Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


PUBLICYSTYKA

Nasz święty

Kielce / 18 maja 2018 /

Ułani świętują

Kielce / 22 maja 2018 /

Stulecie powstania obchodzi 13. Pułk Ułanów Wileńskich, którego tradycję kultywuje Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii. Uroczystości rocznicowe odbędą się w Kielcach, w sobotę 26 maja. Rozpoczną się Mszą Święta o godzinie 12.30 w kieleckiej katedrze, której przewodniczył będzie ksiądz biskup Marian Florczyk.

Premier jest stąd

Kielce / 21 maja 2018 /

Budowa obwodnic, naprawa mostu w Sandomierzu, przyspieszenie prac przy drodze ekspresowej nr 74, powstanie Laboratorium Głównego Urzędu Miar w Kielcach - między innymi takie inwestycje zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas swojej wizyty w Kielcach. 

Razem przeciw rakowi

Kielce / 18 maja 2018 /

Choć na co dzień rywalizują ze sobą w pogoni za ciekawą informacją, to są sprawy, w których się jednoczą. Kieleckie dziennikarki wspólnie stanęły do walki z rakiem piersi i pokazują innym kobietom, jak dbać o swoje zdrowie. Zostały twarzami kampanii „Jestem kobietą, więc idę. Mammografia”.

Międzynarodowy Dzień Rodziny został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Choć wiele tematów wymaga naszej wzmożonej uwagi, to jednak wspólnotowy wymiar życia powinien być przedmiotem szczególnego zainteresowania odpowiedzialności każdego z nas. Rodzina jest pięknym i zarazem najbardziej naturalnym znakiem miłości. Nie sposób realizować naszych osobistych powołań bez odniesienia do rodziny. Dla jednych będą nią współmałżonek wraz z dziećmi, dla innych wspólnota zakonna, podopieczni, wychowankowie.

 

Spędziłem dzieciństwo na ulicy Nowy Świat. Dużo stojących przy niej domów należało do mojej rodziny. Wokół naszego, zbudowanego z czerwonej cegły, były ogrody i sad. A za ogrodzeniem, w kierunku „dolin” stała prawdziwa drewniana leśniczówka.

Czy osłupielibyście Państwo, gdybyście zobaczyli, że główne wejście do budynku Parlamentu Europejskiego ozdobione jest imponującej wielkości nazwiskiem Róży Luksemburg? Albo Lwa Trockiego?

„Uczyńmy nasze drogi bezpiecznymi” – apelują policjanci, przypominając kierowcom o rozsądku na drogach. Tylko w tym roku w naszym województwie do domów nie wróciło 25 osób, w tym 11 pieszych. Statystyki te są gorsze niż w latach poprzednich. Za każdą z tych liczb kryją się dramaty matek, ojców, córek, synów, bliskich, znajomych.

Bartosz Głowacki jest w Kielcach powszechnie znany. Mamy ulicę jego imienia i płytę nagrobną obok bazyliki katedralnej. I niby wszystko o nim wiemy, ale nie mamy pewności, gdzie spoczywa jego ciało. Zapomnieliśmy też, jak się nazywa... Bo przecież nasz Bartosz, po chłopsku Bartos, to nie Bartek, ale Wojtek.

Trwają matury

Kielce / 13 maja 2018 /

Do 25 maja potrwają tegoroczne egzaminy maturalne. Absolwenci liceów i techników mają już za sobą najważniejsze testy. 4 maja sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego. Na poziomie podstawowym, przygotowanym w nowej formule, pojawiła się rozprawka zatytułowana „Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie?”. Maturzyści musieli odwołać się między innymi do „Lalki” Bolesława Prusa.

Remontują…

Kielce / 11 maja 2018 /

Budowa ulicy Pileckiego oraz remont ulic Łopuszniańskiej, Wapiennikowej i Cmentarnej to najważniejsze z aktualnie prowadzonych w Kielcach inwestycji drogowych. Utrudnienia z nimi związane jeszcze potrwają, a tymczasem w planach są już kolejne ważne remonty.

Każdego dnia, w różnych zakątkach kraju ktoś staje w obliczu niebezpieczeństwa utraty życia, zdrowia, bądź mienia. Do niesienia pomocy w tych trudnych sytuacjach powołani są strażacy, których praca jest służbą człowiekowi w potrzebie. To niezwykle szlachetne i ryzykowne zadanie. Wymaga podejmowania błyskotliwych i odpowiedzialnych decyzji w ekstremalnych okolicznościach.

 

Strona 9 z 124

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna