Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

W związku z przypadają w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej i planowanych z tej okazji wydarzeń oraz uroczystości dyrekcja Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach prosi mieszkańców naszego regionu o udostępnianie zdjęć i przedmiotów związanych z tą tematyką. Zostaną one wykorzystane do przygotowania wystawy, którą będzie można oglądać we wrześniu w WDK.

Szczepienia dla chorych, Zakład Aktywności Zawodowej i świetlica środowiskowa – na te inicjatywy Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przeznaczy ponad dwa miliony złotych. Stosowne umowy podpisano w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach.

Od 1kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia zniósł limity na badania rezonansem magnetycznym, tomografem komputerowym oraz na zabiegi zaćmy. NFZ przeznaczy dodatkowo na finansowanie tych świadczeń blisko 8 milionów złotych.

Na podstawie decyzji Ministra Zdrowia, do świętokrzyskiego oddziału NFZ trafią ponad 32 miliony złotych na zwiększenie wyceny świadczeń dla szpitali. Pieniądze zostaną przeznaczone na oddziały chirurgii ogólnej oraz oddziały chorób wewnętrznych.

Protesty „Solidarności” pod Urzędami Wojewódzkimi, strajk nauczycieli i zakaz handlu w niedzielę– m.in. do tych kwestii odniósł Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W środę szef związku przebywał z wizytą w Kielcach.

Wystawa przedstawiająca misję polskich strażaków w trakcie ogromnych pożarów w Szwecji została oficjalnie otwarta w budynku Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Mniej wypadków, ale więcej pijanych

Województwo świętokrzyskie / 23 kwietnia 2019 /

Siedem wypadków, dziesięć osób rannych i ani jednej ofiary śmiertelnej – tak wyglądała Wielkanoc na świętokrzyskich drogach. Zatrzymano aż 63 pijanych kierowców.

10 maja Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, weźmie udział w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich. W ramach tej inicjatywy, odbędą się bezpłatne badania dzieci oraz konsultacje różnych specjalistów, aby z nich skorzystać należy do 26 kwietnia zarejestrować się pod numerem telefonu 41 367 14 26.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach nadal nie są wykonywane badania tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym, powodem są masowe zwolnienia lekarskie techników radiologów pracujących w tej lecznicy. Badania wykonywane są jedynie w pilnych przypadkach.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze będzie realizowany program dla pacjentów z chorobami układu oddechowego, którzy będą mogli skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji pulmonologicznej. Celem projektu jest utrzymanie i zwiększenie sprawności u osób w wieku aktywności zawodowej, które mają stwierdzoną chorobę układu oddechowego.

Potrzebna jest pomoc przy remoncie strefy wypoczynku dla rodziców na Oddziale Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. O wsparcie apelują Fundacja Spełnionych Marzeń, Stowarzyszenie Skrzydlaci Dzieciom oraz firma EMKU.

Lokalne, oddolne inicjatywy organizowane przez społeczników to kwintesencja Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Jego celem jest wspieranie projektów zwiększających zaangażowanie społeczeństwa i organizacji pozarządowych w życie publiczne. W tym roku w województwie świętokrzyskim dzięki FIO zostanie zrealizowanych 12 wyjątkowych projektów.

W gminie Zagnańsk powstanie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Mieszkańcy będą mogli oddawać tam m.in. przeterminowane leki, baterie, sprzęt elektroniczny, czy odpady zielone.

Prawie 280 tysięcy złotych na wykonanie siedmiu projektów poprawiających bezpieczeństwo otrzymało z budżetu państwa województwo świętokrzyskie. Przedsięwzięcia będą realizowały gmina Mirzec, powiat kielecki oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego, Stowarzyszenie Wojewódzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej "Passa" w Kielcach.

Wakacyjne kolejowe połączenia z Kielc do Sandomierza oraz Buska-Zdroju organizuje po raz kolejny samorząd województwa świętokrzyskiego. – Włodarze tych miejscowości zapewnili również darmowy przejazd z peronów do centrum miast – mówi Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z naszego regionu będą mogły ubiegać się o specjalny voucher na usługi doradcze. Nabór wniosków rozpoczął się 17 kwietnia. Samorząd województwa świętokrzyskiego przez pięć lat przeznaczy na ten cel ponad 50 milionów złotych.

Bartosz Stemplewski oficjalne przejął funkcję dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Komisja konkursowa przesłuchała trzech kandydatów na to stanowisko i najlepszym okazał się być Bartosz Stemplewski, który w ostatnim czasie pełnił obowiązki szefa tej lecznicy.

W sobotę, 27 kwietnia, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii odbędzie się bezpłatne szkolenie edukacyjne dla pacjentów z rakiem nerki i ich rodzin Spotkanie poprowadzą autorytety ze świata medycyny. Tematyka obejmie zarówno epidemiologię, profilaktykę, diagnostykę, jak i leczenie tego nowotworu.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach wstrzymał wykonywanie badań tomografii komputerowych i rezonansu magnetycznego. Jest to związane ze strajkiem radiologów pracujących w tej placówce. Władze regionu poinformowały, że badania będą wykonywane tylko w pilnych przypadkach.

Ósmoklasiści mają za sobą drugi dzień egzaminu kończącego szkołę podstawową. W regionie świętokrzyskim przystąpiło do niego ponad 11 tysięcy uczniów z 514 szkół. Pomimo trwającego strajku egzamin przebiegł bez zakłóceń.

Wojewódzki Szpital Zespolony wzbogacił się o bilirubinometr, który w nieinwazyjny sposób oznacza poziom bilirubiny w organizmie noworodka. Do tej pory badania wykonywano w sposób bardzo bolesny dla dziecka, teraz problem zniknie.

Zwiększenie wynagrodzeń pracowników kultury – to główny cel podjętych dziś przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego zmian w tegorocznym budżecie. Samorządowi województwa podlega obecnie siedem jednostek kultury, w których zatrudnionych jest ok. 600 osób.

Ósmoklasiści mają za sobą pierwszy dzień egzaminu kończącego szkołę podstawową. Uczniowie musieli wykazać się czytaniem ze zrozumieniem oraz napisać opowiadanie lub rozprawkę na podstawie "Małego Księcia" Antoine de Saint-Exupéry.

Sejmik Województwa Świętokrzyskiego podjął uchwałę dotyczącą przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami naszego regionu. – Chcemy, jako samorząd, rozmawiać, konsultować i za aprobatą lokalnej społeczności wdrażać dobre projekty – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Strona 1 z 75

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna