Na antenie: Salon dziennikarski
Jacek Karnowski
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Salon dziennikarski
Jacek Karnowski
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Znane w całej Polsce pół boiska, uparcie nazywane przez pomysłodawców placem treningowym, oraz skwer z samolotem, którego wykonanie okazało się dwa razy droższe niż zakładano, to przykłady zadań z budżetu obywatelskiego, które dowodzą, że stanowczo wymaga on dopracowania. 

Stale ubywa mieszkańców regionu świętokrzyskiego – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, opublikowanych na początku listopada. GUS udostępnił właśnie informacje za pierwsze półrocze tego roku.

Cmentarz na Piaskach. Kwatera numer sześć, na skraju nekropolii. Zaczęła się ekshumacja. Ziemia przecięta jest prostokątnym archeologicznym wykopem. Żeby ujrzeć jasne, regularne kształty trumien, trzeba było usunąć około 80 cm ziemi.

Patriotyzmu uczymy się na wielu płaszczyznach i w wielu miejscach. Zdaniem Doroty Koczwańskiej-Kality, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, można wyróżnić trzy etapy, w których kształtuje się umiłowanie Ojczyzny. To pierwsze lata życia i dom rodzinny, edukacja szkolna, a na końcu dorosłość.

Scholastique Makasonga zaprasza nas w podróż do Rwandy, cofając nasz zegar życia do lat 70-tych XX wieku. Historia powieści toczy się gównie w katolickim liceum im. Marii Panny Nilu. W murach szkoły uczą się dziewczęta  z  plemienia Hutu oraz z plemienia Tutsi.

Moja znajoma mieszkająca w Phoenix w Arizonie najchętniej nie głosowałaby w ten wtorek na Donalda Trumpa, ale nie ma wielkiego wyboru. Hillary Clinton jest – jej zdaniem – dużo gorsza. Najchętniej poparłaby kogoś takiego, jak szeryf jej stanu, znany w USA twardziel Joe Arpaio, który na bramie znanego z rygoru więzienia, pozbawionego siłowni, kręgielni i telewizorów z tysiącem kanałów dla uciechy więźniów, kazał powiesić napis: „Nikt was tu nie zapraszał”. Ale Arpaio nie startuje, startuje Trump.

Rozmowa z Rafałem Nowakiem, dyrektorem Wzgórza Zamkowego w Kielcach.

Transport i komunikacja należą do najpoważniejszych zagrożeń dla czystości powietrza, którym oddychamy. Są jednak technologie, które pozwalają znacznie ograniczyć emisję szkodliwych związków przez te dwie dziedziny.

Kazimierz Piechowski. Człowiek, który dokonał jednej z najbardziej spektakularnych ucieczek z KL Auschwitz–Birkenau. W obozie spotkał świętego Maksymiliana Kolbe oraz rotmistrza Witolda Pileckiego. Po ucieczce ukrywał się w naszym regionie. Oto druga część jego historii. 

„Rezygnacja? Z nią jest jak z moim wzrokiem. Nie istnieje". Takie słowa padają w piosence „Igrzysk czas” Wojtka Makowskiego, niewidomego pływaka z Kielc, który kilka tygodni temu na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro wywalczył srebrny medal na dystansie 100 m stylem grzbietowym. 

Niedawno na łamach tygodnika pisaliśmy o grze Korony Kielce, która po pierwszych ośmiu kolejkach sezonu miała na koncie 14 punktów: „Na razie nieźle”. Przez miesiąc wiele się zmieniło. „Żółto-czerwoni” przegrali pięć kolejnych spotkań, a za serię słabych wyników zapłacił posadą trener Tomasz Wilman. 

Dla wygody

28 października 2016 /

We Wszystkich Świętych pójdziemy na groby swych bliskich zapalić znicze i złożyć kwiaty. Nie zapomnimy też o tych, których nie znaliśmy osobiście, a którym należą się pamięć i szacunek. Są jednak jeszcze istoty, o których również powinniśmy tego dnia pamiętać – dzieci nienarodzone. 

Na kieleckich cmentarzach znajduje się kilkaset zabytkowych pomników. Monumentalnych, skromnych, bogato zdobionych, oddających charakter epoki. Mają jedną wspólną cechę: potrzebują konserwacji. Z pomocą hojnych kielczan cmentarne rzeźby od lat odnawia Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

Gdzie jest Bob?

25 października 2016 /

Bywa że kultura zarówno wysoka, jak i niska pochyla się w swych dziełach nad dokuczliwą zagadką lokalizacji bohatera utworu i już w tytule zadaje fundamentalne pytanie, na przykład „Gdzie jest generał?”, Gdzie jest trzeci król?”, Gdzie jest Nemo?” czy „Co się stało z Magdą K?”. Tym razem jednak zapodział się jeden z twórców kultury oraz świeżo upieczony laureat Literackiej Nagrody Nobla, w związku z czym wielu nurtuje kwestia: gdzie jest Bob Dylan? 

Strona 9 z 83

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay