowadzonych konkursów, a zwycięzcy otrzymają nagrody. Organizatorzy zapowiadają, że na zakończenie imprezy będzie można spróbować tortu urodzinowego SHL-ki. Impreza potrwa do godziny 16. Bezpłatne zaproszenia na Zlot dostępne są m.in. w siedzibie redakcji radia eM Kielce. Osoby, które ich nie będą posiadać wejdą na imprezę po wykupieniu biletu w cenie 14 złotych normalny i 8 ulgowy. Dzieci do lat 7 mają wstęp bezpłatny.

12 Świętokrzyski Zlot Motocykli i Pojazdów Zabytkowych wpisuje się w 20-lecie województwa świętokrzyskiego. - Pamiętam, że pierwszą edycję tej imprezy zaczynaliśmy dosyć skromnie, a dziś to chyba najważniejsza, a na pewno największa impreza starych pojazdów w regionie. Myślę, że nie ma dla niej lepszego miejsca niż Tokarnia - mówi Jacek Kowalczyk dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.

 

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna