Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»PiS górą, PSL za burtą

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

Publicystyka

PiS górą, PSL za burtą

Świętokrzyskie / 29 października 2018 / Tekst

Za tydzień Bogdan Wenta i Wojciech Lubawski zmierzą się w drugiej turze wyborów o fotel prezydenta Kielc. Zjednoczona Prawica cieszy się z odsunięcia od władzy Polskiego Stronnictwa Ludowego w sejmiku województwa i w powiecie kieleckim.

W województwie świętokrzyskim do urn wyborczych poszło ponad 56 procent wyborców. To doskonały wynik, bowiem większą frekwencję odnotowano tylko w województwach: mazowieckim i łódzkim. Według danych PKW w Kielcach głosowało 56,9 procent osób. W pierwszej turze wygrał Bogdan Wenta ze stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie, otrzymując 37,61 procent głosów.– Mieszkańcy Kielc są za zmianami. Oczekują nowej nadziei i odpowiedzialności. Dziękuję za każdy oddany głos – mówił podczas wieczoru wyborczego Wenta.

Drugi był Wojciech Lubawski, na którego zagłosowało 29,22 procent kielczan. – To wynik poniżej oczekiwań. Liczyłem na więcej, ale żyjemy w państwie demokratycznym i musimy się poddać ocenie ludzi. Można się było spodziewać drugiej tury, bo specjaliści nie mieli wątpliwości, że się odbędzie. Jesteśmy na nią przygotowani i wiemy, co robić. Mogę zapewnić, że będzie walka do końca – skomentował wyniki obecny prezydent Kielc.

Na trzecim miejscu uplasował się Piotr Liroy Marzec, który otrzymał 16,01 procent głosów. Czwarty był przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej, Artur Gierada z wynikiem 7,41 procent głosów. Piąte miejsce zajął popierany przez PSL Krzysztof Adamczyk (4,45 procent), szósty był Marcin Chłodnicki z SLD Lewica Razem (4,12 procent). Stawkę zamknął Arkadiusz Jelonek (1,12 procent). 

PiS najlepsze, ale...

Znane są także ostateczne wyniki do kieleckiej Rady Miasta.  Najlepszy wynik uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, które wprowadzi 11 radnych. To jednak nie wystarczy, żeby rządzić samodzielnie. W klubie PiS zasiądą: Piotr Kisiel, Jarosław Karyś, Dariusz Kisiel, Zdzisław Łakomiec, Marianna Noworycka-Gniatkowska, Tadeusz Kozior, Wiesław Koza, Arkadiusz Ślipikowski, Monika Słoniewska, Marcin Stępniewski, Marian Kubik.  Świetnym wynikiem może się także pochwalić Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty. Z jego stowarzyszenia w Radzie zasiądzie siedmiu rajców: Anna Kibortt, Kamil Suchański, Joanna Winiarska, Joanna Litwin, Jarosław Bukowski, Katarzyna Kwietniak, Maciej Bursztajn. Koalicja Obywatelska wprowadzi do Rady sześciu radnych: Agatę Wojdę, Katarzynę Zapałę, Michała Brauna, Karola Wilczyńskiego, Arkadiusza Kubca i Katarzynę Czech-Kryczek. Przedstawicielem SLD Lewica Razem będzie Marcin Chłodnicki. Najlepszym wynikiem może pochwalić się Agata Wojda z Koalicji Obywatelskiej, na którą głosowało 2881 kielczan. W Radzie Miasta po raz pierwszy od kilkunastu lat zabraknie Porozumienia Samorządowego Wojciecha Lubawskiego oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

PiS bierze Sejmik

Zjednoczonej Prawicy udało się za to zdobyć większość miejsc w  sejmiku województwa. Ugrupowanie wprowadzi 16 radnych, dzięki czemu może wybrać marszałka, wicemarszałków i członków zarządu województwa. Będzie również decydowało o najważniejszych dla naszego regionu inwestycjach oraz miało wpływ na wydawanie pieniędzy z Unii Europejskiej.

– Rozpoczynamy naprawianie województwa świętokrzyskiego, które przez lata rządów PSL bardzo ucierpiało. Dane dotyczące naszego województwa są smutne. To najszybciej wyludniający się region w kraju, najmniej atrakcyjny dla inwestorów, drugi od końca pod względem wzrostu PKB. Marszałek Adam Jarubas nie potrafił korzystać ze środków unijnych.  Już na początku listopada zaczniemy zmieniać województwo świętokrzyskie na lepsze – zapewniała poseł Anna Krupka.

Zjednoczona Prawica będzie też rządzić w powiecie kieleckim. W wyborach zdobyła 16 madnatów, PSL – 9, a Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty – 4 mandaty.

Piotr Natkaniec

ZOSTAW KOMENTARZ