Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Moja znajoma mieszkająca w Phoenix w Arizonie najchętniej nie głosowałaby w ten wtorek na Donalda Trumpa, ale nie ma wielkiego wyboru. Hillary Clinton jest – jej zdaniem – dużo gorsza. Najchętniej poparłaby kogoś takiego, jak szeryf jej stanu, znany w USA twardziel Joe Arpaio, który na bramie znanego z rygoru więzienia, pozbawionego siłowni, kręgielni i telewizorów z tysiącem kanałów dla uciechy więźniów, kazał powiesić napis: „Nikt was tu nie zapraszał”. Ale Arpaio nie startuje, startuje Trump.

Rozmowa z Rafałem Nowakiem, dyrektorem Wzgórza Zamkowego w Kielcach.

Transport i komunikacja należą do najpoważniejszych zagrożeń dla czystości powietrza, którym oddychamy. Są jednak technologie, które pozwalają znacznie ograniczyć emisję szkodliwych związków przez te dwie dziedziny.

Kazimierz Piechowski. Człowiek, który dokonał jednej z najbardziej spektakularnych ucieczek z KL Auschwitz–Birkenau. W obozie spotkał świętego Maksymiliana Kolbe oraz rotmistrza Witolda Pileckiego. Po ucieczce ukrywał się w naszym regionie. Oto druga część jego historii. 

„Rezygnacja? Z nią jest jak z moim wzrokiem. Nie istnieje". Takie słowa padają w piosence „Igrzysk czas” Wojtka Makowskiego, niewidomego pływaka z Kielc, który kilka tygodni temu na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro wywalczył srebrny medal na dystansie 100 m stylem grzbietowym. 

Niedawno na łamach tygodnika pisaliśmy o grze Korony Kielce, która po pierwszych ośmiu kolejkach sezonu miała na koncie 14 punktów: „Na razie nieźle”. Przez miesiąc wiele się zmieniło. „Żółto-czerwoni” przegrali pięć kolejnych spotkań, a za serię słabych wyników zapłacił posadą trener Tomasz Wilman. 

Dla wygody

28 października 2016 /

We Wszystkich Świętych pójdziemy na groby swych bliskich zapalić znicze i złożyć kwiaty. Nie zapomnimy też o tych, których nie znaliśmy osobiście, a którym należą się pamięć i szacunek. Są jednak jeszcze istoty, o których również powinniśmy tego dnia pamiętać – dzieci nienarodzone. 

Na kieleckich cmentarzach znajduje się kilkaset zabytkowych pomników. Monumentalnych, skromnych, bogato zdobionych, oddających charakter epoki. Mają jedną wspólną cechę: potrzebują konserwacji. Z pomocą hojnych kielczan cmentarne rzeźby od lat odnawia Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

Gdzie jest Bob?

25 października 2016 /

Bywa że kultura zarówno wysoka, jak i niska pochyla się w swych dziełach nad dokuczliwą zagadką lokalizacji bohatera utworu i już w tytule zadaje fundamentalne pytanie, na przykład „Gdzie jest generał?”, Gdzie jest trzeci król?”, Gdzie jest Nemo?” czy „Co się stało z Magdą K?”. Tym razem jednak zapodział się jeden z twórców kultury oraz świeżo upieczony laureat Literackiej Nagrody Nobla, w związku z czym wielu nurtuje kwestia: gdzie jest Bob Dylan? 

Kazimierz Piechowski. Człowiek, który dokonał jednej z najbardziej spektakularnych ucieczek z Auschwitz–Birkenau. W obozie spotkał świętego Maksymiliana Kolbe oraz rotmistrza Witolda Pileckiego. Po ucieczce ukrywał się w naszym regionie. Oto jego historia.

Rozmowa z Krzysztofem Czeczotem – reżyserem słuchowiska "Biblia Audio Superprodukcja"

Przywrócenie miejscowościom posiadającym bogatą tradycję historyczną czy walory turystyczne dawnego blasku to trend, który już od kilku lat jest skutecznie promowany w naszym kraju. Województwo świętokrzyskie nie odstaje pod tym względem od innych. Przykładami na to mogą być inwestycje zrealizowane przez Chęciny oraz Bieliny w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.

Wypowiedz się

21 października 2016 /

Demokracja daje nam nie tylko możliwość uczestnictwa w wyborach parlamentarnych czy samorządowych. Możemy też decydować o sprawach bezpośrednio związanych z naszym miejscem zamieszkania. Tylko czy rządzący dają nam odpowiednie narzędzia do tego? No i czy chętnie z nich korzystamy?

Spotykamy się przed domem Krystiana. – Jedziemy na górę – zaprasza chłopak i prowadzi nas do windy. Kilka sekund i jesteśmy w mieszkaniu. Ale co tam, znowu jedziemy w dół! Śmiejemy się. I jeszcze raz – w górę i w dół, omijając dziewiętnaście schodków. – Jestem mega zadowolony – mówi Krystian. 

Strona 8 z 82

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay