Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Rozmowa z księdzem profesorem Stefanem Radziszewskim, prefektem w Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach

Może się to wydawać dziwne turystom wygrzewającym się na plażach Riwiery Olimpijskiej, ale Grecy są jednym z najbardziej skłóconych narodów w Europie. Jeszcze w trakcie trwania II wojny światowej zafundowali sobie wojnę domową, zakończoną dopiero w 1949 roku, wojskowy zamach stanu „czarnych pułkowników” w 1967 roku, całą gamę spektakularnych aktów terrorystycznych i wszelkie atrakcje, jakie są w stanie wymyślić najbardziej wojowniczy przedstawiciele podzielonego społeczeństwa. Te podziały (choć już na szczęście nie krwawe) istnieją w mniejszym lub większym stopniu do dziś i bardzo przypominają polskie.

Krzyżowcy kojarzą nam się z tajemnicami i skarbami. I tak jest też w Zagości na Ponidziu. W kościele świętego Jana Chrzciciela, który zbudowali joannici w drugiej połowie XII wieku, skarbem są płaskorzeźby syren i ryty przedstawiające smoka.

W wyniku działań wojennych Polska poniosła gigantyczne straty. Jak wielkie, uświadamiają nam liczby.

Statystyki są bezlitosne. Toniemy w śmieciach. Niestety, bardzo dużo odpadów to zmarnowana żywność, a także elektrośmieci, które mogą być bardzo niebezpieczne dla środowiska.

Scarlett O’Hara, jak powszechnie wiadomo, nie była piękna, co już w pierwszym zdaniu „Przeminęło z wiatrem” zauważyła Margaret Mitchell. Jednak powód, dla którego władze pewnego kina w Memphis po 34 latach wycofały ekranizację książki ze swego repertuaru, jest inny: powieść i film dyskryminują czarnoskórych mieszkańców USA.

– Zapowiadaniem przyjazdów i odjazdów zajmowała się zazwyczaj pani Mariola, która mówiła przez urządzenie o nazwie „Radiola”. Gdy kierowcy przyjeżdżali na dworzec, musieli zostawić pieniądze z biletów w tak zwanym trezorze – opowiada Janusz Wierzbowski, wieloletni konserwator dworca PKS, który oprowadził nas po zakamarkach naszej modernistycznej perełki.

Kielce pod bronią

Kielce / 10 września 2017 /

618 wystawców z 27 krajów, zgromadzonych na blisko 28 tysiącach metrów kwadratowych – tak wygląda kończący się dziś, XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego.

Świętokrzyskie jest na szarym końcu rankingu pokazującego liczbę nowych miejsc pracy, utworzonych w 2016 roku – wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Nieraz zastanawiam się nad powodami, dla których jesteśmy – jako naród – tak podzieleni. I to nie od dziś, bo choć w ostatnich latach podziały ujawniły się wyjątkowo ostro, to przecież w mniejszym lub większym stopniu istniały od dziesięcioleci. Ba, od wieków. Nie są niczym nowym. Ale skąd się wzięły?

Z uwagi na napiętą sytuację międzynarodową jubileuszowy XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego może być ważniejszy niż dotychczasowe. Szczególnie, że do Kielc przyjedzie aż 60 zagranicznych delegacji z najważniejszymi politykami na czele. To rekord.

Straty w sadach sięgające od 70 do nawet 100 procent, wciąż aktualne zagrożenie afrykańskim pomorem świń, ciągle odczuwalne skutki rosyjskiego embarga, średnie plony z hektara na poziomie, który nie daje gwarancji wypracowania zysku. Dla świętokrzyskich rolników miniony rok nie był łaskawy.

Zanieczyszczenia powodowane przez transport są jednym z największych problemów współczesnego świata. To także jedno z najważniejszych wyzwań dzisiejszych ekologów. Czy da się podróżować i przewozić towary bez szkód dla środowiska?

Świętokrzyskie szkoły są gotowe do nowego roku szkolnego – ocenia świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik i zapewnia, że kuratorium zadbało zarówno o dostosowanie placówek, jak i przeszkolenie nauczycieli do pracy w zreformowanym szkolnictwie.

Strona 8 z 95

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna