online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka
online button
online button

PUBLICYSTYKA

W minioną środę władze Kielc przedstawiły Komisji Edukacji i Kultury projekty uchwał dotyczących nowej sieci szkół i obwodów szkolnych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom dużych zmian nie będzie. Radni nie chcieli jednak od razu zaopiniować projektów. Stwierdzili, że potrzebują więcej czasu na szczegółowe zapoznanie się z nimi.

Wzrasta liczba zawieranych małżeństw w Kielcach. – W 2014 roku udzieliliśmy 1050 ślubów, w 2015 było ich 1086, a w 2016 już 1159 – mówi Albert Warzyński, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Kielcach. Takie dane cieszą, ale czy równie optymistycznie wygląda wspólne życie?

Nie lubi siedzieć w miejscu. Uwielbia tańczyć i spotykać się z rówieśnikami. O przyjaciół dba jak mało kto – taka właśnie jest Otylka Kozieł. Niestety, to wszystko może się zmienić.

Jak wiadomo, gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą, więc to, że telewizja publiczna w warstwie informacyjnej jest wciąż daleka od doskonałości, mnie nie dziwi. W ogóle niewiele mnie już dziwi, nawet to, że do TVP przytulił się skądinąd miły chłopaczyna Łukasz Mężyk, którego wywiady z politykami polegały głównie na potakiwaniu głową i taktownym milczeniu. Albo to, że wszechobecny teraz na wizji Witold Gadowski jest tak rzetelny w rzemiośle, jak ja biegły w kurpiowskich wycinankach. (Przez tego faceta o mało nie pojechałem w ubiegłym roku w Bieszczady, bo ogłosił, że Ustrzyki Górne opanowały tysiące uchodźców z Syrii. Poważnie).

W ciągu dwóch lat w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach może zostać wykonany pierwszy przeszczep nerki – uważa profesor Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych UJK. Póki co, nasze województwo znajduje się wśród zaledwie czterech, w których nie działa ani jeden ośrodek transplantacji narządów.

Syn - recenzja

01 lutego 2017 /

"Syn" to epicka, napisana z ogromnym rozmachem, ale i dbałością o szczegóły powieść o amerykańskim Zachodzie, przedstawiona z perspektywy trzech pokoleń. Co łączy ze sobą historię 12 letniego chłopaka Eliego, który został porwany, a następnie wychowywany przez Komanczów z Peterem McCullougha, którego poznajemy dzięki zachowanym zapiskom z jego dziennika? Kim jest Jeanny Anne, która udowadnia, że życie kobiety nie zamyka się w "pudełku" pt. przyjęcia, wychowywanie dzieci i bycie broszką na klapie marynarki swojego męża.

 

 

 

Powrót do ośmioletnich szkół podstawowych, czteroletnich liceów i pięcioletnich techników, a także wygaszanie gimnazjów – to główne punkty nowej ustawy oświatowej. Zmiany będą wprowadzane już od tego roku. Wciąż jednak pozostaje wiele pytań i wątpliwości.

Na początku 2019 roku ruszy w Kielcach Centrum Kształcenia Praktycznego. Uczniowie oraz absolwenci szkół zawodowych będą mieli możliwość nauki na wysokiej jakości sprzęcie, w nowoczesnych warunkach.

Gdyby żyła, w tym roku skończyłaby 40 lat i szykowała do kolejnej wycieczki do jednego z najdalszych zakątków świata. Niestety, wzburzone morze zabrało Kasię w najmniej spodziewanym momencie…

– Recesja jest wtedy, gdy twój sąsiad traci pracę. Depresja, gdy ty tracisz pracę. A uzdrowienie, gdy pracę traci Jimmy Carter – powiedział kiedyś Ronald Reagan. Sądzę, że Donald Trump chętnie podpisałby się pod tymi słowami, oczywiście zastąpiwszy wcześniej Cartera Obamą, którego wini za wszystkie nieszczęścia, jakie w ciągu ostatnich ośmiu lat spadły na Stany Zjednoczone. I ostro bierze się do roboty.

Niestety, przodujemy w niechlubnym rankingu europejskich państw pod względem nieskuteczności ściągania alimentów. Większość alimenciarzy sprytnie ich unika. Rząd chce im to utrudnić: przyjął zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany w kodeksie karnym. 

Czego chciałby artysta? Tego, aby sztuka wyszła do ludzi. Aby można było z nią obcować w miejscach, w których się jej nie spodziewamy. To uwrażliwia i ułatwia odbiór wszystkiego, co nas otacza. 

Wyobraźcie sobie Państwo, że do kodeksu wyborczego, regulującego zasady przeprowadzania wyborów w Polsce, większość sejmowa wprowadza zapis, że na wójtów, burmistrzów i prezydentów nie mogą kandydować rudzielcy o wąskich ustach i wydatnym podbródku. Dlaczego? Bo wiadomo: rudy fałszywy, wąskie usta znamionują podobno perfidię i przewrotność, a wydatny podbródek – apodyktyczność. Zatem władza, w trosce o nasze dobro wspólne, zawczasu eliminuje nienadających się jej zdaniem do pełnienia odpowiedzialnego urzędu i w ten sposób łaskawie wyręcza obywateli w podejmowaniu decyzji.

Rozmowa z doktorem Tomaszem Domańskim, historykiem z kieleckiej delegatury IPN.

Strona 8 z 87

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay