Na antenie: Tak wierzę
Katarzyna Bernat
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION

Na antenie: Tak wierzę
Katarzyna Bernat
online button
online button

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Stypendia dla świętokrzyskich uczniów

Świętokrzyskie / 19 września 2017 /

Około 550 osób z zawodówek, liceów i gimnazjów będzie mogło skorzystać z programu stypendialnego województwa świętokrzyskiego. Najlepsi uczniowie z regionu mogą liczyć na finansowe wsparcie samorządu w wysokości 380 złotych miesięcznie. Stypendia będą wypłacane w jednej transzy za cały rok szkolny. To znaczy, że uczniowie jednorazowo otrzymają 3800 złotych.

Kwotą 100 tysięcy złotych województwo świętokrzyskie wesprze gminę Lipusz na Pomorzu. Na tamtym terenie w sierpniu przeszła groźna nawałnica, która zniszczyła drogi, domy i budynki użyteczności publicznej. Finansowa pomoc ma być przeznaczona na naprawę tego, co zniszczył żywioł. Marszałek województwa Adam Jarubas mówi, że to przede wszystkim gest solidarności z poszkodowanymi.

Za około 175 milionów złotych rozbudowany zostanie 22-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej koło Kielc. Inwestycja dotyczy trasy numer 764 na fragmencie od stolicy regionu do południowo-wschodniej granicy gminy Daleszyce. W ciągu najbliższych dwóch lat powstanie komfortowa droga oraz wyczekiwane obwodnice Sukowa i Daleszyc. Nowy asfalt drogowcy wyleją dzięki unijnemu programowi „Polska Wschodnia”.

W wodzie z wodociągu Dębska Wola na terenie gminy Morawica znaleziono bakterie grupy coli. Powiatowy Inspektor Sanitarny wprowadził zakaz spożywania wody z tego ujęcia.

1 osoba została ranna w wyniku zderzenia samochodu osobowego z ciężarówką, do którego doszło dziś przed godziną 6. na drodze krajowej nr 42 w Fałkowie w powiecie koneckim. DK 42 jest całkowicie zablokowana.

Ogromne pieniądze na termomodernizację

Świętokrzyskie / 12 września 2017 /

Będzie cieplej, taniej i bardziej ekologicznie w świętokrzyskich szkołach czy przychodniach. W poprawę wydajności energetycznej w regionie świętokrzyskim zainwestowanych zostanie bez mała 152 miliony złotych. To fundusze unijne, które wspomogą realizację 58 projektów inwestycyjnych. Dofinansowania zostały przyznane nie tylko samorządom, ale i Komendzie Wojewódzkiej Policji.

Plecaki od radnych

12 września 2017 /

Trzej radni: Kamil Piasecki z gminy Zagnańsk, Damian Sławski z Miedzianej Góry i Tomasz Zbróg radny wojewódzki, przekazali Gminnym Ośrodkom Pomocy Społecznej plecaki wyposażone w podstawowe przybory do nauki. Teraz, za pośrednictwem GOPS w Zagnańsku jak i Miedzianej Góry, trafią one do najbardziej potrzebujących młodych mieszkańców obydwu wspólnot samorządowych. W Zagnańsku tornistry odebrała kierownik GOPS Elżbieta Korus.

Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty w Kielcach przypomina, że zgodnie z ostatnim rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego  mogą wydawać jedynie publiczne poradnie psychologiczno - pedagogiczne.  Takie rozwiązanie ma zapobiegać nadużyciom, których często się dopuszczano.

Wypadek na DK 73 w Piasecznej Górce

Piaseczna Górka / 11 września 2017 /

Jedna osoba została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło na DK 73 w Piasecznej Górce. Są utrudnienia w ruchu.

Kielce oraz 11 sąsiednich gmin dołączyły do grona samorządów, w których realizowany będzie projekt profilaktyczny w zakresie raka szyjki macicy. Jest on skierowany do kobiet w wieku od 25 do 59 lat. Na spotkania edukacyjne w ramach programu zapraszani będą także mężczyźni.  Wartość tego projektu to ponad 1 mln. 900 tys. złotych.

Jest już wstępna opinia po sekcji zwłok lekarza z Włoszczowy. Wynika z niej, że przyczyną śmierci chirurga był rozległy zawał. – Jest to na razie tylko wstępna opinia. Na szczegółową trzeba poczekać około miesiąca – informuje Mariusz Jakubiak, zastępca prokuratora rejonowego we Włoszczowie.

Będą nowe miejsca w żłobkach

Świętokrzyskie / 06 września 2017 /

Ponad 5 milionów złotych unijnego dofinansowania na organizację opieki dla najmłodszych mieszkańców regionu. 8 instytucji otrzymało granty, dzięki którym powstaną nowe żłobki czy kolejne miejsca w istniejących już placówkach. Unijne projekty zakładają także finansowanie wynagrodzenia dla opiekunki do małego dziecka. Takie działania będą realizowane w Strawczynie. Całkowita wartość niedawno dofinansowanych projektów wynosi 6 milionów złotych.

Plany budowy wieży kratowej o wysokości 40 metrów w sąsiedztwie Parku Etnograficznego w Tokarni wciąż wzbudzają wiele kontrowersji. Stację bazową chce postawić firma Orange Polska. Inwestycji sprzeciwia Muzeum Wsi Kieleckiej. Zamiary operatora oprotestowali także mieszkańcy pobliskich terenów.

Wsparcie dla kobiet w ciąży, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, poradnictwo czy usługi rehabilitacyjne. To część priorytetów rządowego programu wsparcia dla rodzin „Za Życiem”. Budżet proponowanych działań liczy się w miliardach a spora część powstającego projektu dotyczy osób niepełnosprawnych. O to, w jakim zakresie powinna być udzielana tego typu pomoc, przedstawiciele rządu pytali pracowników instytucji odpowiedzialnych za pomoc społeczną w regionie świętokrzyskim.

Strona 1 z 47

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay