Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Mateusz Żelazny
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Każdy człowiek planuje swoją – dalszą lub bliższą – przyszłość. Dobry plan i konsekwentna realizacja są warunkami sukcesu. Bóg, pragnąc szczęścia dla człowieka, ma dla niego wspaniały plan zbawienia. Święta Bożego Narodzenia mogą stać się okazją do odczytywania planu Bożego w naszym życiu.

Wierni idą do Matki Boskiej w potrzebie, prosząc o łaski. Ale dlaczego tę Madonnę nazywają z włoska loretańską? I skąd w piotrkowickim sanktuarium koło Chmielnika wziął się Domek Świętej Rodziny?

Choinka, rozświecona, pachnąca, ozdobiona bombkami… Kiedy właściwie pojawiła się na święta w kieleckich domach? I jak kielczanie je dawniej obchodzili?

Rozmowa z naczelnikiem kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej dr Dorotą Koczwańską-Kalitą oraz drem Ryszardem Śmietanką-Kruszelnickim, badaczem sprawy pogromu kieleckiego.

Szacuje się, że problem niepłodności dotyka nawet 20 procent populacji. W Polsce zmaga się z nim ponad milion par. Ratunkiem i nadzieją dla tych wszystkich osób może być naprotechnologia – leczenie w zgodzie z indywidualnym, naturalnym cyklem kobiety. Na czym ta metoda dokładnie polega?

Bardzo popularny w ostatnim czasie stał się termin „zakwaszenie organizmu”. I choć wiele osób o czymś takim słyszało, to nie wszyscy wiedzą, co to znaczy i jaki ma związek z naszym zdrowiem. A jak się okazuje, ma i to bardzo duży.

Kilkanaście dni temu doszło w Warszawie do ataku na Ośrodek Kultury Muzułmańskiej. Powybijano szyby, co zaalarmowało pracownika tej instytucji około pierwszej w nocy. Policja dostała jednak od niego zgłoszenie po kilku godzinach, więc gdy funkcjonariusze przyjechali na miejsce, mogli co najwyżej zabezpieczyć ślady. Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział śledztwo. O sprawie poinformowały media.

Święty Mikołaj nie zapomniał w tym roku o ptakach. Przebrany w zielone mundury pracowników Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych podarował niemal dwie tony pysznego ziarna mieszkańcom „Ptasiego azylu” w Ostrowie koło Chęcin. – Zapas starczy do końca zimy – cieszy się Janusz Wróblewski, od kilkunastu lat ratujący ptaki i ranne dzikie zwierzęta.

Nieprawidłowo wykonane badania, źle postawiona diagnoza, nieuprzejmy specjalista czy niechęć lekarzy do wypisywania skierowań na badania diagnostyczne – to tylko kilka z długiej listy skarg, jakie zgłaszają świętokrzyscy pacjenci. Wszystkimi zajmują się odpowiednie instytucje.

Tegoroczna akcja „Szlachetna Paczka” objęła ponad 900 świętokrzyskich rodzin. Wolontariusze przekazali dary w drugi weekend grudnia. W Kielcach centrum logistyczne dla miasta przygotowane zostało w III LO imienia C. K. Norwida.

Samochody używane do 5-6 tysięcy złotych są jednymi z najczęściej poszukiwanych przez polskich, a także świętokrzyskich kierowców. Jak znaleźć przyzwoite auto w najniższej klasie cenowej?

Wigilia to dla wielu jeden z najważniejszych dni w roku. W naszych domach gościmy często całą rodzinę, dlatego chcemy, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Generalnie stawiamy na wieloletnią tradycję, ale coraz częściej szukamy alternatywy dla tkwienia godzinami w kuchni.

Ma dziewięć lat, ale nie mówi. Nie potrafi sam się przebrać, wykąpać, zjeść. Albert Borecki cierpi na autyzm. Jego mama i siostra robią, co mogą, by kiedyś był samodzielny. To jednak żmudna i kosztowna droga.

Wybraliśmy się z żoną po świąteczne prezenty. Oczywiście bez trudu znaleźliśmy to, co chcieliśmy kupić. Gdy sobie stałem przy kolejnej kasie, przypomniało mi się, jak bodaj przed świętami w 1982 roku próbowaliśmy z moim bratem ciotecznym kupić naszemu dziadkowi podarunek pod choinkę. Złaziliśmy całe miasto w poszukiwaniu choćby flakonika jakiejś porządnej wody kolońskiej czy innego kosmetyku – bezskutecznie. Nie udało nam się też kupić obowiązkowych w takich przypadkach portfela, ciepłych skarpetek lub szalika. W końcu, zdesperowani, nabyliśmy jakiegoś szkaradnego misia o dekadenckim pysku, bo dosłownie nic innego nie było. Nasz dziadek na jego widok udał entuzjazm. Piszę „udał”, bo jestem święcie przekonany, że czegoś tak odrażającego, jak ów zwierz, w życiu nie dostał na Gwiazdkę.

Strona 8 z 100

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna