Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Sąsiady

14 października 2016 /

– Są jak zwierzęta – mówi jeden z mieszkańców wołyńskiej wioski, opowiadając o mordach dokonywanych przez Niemców na Żydach. Drugi odpowiada: – Gorzej. Zwierzęta się nie znęcają.

Rozmowa z Agatą Wojtyszek, wojewodą świętokrzyskim.

W pobliżu twojego domu powstaje dzikie wysypisko śmieci albo ktoś regularnie pije alkohol? Nie musisz dzwonić czy iść na komendę policji, żeby to zgłosić. Wystarczy, że skorzystasz z Krajowej Mapy Zagrożeń, która w tym miesiącu została uruchomiona również w naszym województwie.

Jeszcze kilkanaście lat temu było to jedno z najczęściej odwiedzanych przez kielczan miejsc. Dziś basen oraz obiekty sportowe KS "Tęcza" popadają w ruinę. Problemem są przede wszystkim nieuregulowane sprawy własnościowe, ale też pieniądze. 

Rozmowa z księdzem profesorem Waldemarem Chrostowskim, biblistą, wykładowcą Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 

Ma zaledwie 22 lata, skończyła renomowaną szkołę aktorską w Londynie, a w mieście Szekspira zagrała już kilkanaście ról teatralnych. – Zawsze uważałam, że należy robić to, co się kocha, że praca powinna być pasją – mówi kielczanka Barbara Węgorzewska, która teraz chce spróbować swoich sił w Stanach Zjednoczonych. 

Pod koniec lipca z Facebooka korzystało na całym świecie ponad 1,5 miliarda użytkowników, z czego 14 milionów to Polacy. Konta na największym portalu społecznościowym mają już wszyscy: firmy, politycy, kluby sportowe, instytucje kultury czy jednostki miejskie. Nie inaczej jest w Kielcach, gdzie z roku na rok coraz więcej ludzi przekonuje się o sile social media. 

Polka walcząca

12 października 2016 /

Na to, co się działo w czasie „czarnego protestu” patrzyłem przerażony, choć i mnie nie podobał się pomysł tak drastycznego zaostrzenia kompromisowej wszak ustawy aborcyjnej. Uznaję też prawo do manifestowania swych poglądów – w końcu żyjemy w wolnym kraju i każdy może iść pod jakimi chce sztandarami, byle nie łamał prawa. A domaganie się przez wiele z tych kobiet nieograniczonego prawa do aborcji gonie łamie. Co zatem wzbudziło me przerażenie? Głównie jego forma. 

Co się dzieje?!

11 października 2016 /

Piłkarzy Korony Kielce dopadł kryzys. Po bardzo dobrym początku sezonu przegrali trzy ostatnie mecze, w których stracili aż 12 bramek! Wciąż pod znakiem zapytania stoi przejęcie klubu przez inwestorów z Senegalu. Kto wie, czy w poszukiwaniu nowego właściciela nie pomoże Ekstraklasa S.A.

W minionym tygodniu cała Polska była ożywiona debatą i głosowaniem nad projektem ustawy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”, która ostatecznie została odrzucona. Jak głosowali świętokrzyscy posłowie?

Na co dzień miły, pogodny, zawsze chętny do pomocy innym. Teraz sam potrzebuje wsparcia. Dariusz Bulski z Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Kielcach w czerwcu usłyszał od lekarzy, że choruje na złośliwy nowotwór trzustki. Jedyna szansa na przeżycie to bardzo kosztowna, kilkumiesięczna terapia. 

Dziewiątego października obchodzimy XVI Dzień Papieski. Na kieleckich ulicach i przed kościołami będą zbierane datki na fundusz dla stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Co podopiecznym fundacji daje takie wsparcie?

Rekonstruktorzy broni, sprzętu i wyposażenia Wojska Polskiego sprzed 1939 roku spotkali się na Wzgórzu Zamkowym, aby odebrać laury Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Kiedyś porozumiewaliśmy się za pomocą pisma obrazkowego, dziś mamy emotikony. U progu lat 50. ubiegłego wieku George Orwell w powieści „Rok 1984” zwiastował nadejście „nowomowy”. Dziś ta wizja spełnia się częściowo w postaci tzw. języka korporacyjnego. Jak zmienia się nasz język?

Strona 9 z 82

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay