Na antenie: Tak wierzę
Katarzyna Bernat
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Tak wierzę
Katarzyna Bernat
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Leżał na stosie trupów, nie dobili go, bo uznali, że i tak zdechnie. Oficer Wojska Polskiego przeżył pogrom Żydów w Kielcach 4 lipca 1946 roku. Stracił wzrok, ale do końca swych dni świadczył o tym, co stało się w Kielcach. Trzeźwo, bez nienawiści. Zdziwiony, że kiedy wojna się skończyła, doszło do takiej tragedii.

Sebastian Bątor jest jednym z najbardziej doświadczonych łuczników Stelli Kielce. Po latach startów w łucznictwie olimpijskim postanowił spróbować swoich sił w niestandardowej odmianie tego sportu. Jak się okazało, był to – nomen omen – strzał w dziesiątkę.

Profesor Wiesław Trąmpczyński został niedawno rektorem Politechniki Świętokrzyskiej. Zapowiada decentralizację władzy, zwiększenie nacisku na badania naukowe oraz wzmocnienie współpracy uczelni z zagranicą. Słowem – sporo zmian.

Wprowadzenie listy darmowych leków dla seniorów to obok programu „Rodzina 500+” jeden z najbardziej spektakularnych dowodów na skuteczność działań rządu Beaty Szydło. Kłopot w tym, że wielu emerytów nic o nim nie wie… 

– Chciałem dostać Kiełba, bo nauczyłby mnie walnąć gola w ostatniej minucie, ale z Aankura też jestem zadowolony – tłumaczył po losowaniu ośmioletni junior „Korony”. Od wtorku w klubie ruszyła akcja „Koroniarski Ambasador”, w ramach której dorośli piłkarze szkolą najmłodszych.

Zespół miał istnieć tylko chwilę, ale ta chwila trwa już trzy lata. Wolni Ludzie z Kielc mają za sobą wiele występów, nie tylko w regionie. Szczególnie pracowite i zarazem owocne okazały się ostatnie miesiące, które udowodniły, że w sercu Gór Świętokrzyskich drzemią potencjał i siła. 

Choć nie znajdziemy w nich kolorowych, krzykliwych szyldów i reklam na temat zdrowego odżywiania, choć w środku wyglądają bardziej na leciwe manufaktury, to mają ogromną przewagę nad resztą – dostaniemy tu najprawdziwszy chleb.

W poprzednim numerze pisaliśmy o historii kieleckich ulic do wybuchu II Wojny Światowej, ale ich późniejsze losy są może nawet ciekawsze. Najpierw musieliśmy zaakceptować nazwy propagujące poprzedni reżim, a później przyszedł czas na ich dekomunizację, która trwa do dziś.

Jest ciepły słoneczny dzień. Na ulicy Sienkiewicza wysoki mężczyzna głowę nosi wysoko, rękę trzyma na plecach. Uśmiecha się do swoich myśli. Przechodnie odwracają się za nim, szepcą: „Kusztal idzie”.

Rozmawialiśmy o atakach na naszych rodaków w Wielkiej Brytanii. Mój znajomy utyskiwał na niewdzięczność Anglików i ich krótką pamięć, z której skutecznie wymazali bohaterstwo polskich pilotów, wybawców ich ojczyzny. – Trzeba im to na okrągło przypominać, bo inaczej wszystkich nas tam pomordują – oburzał się. 

Państwo Adachowie długo czekali na Kacpra. Komplikacje w czasie ciąży, przedwczesny poród i zły stan zdrowia chłopca był dla nich ogromnym ciosem. Nie poddają się jednak i walczą o zdrowie syna. Pomaga im w tym nie tylko rodzina, ale i obcy ludzie. 

Od dziecka nie mogła usiedzieć na miejscu. Gdy usłyszała o jakiejś dyscyplinie sportowej, od razu próbowała w niej swych sił. W końcu jako 16-latka zjawiła się na stadionie lekkoatletycznym. To było pierwszy krok do wielkich międzynarodowych sukcesów, w tym tego największego, złota igrzysk olimpijskich.

W tym roku przeżywamy 1050. rocznicę chrztu Polski. Wiślica i Święty Krzyż przypominają nam, że ziemia świętokrzyska od zawsze była związana z polską państwowością i wiarą chrześcijańską. To tam w ten weekend odbędą się uroczystości upamiętniające tę doniosłą rocznicę. W obu miejscach świątynie mają godność bazyliki mniejszej. Oba są niezwykle ważne dla naszej tożsamości. 

Czy zalew miejski w najbliższych latach odzyska dawny blask? Chcą tego władze miasta, które planują w przyszłym roku rozpisać konkurs urbanistyczny na zagospodarowanie tych terenów. Przeszkodą może być fakt, że grunty wokół zalewu są w większości prywatne.

Strona 9 z 80

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay