Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Zwiastuję wam radość wielką...

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


Publicystyka

Zwiastuję wam radość wielką...

Skalbmierz / 24 grudnia 2018 / Tekst

Każdy człowiek planuje swoją – dalszą lub bliższą – przyszłość. Dobry plan i konsekwentna jego realizacja są warunkami sukcesu. Bóg, pragnąc szczęścia  dla człowieka, ma dla niego wspaniały plan zbawienia. Święta Bożego Narodzenia, które już tak blisko, mogą stać się dla nas okazją do odczytywania planu Bożego w naszym życiu.

   W poniedziałek Wigilia – dzień szczególny w życiu chrześcijanina Polaka. Radosne czekanie na przyjście Zbawiciela. Wieczerza wigilijna, opłatek, spotkania rodzinne, długie Polaków rozmowy, plany, przebaczenie, bo Bóg się rodzi.

    W okresie Bożego Narodzenia  stają nam w oczach Matka Boża, święty Józef, wszyscy po kolei pastuszkowie, Mędrcy. A Kościół przypomni nam jeszcze świętych Szczepana, Jana Ewangelistę,  dzieci niewinnie pomordowane przez Heroda.

  Możemy się kłócić, ale w Boże Narodzenie chcemy się pogodzić. Grzeszymy, ale wtedy chcemy być święci. Boże Narodzenie budzi w człowieku wiele dobra. Łamiąc się opłatkiem, składamy sobie życzenia w których jest mnóstwo życzliwości.

Włosi posiadają żłóbek świętego Franciszka, a my, Polacy, coś równie pięknego: nie tylko opłatek, którym się łamiemy w Wigilijną Noc, ale najpiękniejszą legendę związaną z Bożym Narodzeniem, która podaje, że w Wigilię o północy zwierzęta domowe mówią ludzkim głosem. To nic, że nikomu jak dotąd nie udało się pochwalić, że je słyszał. Ta legenda jest wspaniałym komentarzem do prawdy, że: „Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami”, że Bóg postanowił narodzić się człowiekiem.

Przekonanie, że zwierzęta domowe mówią ludzkim głosem w Noc Wigilijną jest próbą wyrażenia prawdy, że przez Boże Narodzenie coś drgnęło w rzeczywistości stworzonej. Ta legenda skłania nas do refleksji, jak traktujemy zwierzęta, o których święty Franciszek mówił, iż są naszymi braćmi i sprzymierzeńcami. Byłoby dobrze „uzbierać” w tę wigilijną noc tyle miłości, troski do wszystkich istot żywych, by nam jej wystarczyło na cały rok. Według tradycji Chrystusowi zwierzęta towarzyszyły przy narodzinach, są więc obecne w naszych parafialnych szopkach. Kochaj, miej cierpliwość, przebaczaj tym, którzy nie mówią ludzkim głosem. Świat w którym żyjemy nie jest, niestety, doskonały. Jest w nim tyle do poprawienia. Wsłuchajmy się zgodnie z legendą w tę wigilijną noc, by usłyszeć prawdę o nas od naszych domowych zwierząt.

 Codzienne życie, pełne pośpiechu i stresu, przesłania nam to, co istotne. Święta niech będą okazją do odkrycia na nowo miłości Boga do człowieka  Dobrych Świąt.

Skalbmierz 24.12.2018 r.  

  1. Marian Fatyga

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna