Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 43.

PUBLICYSTYKA

Tym razem pasja!

piątek, 12 września 2014 11:50 / Autor:

Jak najlepiej poznać Kielce? Oczywiście odwiedzając różne miejsca, najlepiej z kimś, kto doskonale zna historię miasta. Od pewnego czasu jest na to ciekawy sposób. Grupa pasjonatów, kierowanych przez Jakuba Juszyńskiego, wyrusza na niezwykłe spacery. Kuba to prawdziwy pasjonat Kielc, który prowadzi także specjalnego bloga internetowego.

Serwis pod nazwą „tymrazem.pl” powstał na początku lipca ubiegłego roku i z każdym miesiącem zdobywa coraz większą popularność. Wśród czytelników dominują mieszkańcy Warszawy, Krakowa i oczywiście Kielc. - Częściowe przeniesienie myśli do internetu podyktowane było chęcią dzielenia się z innymi moimi pasjami i refleksjami, a wysiłek wkładany w pisanie zwraca się w postaci nowych doświadczeń oraz ciekawych znajomości – mówi Juszyński.

Już od pierwszej wizyty na blogu widać, co interesuje autora. Na stronie internetowej odnajdujemy poszukiwania wyjątkowych smaków, recenzje kieleckich lokali gastronomicznych oraz teksty o podróżach dalszych i bliższych.

W marcu pojawiła się nowa sekcja - „Spacery”. Ta część serwisu łączy świat wirtualny z rzeczywistym, korzystając z przestrzeni miejskiej i ciekawej, lokalnej historii, której wielu mieszkańcom w ogóle nie zna.

Wypady pod hasłem „Tym razem Kielce” odbywają się cyklicznie i zawsze skupiają grupę osób chcących poznać nasze miasto. – Chodzi o to, aby kielczanie mogli poznać miasto od nie zawsze typowej strony. Każdy może przyjść i w miłym towarzystwie zdobywać wiadomości, ale też wnieść coś od siebie – zachęca Juszyński. Można powiedzieć, że to swoista lekcja historii i geografii, tyle że bez tablicy, kredy i szkolnej ławy. Póki co, spacery odbywają się raz w miesiącu, a ich trasy za każdym razem biegną przez inną część miasta. - Wielu kielczan nie wie, jak ciekawe jest nasze miasto, a takie spacery pozwalają poznać jego najciekawsze tajemnice – wyjaśnia pasjonat.

Przed każdym spotkaniem Jakub stara się gruntownie przygotować do spaceru: wertuje wydawnictwa historyczne i albumy, przegląda strony internetowe. Co ciekawe, uczestnicy postępują podobnie, aby też móc zaskoczyć innych unikatowymi informacjami.

Choć każdy ze spacerów jest inny, to mają one podobną formułę. Spotkania zawsze rozpoczynają się w niedzielę, o godzinie 10, w umówionym wcześniej miejscu. Trasy ustalone są tak, aby znalazły się na nich zarówno miejsca znane i lubiane, jak i te mniej popularne. Juszyński swoim gościom opowiadał już m.in. o ulicy Sienkiewicza czy kamienicach na placu Wolności i Wzgórzu Zamkowym, które mają bogatą historię. Spacerowicze docierali jednak też do obszarów oddalonych od centrum miasta, bardziej naturalnych, jak choćby Kadzielnia czy Wietrznia z Geoparkiem.

Przekrój wiekowy i społeczny uczestników spacerów jest bardzo szeroki – są dzieci, uczniowie, ludzie dojrzali, a także emeryci. Zwłaszcza ci ostatni wnoszą najwięcej ciekawostek, bo pamiętają Kielce jeszcze z czasów wczesno-powojennych. – Liczba uczestników systematycznie się zwiększa. Nawet na ostatnim spacerze, kiedy padał ulewny deszcz, nie brakowało chętnych – zauważa bloger.

Przed nami kolejny, siódmy już spacer, który odbędzie się 21 września. Wystartuje on spod klasztoru na Karczówce. – Już się do niego przygotowuję. Źródeł mam sporo, od książek regionalnych po dokumenty źródłowe i strony internetowe. Na pewno będzie ciekawie – zapewnia Jakub Juszyński.

Dariusz Skrzyniarz

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO