Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


PUBLICYSTYKA

Światowy Dzień Ziemi to święto obchodzone w Polsce od 1990 roku. Wzrasta świadomość społeczna odnośnie troski o bogactwa naturalne. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z globalnych konsekwencji naszych zaniedbań czy wręcz przeciwnie – działań na rzecz ochrony środowiska.

 

Majówka!

26 kwietnia 2018 /

Przed nami najpiękniejszy miesiąc roku maj. W czasie maja robi się na świecie zielono. Budzą się z zimowego snu owady, które wcześniej siedziały głęboko w ziemi. Kwitną jabłonie. Zjawiają się popularne imieniny Stanisława, Zofii, Filipa.

 

Spotkaliśmy się w siódmej klasie, w murach nowo otwartej Szkoły Podstawowej nr 24. On przyszedł z SP 15, ja z SP 19. Zbyszek Książek w wieku kilkunastu lat miał szopę jasnych włosów i wiecznie czytał książki. Nawet w czasie lekcji, nie mówiąc o przerwach. Kiedyś podszedł do mnie i spytał, czy czytałem Dżumę Camusa. Zdziwił się, że nie, i wcisnął mi podniszczoną już książkę do tornistra. Nie chcąc być mu dłużnym, zapytałem, czy zna węzły żeglarskie. Nie znał. Uczyłem go ich przez kilka dni, ale bez skutku. I tak zaczęła się nasza przyjaźń.

Idzie długi weekend, więc ruszymy wypoczywać. Po kilku dniach człowiek wróci roztrzęsiony, bo kolejka na Giewont sięgała Krupówek, gałka lodów w Szczawnicy kosztowała piątaka, a dancingi w pensjonacie obok naszej kwatery kończyły się przed południem. Więc teraz ręce z nerwów latają tak, że melisa chlapie po ścianach, a we łbie tłucze się jedna myśl: „Nigdy więcej!”.

W Kielcach istnieje blisko 300 hektarów ogrodów działkowych, a jeden z nich jest największym w Europie. Jednak nadal ich infrastruktura pozostawia sporo do życzenia. Sprawdźmy, jak wygląda działkowanie w naszym mieście.

Rozmowa z profesorem Bogdanem Chazanem, konsultantem wojewódzkim ds. położnictwa i ginekologii

Gdy patrzę, jak młodzi ludzie siedzą dziś po całych dniach z nosami w swych komórkach, przychodzą mi na myśl moje lata szkolne i studenckie. Wtedy nie telefony, ale książki były atrybutem, z którym wielu dwudziestolatków nie rozstawało się nawet na chwilę.

Denerwują Państwa filmy przerywane reklamami? Macie dość irytujących powtórek repertuaru? A może nie odpowiada Państwu ramówka? Jeżeli należycie – tak jak ja - do tego szerokiego grona odbiorców, których krew zalewa, bo płacą kablówkom, a nie mają co oglądać – jest dobra wiadomość. To się zmienia.

W najważniejszych biegach długodystansowych wygrywają zawodowcy, którzy życie podporządkowują treningowi. A jednak podczas niedawnego maratonu w Dębnie tuż za ich plecami uplasował się amator, kielczanin Mateusz Sala. Jeszcze niedawno zmagał się z nadwagą, a dziś jego wyniki budzą podziw.

Wydawnictwo Jedność obchodzi w tym roku stulecie istnienia. W dziejach tej kieleckiej firmy nie brakowało zarówno dobrych, jak i złych momentów. Na początek przypomnijmy pokrótce jej historię.

Wszyscy cieszymy się z nadejścia wiosny. Coraz dłuższe dni, cieplejsze promienie słoneczne pozwalają nam z większym optymizmem patrzeć na otaczający świat. Podnosimy do góry głowy, patrząc w niebo, udajemy się na spacery czy dłuższe wycieczki, by obserwować budzącą się do życia przyrodę. Jej piękno otwiera nasze oczy i serca na Boga, Stwórcę tego przepięknego świata.

 

Rozmowa z Beatą Pasek, właścicielką jadłodajni „Tempo”

Strona 10 z 124

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna