Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Szpital rośnie

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

Publicystyka

Szpital rośnie

Kielce / 25 stycznia 2019 / Tekst

Zakończył się pierwszy etap budowy nowego pawilonu szpitala MSWiA w Kielcach. Znajdzie się w nim około 140 łóżek, nowoczesne sale operacyjne i pracownia rezonansu magnetycznego. W 2019 roku lecznica uzyska 32,3 miliona złotych na kontynuowanie inwestycji.

W 2017 roku powstał projekt, w myśl którego poliklinika i nowy szpital będą stanowiły spójną całość. Dzięki finansowaniu budowy z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ukończono już stan surowy budynku szpitala oraz wymianę, przebudowę i rozbudowę przyłączy instalacji kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz wody.

Najwyższy standard

– Naszym priorytetem są pacjenci. Chcemy, aby byli przyjmowani w dobrych warunkach i leczeni w oparciu o najlepszą diagnostykę. Zależy też nam na tym, aby zapewnić pracownikom odpowiednie warunki do pracy – mówi Halina Olendzka, dyrektor szpitala MSWiA. –Do odpowiednich standardów dostosowane już zostały parter i IV piętro. Mamy nowoczesne poradnie radiologii, aptekę szpitalną oraz laboratorium diagnostyczne. Konsekwentnie wyposażamy w nowoczesny sprzęt kolejne poradnie specjalistyczne, między innymi okulistyczną, ginekologiczną i urologiczną – dodaje dyrektor Olendzka.

Przy okazji inwestycji specjaliści przyjrzeli się dokładnie terenowi wokół budynku. – Chcemy jak najlepiej wykorzystać go podczas kolejnych etapów rozbudowy, które planujemy w przyszłości.  Dlatego też podjęliśmy decyzję o umiejscowieniu szpitala w pobliżu polikliniki, co daje możliwość wzniesienia kolejnych pawilonów – informuje Jolanta Cygan, zastępca dyrektora do spraw inwestycji lecznicy.

– Staramy się, by wszystko było nowoczesne i ekonomiczne. Dyżurki pielęgniarek zostały przygotowane tak, aby na bieżąco mogły doglądać pacjentów, zwłaszcza po zabiegach. Sale operacyjne zostaną technologicznie dostosowane  do kształcenia studentów medycyny. Na parterze znajdzie się również SOR, który jest już w sporej części przygotowany i bezpośrednio połączony ze szpitalem. W planach mamy także lądowisko dla helikopterów, aby SOR mógł idealnie funkcjonować – uzupełnia dyrektor Cygan.  

Więcej pieniędzy

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o zwiększeniu nakładów na mundurową służbę zdrowia, dlatego też szpital MSWiA w Kielcach uzyska 32,3 mln zł na realizację II i III etapu inwestycji.

– Te pieniądze to efekt codziennej pracy świętokrzyskich parlamentarzystów, którzy są najlepszymi rzecznikami rozwoju służby zdrowia MSWiA – mówił podczas wtorkowej uroczystości Krzysztof Kozłowski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. – Służba zdrowia MSWiA musi się rozwijać, ponieważ jest dowodem odpowiedzialności za zdrowie i życie Polaków oraz dobrą kondycję zdrowotną tych, którzy na co dzień o nas dbają – funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, straży granicznej oraz wojska polskiego. Dzisiejsza medycyna, opierająca się w ogromniej mierze na nauce, nie może się rozwijać, jeżeli nie będzie współpracy szpitali z wyższymi uczelniami. Wierzę, że w Kielcach ta współpraca będzie wzorowa.

W uroczystości otwarcia nowego pawilonu wzięli  udział świętokrzyscy parlamentarzyści: senator Krzysztof Słoń, poseł Maria Zuba oraz poseł Andrzej Kryj, a także wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski, marszałek województwa Andrzej Bętkowski oraz prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Rozbudowa szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2020 roku.

Magdalena Nowak

ZOSTAW KOMENTARZ