Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Od postawienia pierwszego kroku podczas drogi na Jasną Górę, aż po ten ostatni przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, każdy pątnik przeżywa emocjonalną sinusoidę. Ogromna radość, chwile wzruszenia i uniesienia, przeplatane są bólem oraz poświęceniem. Dwa tysiące pielgrzymów, pokonuje pieszo ponad 200km w ciągu siedmiu dni. Wszystkich łączy jeden cel. Intencja niesiona w sercu do Czarnej Madonny.

Włodzimierz Iljicz Lenin rzadko mówił coś mądrego, ale w jednym miał rację: kino to najważniejsza ze sztuk. Miał oczywiście na myśli jego funkcję propagandową, a pogląd ten podzielali Józef Stalin i Adolf Hitler, dzięki czemu powstały takie arcydzieła, jak "Pancernik Potiomkin", "Iwan Groźny", "Aleksander Newski" Eisensteina czy "Triumf woli" i "Olimpiada" Riefenstahl. Ale to amerykańskie kino ma największe zasługi na polu autopromocji swego kraju i jego bohaterów. Amerykanie wiedzą, jak to robić: począwszy od "Narodzin narodu" i "Abrahama Lincolna" D.W. Griffitha oraz "Aniołów piekieł" E. Gouldinga poprzez takie monumentalne produkcje lat 60. i 70., jak serial "Combat", "Most na Renie", "Bitwa o Midway" czy "Bitwa o Ardeny", aż po dzieła ostatnich dekad – "Szeregowiec Ryan", "Pearl Harbour", "Niezłomny" – lista wybitnych tytułów jest długa. Bo rzeczywiście nie ma lepszego sposobu, by dotrzeć z przekazem do każdego na świecie, jak zainwestować w filmową superprodukcję.

Zaczynamy być dumni z Polski. Widać to podczas obchodów rocznic historycznych, czy w oddolnych akcjach społecznych, upominających się o zachowanie prawdy historycznej. Dumę ugruntowuje także uznanie przedstawicieli innych narodów, widzących szczególną rolę Polski w walce o zachowanie wiary chrześcijańskiej i zachodniej cywilizacji.

Budynki można ogrzewać bez spalania drewna, węgla i gazu. Jak to możliwe? Odpowiedź brzmi: dzięki pompom ciepła. Co o nich wiemy?

Tę pożółkłą, zniszczoną kartkę papieru, zapisaną niezbyt czytelnie cyrylicą, znalazłem w jednej z teczek w kieleckim archiwum. Gdy tylko odczytałem i przetłumaczyłem nagłówek, zrozumiałem, że to niezwykle cenny dokument.

Smacznego!

06 sierpnia 2017 /

Tak mnie upał nęka, że aż przyśniła mi się Helena Vondrackova grająca w curling. Dlatego współczuję urzędnikom z Komisji Europejskiej, którzy w tym skwarze muszą rozstrzygać fundamentalną kwestię: czy powinniśmy jeść i pić to samo, co oni. Na różną jakość sprzedawanej pod identyczną marką żywności poskarżyły się bowiem solidarnie państwa Grupy Wyszehradzkiej i teraz chłopaki w Brukseli mają zagwozdkę.

Na swoim koncie mają już około 2,5 tysiąca zbiórek. Pomagają ludziom z całej Polski, także z województwa świętokrzyskiego. Fundację Siepomaga tworzą ludzie, którzy wierzą, że razem można zdziałać wszystko.

Na grzyby!

04 sierpnia 2017 /

Choć w ostatnim czasie pogoda grzybom przychylna nie była, to na przekór aurze obrodziły w świętokrzyskich lasach. Ale gdzie je znajdziemy? Odpowiedzi szukaliśmy u źródła,  czyli u leśniczych i świętokrzyskich grzybiarzy.

Cud Natury

02 sierpnia 2017 /

„Miłkiem wyzłocony kraj / Wstęgą Nidy przekreślony” – śpiewała przed laty Wolna Grupa Bukowina. Dzisiaj Ponidzie trzeba ratować, bo zmienia się i traci swój niepowtarzalny charakter. Naukowcy mają jednak pomysł, jak przywrócić ten region do stanu sprzed kilkudziesięciu lat. Panaceum ma być tradycyjne rolnictwo, hodowla owiec i krów.

Nie poświęcę tego felietonu prezydenckim wetom - zajmowało się nimi wielu lepszych ode mnie publicystów, którzy napisali wszystko na ten temat. Powiem tylko tyle, że moim zdaniem najgorszą ich konsekwencją jest uzasadniony od minionego poniedziałku pogląd przeciwników obozu reform, że ustawy można zmieniać na ulicy. To dynamit, który jeszcze nie raz wybuchnie, a zniszczenia będą większe niż teraz.

Kiedy przyjeżdżamy na miejsce wypoczynku, nierzadko okazuje się, że rzeczywistość w wybranym przez nas ośrodku znacznie odbiega od oferty z ogłoszenia. Czy mamy w takiej sytuacji prawo do roszczeń?

Najbardziej obfitym źródłem energii odnawialnej jest promieniowanie słoneczne. Dzięki technologii fotowoltaicznej możemy z niego pozyskiwać energię elektryczną, ale nie tylko.

Minęło już nieco czasu, odkąd poznaliśmy Was z naszą piękną, niebieskooką bohaterką – Amelką Gajęcką. Wiele się u niej wydarzyło, ale mała wojowniczka nieustannie musi walczyć. By walka okazała się zwycięska, potrzebni jesteśmy także my!

Sejmowa awantura o reformę sądownictwa przyćmiła wizytę księżnej Kate i księcia Williama, więc pozwolę sobie ciut im zadośćuczynić i napisać: jestem zaprzysięgłym fanem babci następcy tronu, królowej Elżbiety II. Podziwiam ją za to, że od 65 lat konsekwentnie przedkłada dobro swej ojczyzny nad szczęście osobiste.

Strona 9 z 95

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna