Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Rok inwestycji

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


Publicystyka

Rok inwestycji

12 stycznia 2018 / Tekst

Aż 275 milionów złotych – tyle przewidziano w tegorocznym budżecie miasta na inwestycje. Wśród nich są zadania związane z oświatą, pomocą społeczną, gospodarką komunalną, kulturą oraz sportem. Największe jednak pieniądze, bo blisko 170 milionów, pochłoną inwestycje drogowe i komunikacyjne.

– Musimy wykorzystać środki unijne, bo prawdopodobnie to ostatnia szansa na tak duże dofinansowanie – mówi Barbara Nowak, skarbnik miasta. Dotacje z Unii Europejskiej wzrosną o 13 procent, co oznacza dodatkowe 133 miliony złotych w budżecie.

Miliony na drogi

Najbardziej skorzystają drogowcy. Miejski Zarząd Dróg będzie miał bardzo pracowity rok. Przede wszystkim zakończy się remont ulicy rotmistrza Pileckiego, który pochłonie blisko 40 milionów złotych. – Ulica uzyska status drogi wojewódzkiej numer 764. Dzięki temu odciąży zatłoczoną obecnie ulicę Wrzosową, która straci te uprawienia – informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik MZD.

W tej części miasta zajdzie jeszcze jedna duża zmiana. W tym roku ruszy przebudowa ulicy Wapiennikowej. Drogowcy rozpatrują oferty przetargowe na wykonawcę. Remont pochłonie ponad 28 milionów złotych. Wszystko jest też gotowe, aby rozpocząć przebudowę ulic Łopuszniańskiej i Olszewskiego. Roboty przy większości tych inwestycji będą toczyć się przez dwa lata. Oprócz tego MZD zajmie się szeregiem mniejszych dróg i ulic osiedlowych. Remont przewidziany jest na ulicach: Barwinek, Cmentarnej, Miłej oraz części Piekoszowskiej.

Priorytetem dworzec

Najbardziej wyczekiwaną inwestycją jest całkowita przebudowa dworca autobusowego. Do końca stycznia poznamy wykonawcę, a pierwsze prace rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia. Przebudowa ma kosztować ponad 40 milionów złotych. Po remoncie budynek będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu w kraju. Zachowa swój unikalny wygląd, ale w środku zupełnie się zmieni. Ceramiczne talerze na ścianach, multimedialna biblioteka, miejsce na miejskie wystawy czy zegar planet – to tylko niektóre innowacje, jakie zaproponowali architekci Marcin Kamiński i Bartosz Bojarowicz, którzy wygrali konkurs na projekt przebudowy naszego spodka.

Za mało na oświatę

Sporo będzie się też działo w oświacie, ale wciąż nie tyle, ile powinno. O większe pieniądze na remonty szkół starali się radni komisji edukacji. Argumentowali to koniecznością przeprowadzenia inwestycji wynikających z zaleceń sanepidu: remontów toalet i szatni, malowania ścian oraz remontu posadzek. Modernizację energetyczną zaplanowano natomiast w SP nr 28 przy ulicy Szymanowskiego oraz w ZSI przy ulicy Hauke-Bosaka.

Duże nadzieję są wiązane z budową kieleckiego Centrum Kształcenia Praktycznego. W nowoczesnych pracowniach CKP przy ulicy Łódzkiej będzie prowadzona działalność edukacyjna dla czterech branż: metalowej, mechanicznej i mechatronicznej, elektrycznej i elektronicznej oraz informatycznej. Do Centrum trafi młodzież z publicznych szkół zawodowych. – To bardzo skuteczne kształcenie, bo tak naprawdę nauczycielami będą pracownicy firm, w których uczniowie później znajdą zatrudnienie – wyjaśnia prezydent Wojciech Lubawski. Na budowę Centrum Kształcenia Praktycznego zarezerwowano w tegorocznym budżecie prawie 14 milionów złotych. Oprócz tego III LO im. C.K. Norwida doczeka się nowej hali sportowej; jej koszt to ponad 6 milionów złotych.

Więcej miejsca dla zwierząt

Sporo będzie się też działo w gospodarce komunalnej i mieszkaniowej. Władze miasta planują wybudować kanalizację deszczową na ulicy Piekoszowskiej na odcinku od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Malików. Sieć wodociągowo–kanalizacyjna powstanie na osiedlu Ostra Górka, natomiast kanalizacja sanitarna na ulicy Cedro-Mazur. W końcu remontu doczeka się schronisko dla zwierząt w Dyminach. Będzie on kosztował ponad trzy miliony złotych.

– Przebudowa zakłada powstanie kociarni, polany edukacyjnej, nowych boksów, myjni oraz miejsca na kwarantannę. – Przede wszystkim zmienią się warunki bytowania zwierząt, ale także radykalnie poprawią warunki pracy. Zostanie też wydzielone nowe miejsce kwarantanny, a oprócz tego powstanie pełnowymiarowy szpitalik – wylicza Ryszard Muciek, dyrektor Wydziału Usług Komunalnych w kieleckim magistracie.

Na Kadzielni… wodospady

Na ponad 16 milionów złotych wyceniono inwestycje, które przeprowadzi kielecki Geopark, odpowiedzialny między innymi za Rezerwat Kadzielnia i Ogród Botaniczny. Kadzielnia w tym roku wypięknieje. Powstaną punkty widokowe, zostanie zabezpieczona górna część osuwiska, zaplanowano też budowę ścieżek pieszo-rowerowych, wymianę oświetlenia i ławek. Największą atrakcją będą jednak sztuczne wodospady. Miałyby one pobierać wodę z pozostałości po jeziorku szmaragdowym. Kolejne prace są zaplanowane także w Ogrodzie Botanicznym, który na wiosnę powinien być już oddany do częściowego użytku.

Prawie pół miliona złotych zarezerwowano na rozbudowę i modernizację miejskiego systemu monitoringu. Kamery zostaną zamontowane na ulicach: Fabrycznej, Hutniczej, Pańskiej i Giserskiej. Korona Kielce doczeka się podgrzewanej murawy przy ulicy Szczepaniaka. Ma ona kosztować 2,5 miliona złotych. O milion tańsza będzie przebudowa i doposażenie budynku Świętokrzyskiego Klubu Abstynentów „Raj” w Kielcach oraz rozbudowa Dziennego Ośrodka Socjoterapii przy ulicy Wikaryjskiej.

Piotr Natkaniec

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna