Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Służba Ojczyźnie

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


Publicystyka

Służba Ojczyźnie

Kielce / 14 września 2018 / Tekst
fot. archiwum CPdMZ fot. archiwum CPdMZ

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce istnieje już 29 lat. Jest to elitarna jednostka wojskowa, jedyna w Polsce i w tej części Europy, która przygotowuje wyjeżdżających na misje zagraniczne. W Kielcach i regionie świętokrzyskim żołnierze z Bukówki podtrzymują także najlepsze tradycje Wojska Polskiego.  

Misje zagraniczne

Przygotowywanie żołnierzy do wyjazdów na misje zagraniczne rozpoczęło się na Bukówce w 1989 roku, kiedy powstało Wojskowe Centrum Przygotowań dla Sił Pokojowych ONZ przemianowane w 2011 roku na Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Podstawowym zadaniem Centrum jest przygotowywanie żołnierzy do służby poza granicami kraju, między innymi w misjach bojowych i obserwacyjnych. – Na przykład od kilku lat organizowany jest kurs obserwatorów ONZ. W ramach szkolenia żołnierze poznają wszelkie aspekty niezbędne do funkcjonowania w niebezpiecznym obszarze. Dowiadują się także, jak postępować z ludnością cywilną – wyjaśnia płk Paweł Chabielski, Komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. 

Płk Chabielski podkreśla, że jednostka przygotowuje nie tylko polskich żołnierzy, ale również zagranicznych. – Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani pod względem merytorycznym, aby szkolić do wyjazdów na misje zarówno żołnierzy, jak i cywilów, na przykład przedstawicieli administracji rządowej. Zadaniem dowódców i instruktorów jest ukierunkowanie wyjeżdżających na wypełnianie zadań – dodaje.  

Ciekawostką jest, że w Centrum szkolą się także dziennikarze, którzy chcą być korespondentami wojennymi. – Żołnierze przygotowujący się do wyjazdu na misje mają już pewną wiedzę. Natomiast dla dziennikarzy jest nowością to, z czym mogą zetknąć się w rejonie konfliktu zbrojnego. Na przykład kontakt z przeciwnikiem, który może okazać się nieobliczalny, porwania, przetrwanie w dzień i w nocy w warunkach ekstremalnie odbiegających od tych, które mamy w warunkach pokojowych. To jest sprawdzenie samego siebie i uświadomienie sobie czy dany dziennikarz, jest w stanie uczestniczyć w misji w rejonie konfliktu zbrojnego. Dodam, że dziennikarz nie ma przy sobie broni – zaznacza płk Chabielski.

Prestiż jednostki wojskowej na Bukówce przekłada się na konkretne wydarzenia w mieście. Na przykład w tym roku w Kielcach odbył się Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. O możliwość zorganizowania wydarzenia, odbywającego się od 2012 roku, ubiegało się sześć ośrodków w Polsce. Udało się właśnie Kielcom. Wydarzenie zgromadziło gości z Polski i zagranicy. Był Minister Obrony Narodowej, dowódcy poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, jednostek wojskowych oraz weterani. – Jest to bardzo ważne święto dla weteranów, którzy wykonując zadania poza granicami kraju walczyli, jeśli nie bezpośrednio o Polskę, to o globalne bezpieczeństwo – zaznacza komendant.       

Wojsko dla kielczan

Wojsko wypełnia też szereg zadań z zakresu edukacji patriotycznej i społecznej.  Jest to odwoływanie się do tradycji zaangażowania wojska w podtrzymywanie tożsamości narodowej. Żołnierze podejmują więc szereg inicjatyw, które podkreślają obchodzoną w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jedną z nich jest: „Sto litrów krwi na stulecie niepodległości”. – Oddając krew pomagamy chorym, poszkodowanym w wypadkach, ratując ich zdrowie i życie – dodaje płk Chabielski.

Wojsko organizuje też szereg przedsięwzięć adresowanych głównie do młodzieży. – Mamy konkursy plastyczne: „Barwy Niepodległej”, festiwal piosenki patriotycznej i żołnierskiej, gry strategiczne i logiczne, lekcje historyczne z kombatantami oraz zawody sportowe dla klas mundurowych. Ponadto, co miesiąc można odwiedzić jednostkę na Bukówce w ramach dnia otwartych koszar. Jest to okazja, aby zobaczyć sprzęt wojskowy, porozmawiać z żołnierzami i dowiedzieć się na czym polega ich służba. Z dni otwartych koszar korzysta dużo dzieci i młodzieży, to cieszy, bo ci ludzie zapoznając się z naszymi zadaniami, być może w przyszłości wstąpią do wojska – mówi komendant.

            Podejmowanie takich działań przede wszystkim podnosi świadomość  patriotyczną. – Patriotyzm nie wynika tylko z tego, że uczymy się w szkole historii i znaczenia symboli narodowych. Wiedza o tym, jak wygląda służba wojskowa także przyczynia się do odpowiedzialności za Ojczyznę. Młodzi ludzie, wstępując w szeregi Wojska Polskiego, mogą być dumni ze służby dla Polski, dla biało-czerwonej. Wojsko to jest przygoda, sprawdzenie samego siebie, ale przede wszystkim patriotyzm – podkreśla płk Paweł Chabielski.

            - Jestem wdzięczny, że Pan płk Paweł Chabielski wraz ze swą kadrą dowódczą i pracownikami resortu Obrony Narodowej dba o prestiż jednostki oraz służbę dla lokalnego społeczeństwa. Świadczą o tym dni otwarte, konkursy i inne inicjatywy, które pokazują, że w Kielcach Wojsko Polskie jest blisko obywateli, dba o ich bezpieczeństwo i chce z nimi otwartej współpracy. Kielczanie nie są może świadomi, że żołnierze z 4 Pułku Piechoty Legionów stacjonującego przed wojną na Bukówce, wyruszyli stąd na Westerplatte, aby bronić polskiego Wybrzeża podczas wojny obronnej w 1939 roku. Męstwo tamtych żołnierzy jest dziedziczone przez wojskowych, którzy dziś służą w jednostce na Bukówce – powiedział w Radiu eM Kielce senator PiS Jarosław Rusiecki, przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej.  

              Katarzyna Bernat

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO STUDIO eM

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna