Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Prawi i Solidarni zwyciężyli w przedterminowych wyborach do Rady Powiatu Koneckiego. W 21-osobowym organie komitetowi przypadło aż siedem mandatów. W radzie zasiadać będzie także pięciu radnych Komitetu Wyborczego Wyborców Robert Plech Nowy Powiat.

Powiat włoszczowski zajął pierwsze miejsce wśród laureatów nagrody „Koziołka”, która przyznawana jest za poprawę bezpieczeństwa na swoim terenie. Uhonorowano także wyróżniające się gminy i osoby w ramach akcji „Bezpieczne Świętokrzyskie”.

Policjanci z Pińczowa zatrzymali dwóch mężczyzn 38- oraz 41-letniego Pierwszy z nich był poszukiwany z powodu uchylania się od kary więzienia, u drugiego funkcjonariusze znaleźli około ćwierć kilograma marihuany. 38-latek trafił już do zakładu karnego, gdzie spędzi półtora roku, drugiemu  grozi  10 lat odsiadki.

Fala upałów i wynikające z tego zwiększone zapotrzebowanie na wodę spowodowało, że w niektórych gminach wystosowano apele o "oszczędne korzystanie z wody". Problemy występują na terenie gmin: Górno, Koprzywnica i Obrazów. W tej ostatniej woda jest dostarczana beczkowozami.

Nowe ścieżki dla pieszych i rowerzystów, taras widokowy, parkingi i plac zabaw powstają nad zalewem w podkieleckiej Cedzynie. Odwiedzający będą mogli skorzystać z nowej infrastruktury już w te wakacje.

W związku z upałami nawet o jedną trzecią wzrosła liczba pacjentów Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.  W ciągu doby na SOR trafiało w ostatnich dniach nawet około 250 osób, w chłodniejsze dni jest to średnio stu pacjentów mniej.

W Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin odbędzie się dziś VI Zjazd Wcześniaków Świętokrzyskich.

Około 350 mieszkańców Gałęzic w gminie Piekoszów nie ma dostępu do czystej wody. – Z badań, które zrobiliśmy na własną rękę wynika, że w kranówce 20-krotnie został przekroczony poziom żelaza – mówi nam zrozpaczona  mieszkanka miejscowości.

Elektryk, spawacz, doradca klienta, pracownik budowy – m.in. takie oferty pracy przedstawili bezrobotnym przedsiębiorcy podczas Targów Pracy w Piekoszowie. W wydarzeniu wzięły również udział instytucje rynku pracy, służby oraz agencje zatrudnienia.

Ponad 1,5 mln złotych wsparcia otrzymają świętokrzyskie samorządy w ramach kolejnej edycji programu "Opieka wytchnieniowa" na rok 2019. Umowy z dziesięcioma beneficjentami podpisała wojewoda Agata Wojtyszek.

Melania, Maurycy i Julek - urodzone w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka, zostały wypisane do domu. Wcześniej dostały prezenty od wojewody, samorządu województwa i dyrekcji szpitala.

Terytorialsi będą świętować

Województwo świętokrzyskie / 07 czerwca 2019 /

Już 16 czerwca w Starachowicach świętokrzyscy Terytorialsi będą po raz pierwszy obchodzić swoje święto. Świętowanie rozpocznie się już jednak dwa dni wcześniej.

Lloyd Halverson, wieloletni współpracownik Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu za 30-letnią pracę na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w regionie świętokrzyskim. Medal wręczył mu wicewojewoda świętokrzyski, Bartłomiej Dorywalski.

Brak odpowiedzialnego opiekuna, utonięcia, używki, zatrucia i podejrzane znajomości – to główne zagrożenia jakie czyhają na dzieci i młodzież podczas wakacji. Nie omijają one również dorosłych. O bezpieczny wypoczynek zaapelowała dziś do rodziców i wychowawców wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, która spotkała się z pedagogami naszego województwa.

Zostań honorowym dawcą

Kielce / 13 czerwca 2019 /

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zwraca się z prośbą do mieszkańców województwa świętokrzyskiego o honorowe oddawanie krwi. W okresie wakacyjnym zapotrzebowanie na ten cenny lek wzrasta. W czwartek przedstawiciele środowisk medycznych spotkali się w tej sprawie.

Niektóre szkoły w Kielcach i regionie zdecydowały się na skrócenie zajęć z powodu upałów. Mają taką możliwość - zgodnie zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Lekcje można nawet odwołać.

Agenci CBA zatrzymali przedsiębiorcę z Kielc. Sprawa dotyczy wyłudzenia co najmniej 75 tys. zł z subwencji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Do 28 czerwca trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy dla rolników w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych. O pomocy opowie Jolanta Duchnik dyrektor Departamentu Działań Inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.  Jednym z województw, które ucierpiało ostatnio z powodu klęsk żywiołowych jest województwo Świętokrzyskie. Straty przybliży Andrzej Klimczak pełnomocnik wojewody do spraw klęsk żywiołowych.

Nietrzeźwy chciał wieźć dzieci

Staszów / 12 czerwca 2019 /

Nietrzeźwy 46-letni kierowca autobusu ze Staszowa próbował zabrać dzieci na wycieczkę szkolną. Na szczęście, zanim do tego doszło, skontrolowali go policjanci.

Przez najbliższych kilka dni będą nam doskwierać męczące upały. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura w dzień może przekroczyć nawet 33 stopnie Celsjusza.

Z początkiem przyszłego roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach powstanie ośrodek transplantologii.  O szczegółach powstania, a także problemie braku dawców narządów dyskutowali dziś specjaliści podczas konferencji, która odbyła się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach bierze udział w Międzynarodowych Targach Humanitarian Expo w Nadarzynie. Jednostka z kieleckiej Bukówki reprezentuje na nich całe Siły Zbrojne naszego kraju. Ekspozycję odwiedził prezydent Andrzej Duda.

„Jechało dwóch gości karawanem...”- tymi słowami rozpoczynał się słynny skecz, który po 22 latach od premiery przeistoczył się w rzeczywistość. Wczoraj w Chęcinach policjanci zatrzymali 41-letniego kierującego karawanem. Mężczyzna miał w swoim organizmie ponad... trzy  promile alkoholu! Jego kolega siedzący na fotelu pasażera również był nietrzeźwy. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie. 

Grzegorz Piwko przejął od dziś obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. Małgorzata Stanioch, która wcześniej była szefową tej instytucji, złożyła rezygnację z zajmowanego stanowiska.

Strona 1 z 82