Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Porównajmy się z innymi

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


Publicystyka

Porównajmy się z innymi

12 marca 2018 / Tekst

Jak wyglądają Kielce na tle innych miast europejskich, gdy weźmiemy pod uwagę najważniejsze aspekty życia? Porównaliśmy nasze miasto z podobnymi w Holandii, Anglii i Portugalii. Wynik są dosyć zaskakujące. Prezentujemy pierwszą część naszego zestawienia.

Analiza oparta jest na wskaźnikach podanych przy certyfikacji ISO 37120, której oprócz Kielc poddało się kilkadziesiąt innych miast na świecie. Nie oceniamy przydatności oraz celu posiadania certyfikatu. Skupiliśmy się na suchych liczbach podanych na oficjalnej stronie World Council on City Data. Pod lupę wzięliśmy holenderskie Eindhoven (224 tysiące mieszkańców), portugalskie Porto (214 tysięcy mieszkańców), angielskie Cambridge, (134 tysiące mieszkańców) oraz Gdynię (247 tysięcy mieszkańców), która oprócz Kielc jako jedyne miasto w Polsce poddała się certyfikacji.

Gospodarka

Na początek przyjrzeliśmy się wskaźnikom w gospodarce i bezrobociu. Okazuje się, że jesteśmy europejskim średniakiem. Stopa bezrobocia na poziomie 7,7 procent daje nam trzecie miejsce, bowiem jesteśmy gorsi od Gdyni (4,9 procent) oraz Cambridge (6,4 procent), ale lepsi niż Eindhoven (8,3procent) i przede wszystkim Porto, gdzie bezrobocie jest na bardzo wysokim poziomie (17,6 procent). Cieszą całkiem dobre statystyki, jeśli chodzi o stopę bezrobocia wśród młodzieży. Plasujemy się za Gdynią (8,1procent). Nasz wynik to 8,5 procent, natomiast najgorsze jest Porto. Tam aż 38,8 procent młodzieży jest bez pracy. Jeszcze lepiej wypadamy w liczbie osób żyjących w ubóstwie. W Kielcach jest zaledwie 3,4 procent takich osób, w Gdyni 13,6 procent, natomiast - co nie powinno dziwić - ostatnie jest Porto - 19,5 procent.

Edukacja

W edukacji nasze miasto wypada przeciętnie. Mamy najgorszy stosunek liczby uczniów do liczby nauczycieli szkół podstawowych (12,21 procent). W tym przypadku przoduje Eindhoven (17,54 procent) i Cambridge (16,9 procent). Oba miasta są także znacznie lepsze w liczbie uzyskanych tytułów w szkolnictwie wyższym. Liderem jest naturalnie Cambridge, mające jeden z najbardziej cenionych uniwersytetów na świecie (37.236 na sto tysięcy mieszkańców uzyskało tytuł), ale bardzo blisko jest Eindhoven (37.058). Kielce plasują się na trzecim miejscu z wynikiem 26.636.

Środowisko

W tej dziedzinie także nie mamy się czym chwalić. Mamy największe stężenie pyłów PM 10 (30,36) i PM 2,5 (20,75). W Porto i Cambridge nie ma problemu smogu, bowiem normy są na poziomie 5 dla PM 2,5 i 18 dla PM 10. Emitujemy też sporo gazów cieplarnianych liczonych w tonach na mieszkańca. U nas jest to 6,83 tony. Jednak te wartości w innych miastach są do siebie zbliżone, bowiem zarówno w Cambridge i Eindhoven jest to 6,7 tony. Lepiej wypadamy w statystykach hałasu. Najgłośniej jest w Porto (58,5 procent), natomiast najciszej w Gdyni (4,22 procent). Kielce są w środku stawki (23,92 procent).

Finanse

Ciekawie wyglądają statystyki związane z finansami. Stopa obsługi zadłużenia w naszym mieście plasuje się na poziomie 2,85 procent jako odsetek dochodów własnych gminy. W Porto jest to zaledwie 0,8 procent, w Gdyni 1,6 procent, ale w Eindhoven już 24 procent. Wydatki majątkowe jako odsetek wszystkich wydatków kształtują się w Kielcach na poziomie 12 procent. W innych miastach jest to podobna wartość - Gdynia (14,6 procent), Porto (11,52 procent), Camridge (16 procent). Jedynie w Eindhoven jest to zaledwie 4,3 procent. Z kolei największymi dochodami własnymi może się pochwalić Cambridge (84 procent), a potem Porto (76 procent). Dalej w kolejności jest Gdynia (69 procent), Kielce (54 procent) i Eindhoven (32 procent).

W kolejnym numerze przyjrzymy się między innymi wskaźnikom bezpieczeństwa, transportu oraz zdrowiu.

Piotr Natkaniec

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna