online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Pięć kłamstw, w które wierzymy – cz. V
online button
online button

Publicystyka

Pięć kłamstw, w które wierzymy – cz. V

10 lipca 2017 / Tekst
Pięć kłamstw, w które wierzymy – cz. V flickr.com

Ostatnie, piąte kłamstwo, które nieustannie słyszymy w mediach, można zamknąć w zdaniu: polskie władze, nie przyjmując syryjskich uchodźców, pozostawiają ich swemu losowi, zaprzeczają idei europejskiej solidarności oraz chrześcijańskiemu miłosierdziu. No więc znów przytoczmy fakty.

Dwa miesiące temu były prezydent USA Barack Obama spotkał się z kanclerz Angelą Merkel. Jakież musiało być jej zdziwienie, kiedy oświadczył, że najlepszym sposobem na wsparcie Syryjczyków jest… pomaganie im na miejscu. Obama nie powiedział nic nowego, po prostu zna liczby. A te mówią, że od początku roku wróciło do swych domów 440 tysięcy Syryjczyków. Aż 110 tysięcy – w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Podobnie jak warszawiacy po wojennym kataklizmie wracali do swej zrujnowanej stolicy, podobnie czynią oni podkreślając, że lepiej żyć w gruzach własnych miast niż na obcej ziemi. Dlatego też pomoc dla Syryjczyków powinna być skierowana właśnie do ich ojczyzny.

Polski rząd, Caritas Polska oraz inne organizacje pozarządowe taką pomoc świadczą. W 2016 roku rząd przekazał tylko na rzecz uchodźców syryjskich 34,7 mln zł, rok wcześniej – 11,2 mln zł. Dla porównania: rząd koalicji PO-PSL w 2012 roku przekazał 4,3 mln zł, 2013 roku – 7,9 mln zł, a w 2014 – 4,1 mln zł. Pieniądze wyasygnowane przez gabinet premier Beaty Szydło trafiły do ośrodków dla uchodźców w Jordanii, Libanie oraz Palestynie. Rząd wpłacił też w 2016 roku składki do czterech specjalnych funduszy powierniczych, z których część pomaga uchodźcom w samej Syrii. Oprócz tego wsparliśmy kwotą blisko 7 mln zł trzy pomniejsze projekty adresowane do uchodźców (największy, polsko-niemiecki projekt pomocowy w Libanie otrzymał 4,5 mln zł). W lutym tego roku premier Szydło zapowiedziała kolejne 12 mln zł dla Syryjczyków, a w marcu 1,5 mln zł na odbudowywane syryjskie szpitale.

Pomaga też Caritas. Z czerwcowych statystyk wynika, że wsparcie w ramach projektu „Rodzina Rodzinie” zaoferowało jak dotąd ponad 13 tys. darczyńców, przekazali oni blisko 5,7 mln zł, ale szacowana wartość programu wyniesie do końca roku blisko 21 mln zł. Angażują się inne organizacje, na przykład Pomoc Kościołowi w Potrzebie (to dzięki jego projektowi „Mleko dla Aleppo” świeże mleko trafia codziennie do blisko trzech tysięcy dzieci), ale nie ma miejsca, by wymienić wszystkie działania pomocowe.

Na koniec ciekawostka. 21 października 2016 roku polscy posłowie niemal jednomyślnie (431 za, 0 przeciw, 1 wstrzymujący się) przegłosowali uchwałę, w której s p r z e c i w i l i się absurdalnemu pomysłowi Komisji Europejskiej stałego mechanizmu alokacji uchodźców. Co takiego się stało, że dziś parlamentarzyści PO, PSL i Nowoczesnej chcą ich tak ochoczo przyjmować?

Tomasz Natkaniec

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Jeden procent

banner edukacja ekonomiczna