Na antenie: Twoje Ulubione Przeboje
Karol Kaleta
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Szpagat - recenzja

Na antenie: Twoje Ulubione Przeboje
Karol Kaleta
online button
online button

Publicystyka

Szpagat - recenzja

22 grudnia 2016 / Tekst

Joanna Chojnacka zaprasza nas na ucztę czytelniczą, jaką jest poznanie osobnika płci męskiej- Aleksandra Biernackiego. Zrobiła to w sposób mistrzowski. Poznajemy więc naszego bohatera  poprzez jego zdrady, ale też i samotność oraz podejmowane próby poszukiwania miłości.

Poznajemy więc Aleksandra Biernackiego w chwili, kiedy czeka na kobietę. Kobietę swoich marzeń, kobietę, bez której żyć nie może. Poznajemy go tu i teraz (czyli w okresie powojennym), ale także poprzez jego wspomnienia o kobietach i relację jakie je z nimi wiążą, czy wiązały. Każda z tych kobiet  jest inna, każda coś wniosła w jego życie, ale każdą z nim łączy z nim to samo-kochały go.
Biernacki nie jest cukierkowym facetem, o co to, to nie. To wkurzający do granic możliwości cynik, podrywacz, „zniszczony człowiek”. To gość, który kobietę swojego życia zeswatał ze swoim przyjacielem i czerpał z tego tytułu korzyści. To facet, który, aby móc mieć z kimś porozmawiać zaprzyjaźnia się z alkoholikiem ze swojej kamienicy; to człowiek, który żyje tylko dla siebie. Jego nadmuchane ego unosi go na takie wyżyny, że nie jest w stanie zauważyć, że tam na dole czeka na niego miłość i oddanie, a on buja w obłokach fałszu, ułudy i cynizmu. Nie jest w stanie rozpoznać prawdziwych symptomów człowieczeństwa. Sam ze sobą prowadzi grę, której zasad już właściwie nie pamięta. Jedno wie na pewno-jest w niej najlepszy.
To gość, który irytuje, wkurza, zniesmacza, ale to też facet, którego historia uwodzi i wywołuje w czytelniku lawinę emocji. Historia Aleksandra Biernackiego zaskakuje wiele razy. Bo czy ktoś taki jak Aleksander Biernacki może prawdziwie kochać? Czy ta miłość nie będzie skarłowaciała, wypaczona? Co w ogóle to słowo dla niego oznacza?
Książka utrzymana w surowym klimacie, a Joanna Chojnacka to Marek Hłasko w spódnicy. Powieść " Szpagat" jest jej literackim debiutem, debitem bardzo udanym.

„Moja matka nie miała odchodzić tak młodo. Zostawiłem ją, bo choć widziała we mnie ideał, nie mogłem jej wybaczyć. Nie mogłem wybaczyć, że ostatecznie pozwoliła mojemu ojcu zrobić ze mnie karykaturę człowieka, którym chciałem być. Moja matka kochała mnie bardziej niż ja kochałem ją.(…) Moja matka niepotrzebnie widziała we mnie ideał."

 

Tytuł: Szpagat

Autor: Joanna Chojnacka

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Język wydania: polski

data wydania: 28 września 2016

kategoria: Literatura obyczajowa i romans

/ida/

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay