Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Diecezjalne Radio eM Kielce zostało uhonorowane przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich nagrodą Małego Feniksa. Gratulacje z tej okazji dyrekcji i współpracownikom złożył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Kacper Ciosek jest bardzo żywym chłopcem: często się uśmiecha, lubi zabawy z przyjaciółmi i bliskimi. Od swoich rówieśników różni się jedynie wzrostem i marzeniami: on nie chce mieć super samochodu i pięknego domu, jak wielu jego kolegów. Pragnie tylko… chodzić. Pomożemy mu spełnić to pragnienie?

Jeśli wierzyć doniesieniom brytyjskiego „Timesa”, na jesieni Polska i Węgry dostaną ultimatum: albo przyjmujemy muzułmańskich imigrantów, albo nasi dobroczyńcy z Komisji Europejskiej cofną nam fundusze strukturalne i figę z makiem zobaczymy, a nie pieniądze na rozwój.

Nie tak miał wyglądać sezon szczypiornistów Vive Tauronu Kielce w europejskich pucharach. Zamiast obronić trofeum, kielecka drużyna odpadła już w 1/8 Ligi Mistrzów. Wypadek przy pracy czy trzeba bić na alarm?

Dziewięć zwycięstw i 21 porażek – to bilans siatkarzy Effectora w fazie zasadniczej PlusLigi. Kielczanie 11 i 13 kwietnia będą walczyć o utrzymanie trzynastego miejsca na koniec sezonu.

W byłym Areszcie Śledczym Warszawa Mokotów przy ulicy Rakowieckiej powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Możemy pomóc w gromadzeniu eksponatów.

Czas Wielkiego Postu sprzyja refleksji nad cierpieniem, przemijaniem, niepewnym ludzkim losem. W całej Polsce Wielki Tydzień jest tradycyjnie czasem  wzmożonej pobożności i praktyk religijnych, takich jak: rekolekcje, udział w nabożeństwach pasyjnych, spowiedź wielkanocna czy pobożne nawiedzanie świątyń.

 

Pamiętam, jak w szóstej klasie wraz z moim serdecznym przyjacielem Witkiem Kirczenko postanowiliśmy spróbować po raz pierwszy piwa. Podjęliśmy w tym celu konieczne środki ostrożności – wówczas nikt nie sprzedałby browara takim gówniarzom, więc spreparowaliśmy stosowne upoważnienie od rodzica (że piwo niby dla niego) i okazaliśmy je w pijalni przy ulicy Piecka (dziś Szczecińska) na KSM. Szczęśliwi, że manewr się powiódł, wiedliśmy w drodze powrotnej pasjonujący dyskurs o możliwych skutkach spożycia napoju i nie zauważyliśmy, że naszym śladem podąża koleżanka z klasy – Beata K. Gdy wchodziliśmy do klatki schodowej, ujawniła się znienacka i wskazując na rzeczoną butelkę zapytała: „Ciekawe, co na to powie nasza wychowawczyni?”.

Przebudowa istniejących hal targowych, budowa nowego obiektu oraz stworzenie łącznika między centrum kongresowym a innymi budynkami – to cele inwestycyjne Targów Kielce na najbliższe lata. – Musimy się rozwijać, bo inni nie stoją w miejscu – mówi Andrzej Mochoń, prezes miejskiej spółki.

Z Wielkim Postem nieodłącznie jest związane nabożeństwo drogi krzyżowej. Wierni od lat chętnie w nim uczestniczą. W diecezji kieleckiej organizowane są różne drogi krzyżowe: tradycyjne, nocne, ekstremalne, a nawet rockowe.

Do jednych dostaniemy się z dnia na dzień, na wizytę u innych poczekamy nawet ponad rok. Kolejki do lekarzy specjalistów to od lat bolączka polskiej służby zdrowia. Czy na tym polu w ogóle coś się zmienia?

"Forbes" ogłosił tegoroczną listę najbogatszych ludzi świata – zgodnie z przewidywaniami nie znalazłem tam swego nazwiska, bo nie dość że nie śmierdzę groszem, to na dobitkę jestem rozrzutny i coś takiego jak lokata bankowa to dla mnie czyste science-fiction. Moja kolejna nieobecność na tej liście nie zepsuła mi humoru (zdążyłem się już przyzwyczaić), ale dopadła mnie – zupełnie jak Tewje Mleczarza – myśl natrętna: co by było, gdybym był miliarderem, nawet nie takim jak Bill Gates, który ma 87 miliardów zielonych, ale choćby takim jak Michał Sołowow – niecałe trzy miliardy?

W minionym tygodniu dwa dni przypomniały nam o świętości życia: 24 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Życia, ustanowiony przez sejm RP w 2004 roku, zaś 25 marca – Święto Zwiastowania Pańskiego i jednocześnie Dzień Świętości Życia.

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) jeszcze niedawno był traktowany jak wyrok. Ta choroba odbiera siły, możliwość poruszania się, oddychania. Jakiś czas temu pojawiło się światełko w tunelu – lek o nazwie nusinersen, hamujący jej postęp. Niestety, nie jest jeszcze zarejestrowany w Polsce.

Strona 9 z 91

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna