Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Pomysł z energią

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


Publicystyka

Pomysł z energią

Kielce / 14 października 2018 / Tekst

Prezentujemy Państwu kolejną firmę, która działa w Kieleckim Parku Technologicznym, instytucji założonej pod skrzydłami Urzędu Miasta. Jest nią EkoEnergia Polska sp. z o.o., zajmująca się odnawialnymi źródłami energii i szeroko pojętą efektywnością energetyczną, czyli szukaniem sposobów na zmniejszenie rachunków za energię cieplną. Jej właścicielem jest Łukasz Dziedzic.

Spółka została założona w 2013 roku i od tego samego początku działa w strukturach Kieleckiego Parku Technologicznego. Obecnie w firmie pracuje kilkudziesięciu wykwalifikowanych pracowników, którzy są zatrudnieni na podstawie różnych umów. Przy realizacji bardzo dużych inwestycji, liczba współpracowników sięga nawet stu osób.

Ekologia i energetyka

Skąd wziął się pomysł na taki biznes? - W Polsce od 2010 roku zaczęła rosnąć świadomość ekologiczna i zaczęto inwestować w odnawialne źródła energii. Stało się to w chwili, kiedy pojawił się program finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dotyczył kolektorów słonecznych. Później powoli wchodziły na rynek panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Postanowiłem to wykorzystać. Dodatkową motywacją dla mnie było to, że skończyłem studia na kierunku energetyka, a jedną z jego specjalizacji był właśnie zrównoważony rozwój energetyczny, czyli między innymi odnawialne źródła energii - tłumaczy Łukasz Dziedzic.

Podkreśla, że od zawsze myślał o prowadzeniu działalności gospodarczej. - Kiedy kończyłem studia, wpadło mi w ręce kilka ciekawych publikacji związanych z szeroko pojętą przedsiębiorczością i gdy zacząłem się wgłębiać w temat, zobaczyłem, że mam znacznie szersze możliwości, niż początkowo sądziłem. Zaraz po skończeniu studiów rozpocząłem pracę na własny rachunek, najpierw jako nieformalny wspólnik, a później, po dwóch latach, założyłem już działalność na siebie. Do Kieleckiego Parku Technologicznego trafiłem dzięki znajomemu, który powiedział mi, że ta instytucja oferuje wsparcie dla firm w początkowej fazie rozwoju - opowiada.

Dostęp do klienta

Podczas spotkania z przedstawicielami KPT, pan Łukasz był już pewny, że to właśnie tu założy firmę. - Złożyliśmy pismo, odbyliśmy rozmowę i po dwóch miesiącach byliśmy lokatorami Parku - mówi.

- Rozpoczęcie działalności w tej instytucji było naprawdę dobrym pomysłem, ponieważ koszty funkcjonowania  firmy są dosyć niskie. Mamy też znaczny dostęp do klienta, ponieważ Kielecki Park Technologiczny to instytucja otoczenia biznesu, która jest rozreklamowana w różnych branżach, dzięki czemu wszyscy wiedzą, że działa tu dużo różnych firm. Oprócz tego, kiedy zaczęliśmy się rozwijać, mieliśmy większe możliwości, jeżeli chodzi o prowadzenie biznesu. Park jest prestiżową instytucją, rozpoznawalną nie tylko na rynku lokalnym, ale również krajowym.

Planują rozwój

Jak do tej pory, klientami EkoEnergii były firmy, instytucje oraz osoby głównie z województwa świętokrzyskiego. - Dwa lata temu zaczęliśmy się zastanawiać nad dywersyfikacją źródła klientów, ale przyspieszony rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce spowodował, że w zasadzie nie mamy czasu na poszukiwanie odbiorców poza granicami kraju. Uczestniczymy w różnego rodzaju targach, imprezach i wyjazdach związanych z promocją gospodarczą naszego regionu i widzimy, że zapotrzebowanie naszego rynku jest na tyle duże, że możemy go zaspokoić w stu procentach, nie mówiąc już o klientach zagranicznych - wyjaśnia Łukasz Dziedzic.

- Teraz złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o wybudowanie zaplecza badawczo-rozwojowego dla naszej firmy. W tym celu kupimy też działkę. Plany inwestycyjne są dość ambitne, bo w kolejnych latach zamierzamy wydać około 10 milionów złotych na rozwój spółki - zdradza i dodaje, że dzięki temu firma będzie rozpoznawalna nie tylko na rynku lokalnym, ale również krajowym.

Beata Kwieczko

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna