STARCOM MULTI (7)

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Szkoły gotowe na wrzesień

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

Publicystyka

Szkoły gotowe na wrzesień

28 sierpnia 2017 / Tekst
Shutterstock Shutterstock Syda Productions

Świętokrzyskie szkoły są gotowe do nowego roku szkolnego – ocenia świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik i zapewnia, że kuratorium zadbało zarówno o dostosowanie placówek, jak i przeszkolenie nauczycieli do pracy w zreformowanym szkolnictwie.

Najpoważniejsze obawy środowiska nauczycieli dotyczyły ryzyka masowych zwolnień w wyniku likwidacji gimnazjów. Świętokrzyski kurator oświaty zapewnia jednak, że okazały się one bezpodstawne: – Nie ma zwolnień nauczycieli. Niektórzy wójtowie i prezydenci twierdzą, że muszą ich wręcz przyjmować. Dzieje się tak dlatego, że będzie więcej klas siódmych szkoły podstawowej niż byłoby klas pierwszych gimnazjów – wyjaśnia Kazimierz Mądzik.

W ocenie kuratora reformę udało się w naszym województwie wdrożyć sprawnie również pod względem organizacyjnym. – Jeszcze w ubiegłym roku szkolnym prowadziliśmy spotkania ze wszystkimi samorządami, dyrektorami szkół, a także rodzicami. Nie ma więc żadnych zaskoczeń – wyjaśnia.Także budynki zostały odpowiednio przystosowane. – W kilku szkołach podstawowych nie było pracowni do niektórych przedmiotów. Za pośrednictwem samorządów mogły one jednak poprosić Ministerstwo Edukacji Narodowej o dofinansowanie ich przygotowania – zaznacza kurator.

Nauczyciele przeszkoleni

Reforma oświaty to również nowe podstawy programowe. Do pracy z nimi musieli się więc odpowiednio przygotować nauczyciele. Będzie obowiązywał inny program dla klas pierwszych, po raz pierwszy od 20 lat rozpocznie się nauka w klasach siódmych, a ponadto wystartują szkoły branżowe pierwszego stopnia. – Był cały cykl szkoleń z różnych przedmiotów i w różnych terminach, organizowanych między innymi przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Wszyscy chętni mogli z nich skorzystać. Jeśli jednak okaże się, że potrzeba więcej takich szkoleń, z pewnością nie będzie z tym żadnego problemu – zapewnia świętokrzyski kurator oświaty.

Niektóre szkoły nie mają jeszcze dyrektorów, ponieważ wciąż trwają konkursy. – Ten najtrudniejszy okres, w którym przygotowaliśmy nową sieć szkół, mamy już za sobą. Każda nowość niesie za sobą obawy, ale mam nadzieję, że wszystkie są już rozwiane. Nasze województwo, jako chyba jedyne w kraju, wchodzi w tę reformę naprawdę bardzo łagodnie – podsumowuje Kazimierz Mądzik.

W Kielcach sprawnie

To, że kieleckie szkoły są dobrze przygotowane do nowego roku szkolnego, potwierdza wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut: – Udało nam się sprawnie przygotować do pracy w zmienionym systemie. Gimnazjum na Słonecznym Wzgórzu zostanie przekształcone w Szkołę Podstawową numer 39. To mieszczące się przy ulicy Naruszewicza – w SP nr 34, a w budynku wygaszanego gimnazjum przy ulicy Marszałkowskiej powstanie szkoła podstawowa prowadzona przez siostry Nazaretanki. Zarówno dyrektorzy, jak i nauczyciele z wygaszanych szkół mają zapewnione zatrudnienie.

Wiceprezydent miasta zaznacza jednak, że choć na ten moment problemy kadrowe zostały rozwiązane, to mogą się zdarzyć trudności w zapewnieniu liczby godzin dla nauczycieli niektórych przedmiotów. – Ale to sprawa, którą nauczyciele rozwiążą wspólnie z dyrektorami. Ogólnie, w okresie najbliższych trzech lat liczba nauczycieli powinna się raczej zwiększyć. Kumulacja nastąpi w roku 2019, kiedy to przybędzie nam jeden rocznik uczniów. Już teraz zwiększyła się liczba nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej – dodaje Sygut.

Miasto zapewniło też wsparcie wszystkim szkołom podstawowym, które dotychczas prowadziły naukę w klasach 1-6. – Środki na utworzenie pracowni dostosowanych do nauczania nowych przedmiotów pochodziły częściowo z kasy ministerialnej – informuje Andrzej Sygut. Zwiększy się również liczba miejsc w przedszkolach, tak by w pełni pokryć zapotrzebowanie. – Będą dodatkowe miejsca w już istniejących placówkach, ale dojdą też dwie nowe. Uruchomione zostaną przedszkola na Podkarczówce oraz w szkole przy ulicy Naruszewicza – wymienia wiceprezydent.

***

Podsumujmy: wprowadzana od września reforma oświaty zakłada naukę w ośmioletniej szkole podstawowej. Po jej ukończeniu dziecko będzie mogło wybrać naukę w czteroletnim liceum ogólnokształcącym, pięcioletnim technikum lub trzyletniej szkole branżowej pierwszego stopnia. Jeśli zdecyduje się na ostatnią z tych opcji, to później ma otwarte drzwi do nauki w szkole branżowej drugiego stopnia, której ukończenie, podobnie jak w przypadku liceum i technikum, będzie uprawniało do zdawania egzaminu maturalnego. Z systemu znikną gimnazja. W nadchodzącym roku szkolnym nie będzie już naboru do pierwszych klas gimnazjów, a uczniowie, którzy w czerwcu ukończyli klasę szóstą, będą kontynuować naukę w siódmej klasie szkoły podstawowej.

Piotr Wójcik

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna