Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


PUBLICYSTYKA

Odkrywane mogiły

Kielce / 02 listopada 2018 /

Na początku listopada odwiedzamy groby naszych bliskich. W polskiej kulturze jest zakorzeniony szacunek do zmarłych. Niestety swoich grobów przez kilkadziesiąt lat nie mieli Żołnierze Wykleci. Dopiero teraz odkrywane są miejsca ich pochówków. Ludzie ci, są identyfikowani i godnie chowani.

Kobieta na misji

Kielce / 29 października 2018 /

Rozmowa z kapitan Małgorzatą Michalską z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach

Lubię pograć z żoną w scrabble

Kielce / 29 października 2018 /

Rozmowa z Wojciechem Lubawskim, prezydentem Kielc

Złotówki wspólnej pamięci

Kielce / 29 października 2018 /

Od 1993 roku wolontariusze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach 1 i 2 listopada zbierają datki na ratowanie zabytków kieleckich cmentarzy. Kielczanie nie szczędzą pieniędzy. Dzięki nim dawny blask odzyskało już kilkaset nagrobków.

W KPT pomagają… zwierzętom

Kielce / 29 października 2018 /

Kończymy cykl, w którym prezentujemy Państwu firmy działające w Kieleckim Parku Technologicznym, instytucji założonej pod skrzydłami Urzędu Miasta. Dzisiaj przedstawiamy CABIOMEDE sp. z o.o., prowadzącą działalność badawczo-rozwojową dla inżynierii medycznej, sportu, rehabilitacji oraz weterynarii. Jej współwłaścicielem jest Mateusz Pawlik.

PiS górą, PSL za burtą

Świętokrzyskie / 29 października 2018 /

Za tydzień Bogdan Wenta i Wojciech Lubawski zmierzą się w drugiej turze wyborów o fotel prezydenta Kielc. Zjednoczona Prawica cieszy się z odsunięcia od władzy Polskiego Stronnictwa Ludowego w sejmiku województwa i w powiecie kieleckim.

Od krzyża się zaczęło...

Kielce / 29 października 2018 /

Mężczyźni niosą na ramionach duży drewniany krucyfiks. Dwudziestotysięczny tłum głośno śpiewa pieśni religijne i modli się. Towarzyszy im ksiądz biskup Czesław Kaczmarek, który właśnie wyszedł z komunistycznego więzienia, oraz wikariusz generalny diecezji kieleckiej, ksiądz prałat Jan Jaroszewicz, nazywany niezłomnym. Jest 13 października 1957 rok. Tak zaczyna się historia parafii świętego Józefa Robotnika w Kielcach.

Na zabieg bez kolejki

Kielce / 29 października 2018 /

Od początku roku świętokrzyski odział Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymał dodatkowe 102 miliony złotych. Dzięki tym pieniądzom udało się między innymi zlikwidować kolejki do zabiegu usuwania zaćmy i badania tomografem, a także skrócić do miesiąca czekanie w kolejkach do zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

W samo południe

Kielce / 15 października 2018 /

Pomysł z energią

Kielce / 14 października 2018 /

Prezentujemy Państwu kolejną firmę, która działa w Kieleckim Parku Technologicznym, instytucji założonej pod skrzydłami Urzędu Miasta. Jest nią EkoEnergia Polska sp. z o.o., zajmująca się odnawialnymi źródłami energii i szeroko pojętą efektywnością energetyczną, czyli szukaniem sposobów na zmniejszenie rachunków za energię cieplną. Jej właścicielem jest Łukasz Dziedzic.

Młodzi dają świadectwo

Kielce / 13 października 2018 /

Uwielbienia na Rynku, koncerty muzyki chrześcijańskiej czy Droga Krzyżowa ulicami miasta to wydarzenia corocznie odbywające się w Kielcach i realizowane przy wydatnym wsparciu władz miasta. Największy udział w nich mają ludzie młodzi, których zapytaliśmy, czy wyobrażają sobie nasze miasto bez takich inicjatyw.

Byłem w Afganistanie

Kielce / 13 października 2018 /

Rozmowa ze starszym szeregowym Krzysztofem Michałkiewiczem z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Ocalony – część III

Kielce / 13 października 2018 /

Skazano go na śmierć w imieniu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. To nic, że o Polskę i  wolność walczył. Gdy w 1945 roku zmienił się okupant, nasz bohater, skatowany jak dziki zwierz,  siedział w klatce pod schodami w kieleckim UB i liczył godziny do rozstrzelania...

No to gramy!

Kielce / 12 października 2018 /

Więcej boisk i placów zabaw! - takie hasło wybrzmiewa w czasie samorządowej kampanii wyborczej jakże często. Postanowiliśmy sprawdzić, czy w Kielcach infrastruktura sportowa stoi na dobrym poziomie, czy wszyscy mogą z niej skorzystać oraz ile ona właściwie kosztuje.

Wolność przyszła powoli

Kielce / 07 października 2018 /

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Jozefowi Piłsudskiemu władzę nad polskimi siłami zbrojnymi, trzy dni później rozwiązała się, oddając mu władzę. To właśnie ta data została uznana za święto państwowe – Święto Odzyskania Niepodległości. Dziś trudno powiedzieć, co działo się tego dnia w Kielcach, bo wolność przychodziła tu powoli. Bez fajerwerków.

Kosmetyki z KPT

Kielce / 06 października 2018 /

Przedstawiamy Państwu kolejną firmę, która działa w Kieleckim Parku Technologicznym, instytucji założonej pod skrzydłami Urzędu Miasta. Jest nią Cossi sp. z o.o., prowadzona przez Grzegorza Sychowskiego. Zajmuje się produkcją i usługami z branży kosmetycznej oraz produktów chemicznych.

Jak w domu

Kielce / 06 października 2018 /

Ośmiu pensjonariuszy może wreszcie zamieszkać na drugim piętrze Pensjonatu Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego „Nasz Dom” na osiedlu Ostra Górka w Kielcach. Przez kilka lat było to niemożliwe, chociaż pokoje czekały gotowe, a właściciele spełnili wszystkie wymagania. Pomogli radny Władysław Burzawa, senator Krzysztof Słoń oraz Andrzej Kędra, dyrektor wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta.

Ocalony - część II

Kielce / 06 października 2018 /

Skazano go na śmierć w imieniu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i nie miało znaczenia, że walczył o Polskę, o wolność. A potem, gdy przyszła, siedział jak dziki zwierz w klatce pod schodami w kieleckim UB, nieludzko skatowany. Liczył godziny do rozstrzelania ...

Przebadaj się!

Kielce / 06 października 2018 /

Październik od kilkudziesięciu lat jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Świętokrzyskie  Centrum Onkologii to unikalna w skali kraju lecznica pod względem udogodnień w dostępie do badań profilaktycznych. Jej dwa kluczowe programy, „Żyj zdrowo” oraz „Bądź świadoma”,  zachęcają do badań profilaktycznych w zakresie profilaktyki  nowotworu piersi i szyjki macicy.  

Wreszcie w domu

Kielce / 05 października 2018 /

W czasach niżu demograficznego dbanie o osoby starsze nabiera zupełnie nowego znaczenia. Polityka senioralna Kielc stoi na wysokim poziomie, ale mało kto wie, że jesteśmy prekursorem w dziedzinie budowy mieszkań chronionych dla seniorów. To rozwiązanie, które podpatrują od nas inne miasta w Polsce i nasi zagraniczni sąsiedzi.

Grunt to pomysł

Kielce / 30 września 2018 /

Rozpoczynamy cykl, w którym będziemy prezentować Państwu firmy działające w Kieleckim Parku Technologicznym. Kielczanie wciąż jeszcze mało wiedzą o tym, jak ważną rolę spełnia ta miejska instytucja powołana do życia przez prezydenta Wojciecha Lubawskiego, uważana  przez premiera Mateusza Morawieckiego za najlepszą tego typu w kraju.

Ocalony – część I

Kielce / 30 września 2018 /

Skazano go na śmierć w imieniu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. To nic, że walczył o tę Polskę, o wolność. A potem, gdy przyszła, skatowany siedział jak dziki zwierz w klatce pod schodami w kieleckich kazamatach Urzędu Bezpieczeństwa. Liczył godziny do śmierci, do rozstrzelania...

Relikwia na czterech kółkach

Kielce / 30 września 2018 /

Imponująco wyglądało otwarcie wyjątkowego muzeum, które mieści się w Kielcach przy ulicy Cmentarnej. I nic w tym dziwnego, bowiem przechowuje ono jedną z najbardziej charakterystycznych relikwii po świętym Janie Pawle II – słynne papamobile z pierwszej pielgrzymki do Polski.

W kolejce po zabieg

Kielce / 29 września 2018 /

Od kilku tygodni do kilku miesięcy muszą czekać na zabiegi pacjenci kierowani na rehabilitację. Choć Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększa finansowanie, to wciąż dysponujemy zbyt małą bazą leczniczą, by obsłużyć wszystkich oczekujących na leczenie. Władze miasta mają pomysł, jak rozładować kolejki.

Strona 4 z 65

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna