smartwatch

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

PUBLICYSTYKA

Gdy w 1978 roku Karol Wojtyła został powołany na Stolicę Piotrową, świat zaczął gorączkowo szukać na mapie miejsca, w którym leży jego rodzinny kraj. W sierpniu 1980 roku Polacy byli już na ustach wszystkich. Pod bramą Stoczni Gdańskiej zjawili się reporterzy największych mediów, doniesienia o nieustraszonych polskich robotnikach nie schodziły z czołówek gazet na całym globie. A gdy narodziła się „Solidarność”, pełen podziwu świat zaniemówił z wrażenia. Minęło kilkanaście miesięcy i stan wojenny sprawił, że obok sympatii dla Polaków pojawiło się autentyczne współczucie i empatia. Amerykanie palili w oknach świece na znak solidarności z ofiarami junty Jaruzelskiego. Ludzie dobrej woli słali dary i wspierali naszą podziemną walkę.

Tuż za Wiślicą widać z oddali czerwony dach średniowiecznego kościoła – góruje nad majestatycznie pięknym krajobrazem. To piękno dostrzegł Jan Długosz, nasz znakomity kronikarz, i ufundował gotycki kościół. Warto go zobaczyć.

Rozmowa z Wojciechem Lubawskim, prezydentem Kielc

Świętokrzyskie jest na ostatnim miejscu w kraju, jeśli chodzi o wartość umów podpisanych w bieżącym Regionalnym Programie Operacyjnym. Według statystyk Ministerstwa Rozwoju zarząd regionu rozdysponował około 1,9 mld zł, co stanowi zaledwie 33,4 procent przydzielonych nam funduszy unijnych.

Odczuwam potrzebę podzielenia się z Państwem moim pomysłem na wynalazek. Otóż wymyśliłem nowatorski przyrząd diagnostyczny – kompromitator. Z jego pomocą można by mierzyć u polityków poziom autokompromitacji. Co prawda urządzenie jest na razie w sferze idei, ale już teraz przybliżę Państwu zasady jego działania. Są proste. Kompromitator, umieszczony na przykład w kieszeni, analizowałby słowa polityka, i gdy ten gadałby brednie, dawałby mu o tym znać wibrowaniem, na specjalnej skali od 1 do 10 określając poziom zrobienia z siebie idioty i w ten sposób zmuszając użytkownika do refleksji. Długotrwałe używanie kompromitatora powinno skutkować tym, że polityk zacznie myśleć, co mówi, i w ten sposób nam wszystkim zaoszczędzi niepotrzebnych nerwów.

Jak wyglądają Kielce na tle innych miast europejskich, gdy weźmiemy pod uwagę najważniejsze aspekty życia? Porównaliśmy nasze miasto z podobnymi w Holandii, Anglii i Portugalii. Wynik są dosyć zaskakujące. Prezentujemy pierwszą część naszego zestawienia.

Trwają rozmowy związane z planowanym remontem kieleckiego dworca kolejowego. Dziś ogromny, zaniedbany budynek odstrasza pasażerów i niewielu z nich pamięta, że kiedyś było to miejsce niezwykłe.

Małymi kroczkami zbliża się do nas wiosna. Czas więc na regenerację. Nasza skóra niewątpliwie potrzebuje odnowy po zimie. Jak więc przygotować ją na nadejście ciepłych miesięcy? O to zapytaliśmy Weronikę Niewiadomską, właścicielkę gabinetu kosmetycznego LALA.

Każdego roku do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w województwie świętokrzyskim wpływa prawie 84 tysiące wniosków o różnego typu dopłaty bezpośrednie. Są to dofinansowania udzielane na podstawie powierzchni upraw, które pomagają dostosować produkcję do zapotrzebowania rynku i wspierają rolnicze dochody. 600 milionów złotych to kwota jaka co roku płynie do naszego województwa na takie programy.

Kwiatek dla Ewy

09 marca 2018 /

Jesteśmy świadkami dynamicznych zmian kulturowych, które z jednej strony pozwalają kobietom aktywniej uczestniczyć w życiu społeczno-zawodowym, a z drugiej strony zagrażają rodzinie, podważając jej dotychczasowy model. Przedstawicielki środowisk feministycznych często upatrują niższej pozycji kobiety względem mężczyzny.

 

„Gaude, mater Polonia, prole fecunda nobili” (Raduj się, Matko Polsko, w sławne potomstwo płodna) – napisał w 1254 roku Wincenty z Kielc. Do dzisiaj pieśń ta rozgrzewa nam serca. Mało kto jednak wie, że jej najstarszy rękopis znajduje się w „Antyfonarzu Kieleckim” z 1372 roku, przechowywanym w skarbcu katedry kieleckiej.

Nie ma obu nerek, codziennie jest dializowana i wymaga systematycznej rehabilitacji oraz częstych kontroli lekarskich. Jej życie to po prostu ciągła walka o lepsze jutro. Amelkę Gajęcką poznali Państwo ponad rok temu. Zobaczmy, co u niej słychać.

Strona 9 z 121

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna