Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»100 lat razem. Wyjątkowy koncert i wystawa

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

100 lat razem. Wyjątkowy koncert i wystawa

Kielce / 04 grudnia 2018 / Tekst

Koncert wybitnego pianisty i otwarcie szczególnej wystawy – tak wyglądało świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi. Wyjątkową uroczystość zorganizował w budynku Filharmonii Świętokrzyskiej Konsulat USA w Krakowie.

Głównym punktem wydarzenia był koncert Neala Larrabee, wybitnego pianisty oraz laureata IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Zagrał on utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, ale również dzieła kompozytorów amerykańskich. Przed występem, uczestnicy uroczystości obejrzeli specjalnie przygotowany na tę okazję film dotyczący Herberta Hoovera, prezydenta Stanów Zjednoczonych i głównego organizatora pomocy m.in. dla powojennej Polski. Hoover jest także bohaterem ekspozycji otwartej w przerwie koncertu, która prezentuje jego życie i działalność oraz szczególne relacje z naszym krajem. – Jestem bardzo szczęśliwy, że jestem tutaj i mogę brać udział w tym koncercie. Po raz drugi odwiedzam Kielce. Współpracowaliśmy bardzo dobrze z Filharmonią, prezydentem miasta i wieloma innymi osobami, żeby zorganizować to wydarzenie. Pragniemy skupić się na postaci Herberta Hoovera jako filantropa i podkreślić jego zaangażowanie w pomoc dla Polski oraz w rozwój relacji amerykańsko-polskich. Hasło z tej okazji brzmi „100 lat razem”. Zawsze jesteśmy razem. Polacy i Amerykanie są przyjaciółmi. Mamy tych samych bohaterów i myślę, że nasza przyjaźń będzie trwać – mówił B. Bix Aliu, konsul generalny USA w Krakowie.

Na uroczystości obecna była Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, która wskazała na historyczne wydarzenia, pokazujące jak ważne jest partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi. – Już od ponad roku świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Stany Zjednoczony są dla nas ważnym partnerem. W 1918 roku prezydent USA stwierdził, że Polska powinna wrócić na mapę i rozwijać się gospodarczo z dostępem do Morza Bałtyckiego. Dziś dziękujemy za sto lat przyjaźni. Ostatni czas pokazał, że ta przyjaźń się pogłębia i dzięki niej możemy czuć się bezpieczniej. Dlatego cieszę się z dzisiejszego spotkania – tłumaczyła wojewoda Agata Wojtyszek.

Konsul odbył także spotkanie z Bogdanem Wentą, prezydentem Kielc. – Spotkanie było bardzo ciekawe. Jako nowy prezydent starałem się opowiadać o naszym mieście i szukać możliwości dalszych spotkań i rozmów dotyczących gospodarki i sektora kultury. Mam nadzieję, że jest to dopiero pierwsze, kurtuazyjne spotkanie przy okazji koncertu. Chciałem wykorzystać tę szansę i stworzyć możliwość dalszego kontaktu – wyjaśniał prezydent Bogdan Wenta.

Jednym z najważniejszych obszarów współpracy polsko-amerykańskiej jest wojsko. – Współpracujemy nie tylko z Amerykanami, ale również z innymi armiami. Pozyskujemy wiedzę, informacje i wymieniamy się doświadczeniami z naszych misji – mówił pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Przypomnijmy, że od zeszłego roku w jednostce na kieleckiej Bukówce przebywają żołnierze amerykańscy z zespołu współpracy cywilno-wojskowej.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna