smartwatch

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Znów zabrzmi „Gaudeamus”

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

Publicystyka

Znów zabrzmi „Gaudeamus”

Kielce / 30 września 2017 / Tekst

Nadeszła jesień, a wraz z nią nowy rok akademicki. Do jego rozpoczęcia przygotowują się zarówno studenci, jak i władze uczelni.  W murach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego „Gaudeamus” zabrzmi 5 października. Dzień wcześniej uroczysta inauguracja odbędzie się na Politechnice Świętokrzyskiej.

Tuż przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego kieleckie uczelnie podsumowały rekrutację. Powody do zadowolenia znowu ma Uniwersytet Jana Kochanowskiego. – W tym roku przyjęliśmy 2769 osób na studia stacjonarne oraz 738 kandydatów na studia niestacjonarne, co łącznie daje nam ponad trzy i pół tysiąca nowych studentów, czyli o dwanaście procent więcej niż w roku ubiegłym. Dla nas to ogromny sukces. Bardzo nas cieszy, że pomimo malejącej liczby maturzystów, liczba zainteresowanych studiami na naszej uczelni stale rośnie – mówi Piotr Burda, rzecznik UJK. Co ciekawe, chętnych może być jeszcze więcej, bo podania o przyjęcie na studia cały czas docierają na uczelnię.

Kierunek lekarski na podium

Tak jak w ubiegłych latach, największym zainteresowaniem cieszył się kierunek lekarski. O jedno miejsce starało się ponad 40 osób. – Sukcesem okazały się także studia skandynawskie, na które przyjęliśmy oczekiwaną liczbę chętnych. Jak już informowaliśmy po pierwszym etapie rekrutacji, nie brakowało kandydatów także na dietetykę, kosmetologię, psychologię, fizjoterapię i pielęgniarstwo – wymienia Piotr Burda.

Wśród studentów są zarówno mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, jak i innych regionów Polski. Nie brakuje także obcokrajowców. – Mamy sto osiemdziesiąt nowych osób z zagranicy. Do tego należy doliczyć tych, którzy już u nas studiują. Łącznie w tym roku akademickim na naszej uczelni będzie się uczyć około 400 obcokrajowców – mówi Burda.

Tak duże zainteresowanie kielecką uczelnią ze strony zagranicznych żaków to zasługa nie tylko stale poszerzającej się oferty dydaktycznej, ale także odpowiedniego przygotowania uniwersytetu do przyjęcia takich osób. – Już dwa lata temu otworzyliśmy studia lekarskie w języku angielskim. W tym roku ruszają studia skandynawskie. Warto dodać, że na każdym wydziale jest koordynator, który zajmuje się studentami z zagranicy, więc nie są oni pozostawieni sami sobie. Ponadto przy naszej uczelni działa Centrum Kultury i Języka Polskiego. Dzięki niemu obcokrajowcy mogą doskonalić język polski i poznawać naszą kulturę. Organizujemy dla nich też spotkania i wycieczki. Wszystko po to, żeby zrozumieli język polski i polskość, a tym samym dobrze się u nas czuli – informuje Burda.

Uroczysta inauguracja na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego odbędzie się 5 października o godzinie 10, tym razem w Auli B1 Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego przy ulicy Świętokrzyskiej 15.

PŚk też z sukcesem

Do rozpoczęcia nowego roku akademickiego przygotowuje się także Politechnika Świętokrzyska. Uczelnia właśnie podlicza efekty drugiego etapu rekrutacji. – Jeszcze nie możemy podać dokładnych liczb, ale przebieg rekrutacji bardzo nas satysfakcjonuje. Pomimo niżu demograficznego nie narzekamy na brak studentów – przyznaje Kamil Dziewit, rzecznik uczelni. Podobnie jak w zeszłym roku, również i tym razem największym zainteresowaniem cieszyła się informatyka. Popularnymi kierunkami były także budownictwo, geodezja, kartografia, automatyka i robotyka.

Wśród chętnych na Politechnikę Świętokrzyską są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. – Już od kilku lat prowadzimy akcję „Dziewczyny na politechniki”. Przynosi ona efekty. Trzeba też przyznać, że nie ma już kierunków typowo męskich. Za sprawą rozwoju technologii kobiety podejmują studia, które kiedyś kończyli niemal wyłącznie mężczyźni. Widać to chociażby na naszej uczelni. Na każdym kierunku mamy kobiety. I co najważniejsze, są to bardzo dobre studentki, które świetnie radzą sobie na zajęciach, a potem w życiu – podkreśla Dziewit.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Politechnice Świętokrzyskiej rozpocznie się 4 października o godzinie 15. – W nadchodzącym roku akademickim życzę wszystkim studentom dużo pozytywnej energii i radości studiowania. Również tego, żeby zdobyli wiedzę i umiejętności, które w przyszłości będą solidnym fundamentem w życiu zawodowym. No i oczywiście życzę, aby kieleckie Juwenalia odbywały się przynajmniej dwa razy w roku! – mówi rzecznik uczelni.

A my dołączamy się do tych życzeń.

Iwona Gajewska-Wrona

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna