Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Przebadaj się!

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


Publicystyka

Przebadaj się!

Kielce / 06 października 2018 / Tekst

Październik od kilkudziesięciu lat jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Świętokrzyskie  Centrum Onkologii to unikalna w skali kraju lecznica pod względem udogodnień w dostępie do badań profilaktycznych. Jej dwa kluczowe programy, „Żyj zdrowo” oraz „Bądź świadoma”,  zachęcają do badań profilaktycznych w zakresie profilaktyki  nowotworu piersi i szyjki macicy.  

Rak piersi – taką diagnozę słyszy każdego roku około 17 tysięcy Polek. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około jedną piątą wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe.

Przebudować mentalność

Jak podkreśla profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, w ostatnich latach mamy do czynienia ze wzrostem świadomości tego, jak ważna jest profilaktyka raka piersi oraz raka szyjki macicy. – Droga, którą idziemy, prowadzi do przebudowy mentalności i wiedzy Polaków. Chcemy, żeby społeczeństwo zrozumiało, jak prawdziwe jest hasło „moje zdrowie w moich rękach”. Będąc onkologiem pracującym w zawodzie od czterdziestu lat jestem szczęśliwy, że mogłem doczekać czasów, gdy działalność profilaktyczna prowadzona jest w nowoczesny, skoordynowany sposób i daje oczekiwane rezultaty – mówi profesor Góźdź.

– Od 1985 roku na całym świecie październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi.  Niech ten cztery tygodnie różnorakich kampanii zdrowotnych uświadomią kobietom, jak ważne są badania mammograficzne i cytologiczne. Bo skala problemu jest zatrważająca. W województwie świętokrzyskim odnotowujemy około pół tysiąca zachorowań na raka piersi, dwieście kobiet przegrywa tę walkę – informuje dr Małgorzata Biskup, kierownik projektów profilaktycznych „Wsparcie profilaktyki zdrowotnej w Regionie”.

Badań coraz więcej

Jak dodaje dr Leszek Smorąg, kierownika projektu „Być świadomą kobietą”, od początku trwania akcji odnotowano diametralny wzrost wykonanej diagnostyki badań. – Jeżeli chodzi o badania cytologiczne, w styczniu 2017 roku, przed rozpoczęciem projektu, wykonaliśmy ich 15. We wrześniu 2017, po wdrożeniu działań, już 175. We wrześniu tego roku udało się nam przekroczyć magiczny tysiąc – było to dokładnie 1112 badań. Od początku roku, w całym projekcie jest już ponad 4,5 tysiąca badań, w tym zdiagnozowaliśmy 54 pacjentki, które miały wynik nieprawidłowy i zostały przekazane do dalszego leczenia – wyjaśnia dr Smorąg.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii nieustannie organizuje  działania informacyjno-edukacyjne, darmowe badania w specjalnym cytomammobusie, a nawet oferuje bezpłatny dowóz do lecznicy dla tych pacjentek, które nie są w stanie same dotrzeć na miejsce. Z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego w wieku 50-69 lat. Natomiast z badań cytologicznych  panie w wieku 25-59 lat. Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod numerami telefonów 609 99 00 33 – profilaktyka raka szyjki macicy oraz 607 77 88 88 – profilaktyka raka piersi.

Magdalena Nowak

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna