Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Emigrujemy…

21 października 2017 /

Świętokrzyskie się wyludnia – wynika z danych za rok 2016 opublikowanych w Roczniku Demograficznym. Gdzie i dlaczego wyjeżdżamy?

Blisko 140 dni - tyle mieszkańcy Kielc czekają na rozstrzygnięcie przetargu komunikacyjnego. Co gorsza, końca tej sprawy nadal nie widać. Dlaczego nie możemy doczekać się wyniku jednego z najważniejszych przetargów w ostatnim czasie?

Wicepremier i minister nauki szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin odwiedził niedawno Kielce goszcząc na inauguracjach roku akademickiego. Zaprosiliśmy go również do naszego studia.

W Polsce rośnie liczba mikroprzedsiębiorstw i osiągają one coraz lepsze wyniki finansowe – wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. A jak na tym polu reprezentuje się województwo świętokrzyskie?

Przeprowadzka

13 października 2017 /

"Nienawidzę przeprowadzek" to jedna z najczęściej wpisywanych fraz w internetowych wyszukiwarkach związanych ze zmianami nieruchomości. Nie ma się z resztą czemu dziwić - życie na kartonach, brak stabilizacji, chaos i mnóstwo pracy "po godzinach" nienajlepiej nam się kojarzą. I jak to dobrze, że to, co trudne artyści potrafią przekuć w zabawne dzieła. Jak chociażby Richard Benjamin, który wyreżyserował "Skarbonkę" z Tomem Hanksem i Shelley Long w rolach głównych.

To pytanie nurtuje wiele osób, zwłaszcza młodych rodziców. Ruchy antyszczepionkowe nieustannie bombardują nas nowymi informacjami na temat skutków ubocznych niektórych szczepionek. I choć lekarze i specjaliści przekonują nas, że większość to mity, to w naszych głowach pozostaje lęk i niepewność.

Zakładamy lokatę, płacimy kartą, robimy przelew do spółdzielni mieszkaniowej. Korzystanie z usług współczesnej bankowości stało się codziennością i absolutną koniecznością. Jak to się dzieje, że to wszystko działa? Jak wygląda mechanizm dzięki któremu, bez problemów jesteśmy w stanie wykonywać wiele ważnych operacji? Za wszystkim stoi SYSTEM – i to nie tylko informatyczny. Mowa o systemie bankowym w Polsce.

Towarzyski PRL

Kielce / 07 października 2017 /

Gdy w dzisiejszych czasach kawiarnie i knajpy możemy spotkać na prawie każdym rogu ulicy w śródmieściu, a wybór mamy wśród tych serwujących regionalne piwo, muzyczne klasyki czy bezglutenowe potrawy, kiedyś wypicie kawy i zjedzenie kawałka ciasta było czymś ekskluzywnym i niedostępnym.

Reklamowy chaos ma zniknąć z ulic Kielc. Miejscy urzędnicy mają gotowy projekt przepisów, które określają reguły umieszczania reklam oraz szyldów na terenie miasta. Jednak przed ich wprowadzeniem chcą je skonsultować z mieszkańcami Kielc.

Na wnuczka, na synową, na córkę, a nawet na policjanta… Oszuści są coraz sprytniejsi. Pomimo apeli i ostrzeżeń nie brakuje seniorów, którzy dają się oszukać. Tylko w tym roku do 31 sierpnia  złodzieje okradli w ten sposób 27 osób na łączną kwotę miliona złotych.

Mam przyjaciela, z którym różnią nas tylko dwie rzeczy: poglądy polityczne oraz klub, któremu kibicujemy. Ja jestem wiernym fanem Barcelony, on Realu Madryt, więc teoretycznie nie powinniśmy w kwestii hiszpańskiej piłki znaleźć wspólnego języka. Ponieważ jednak jesteśmy ludźmi cywilizowanymi, udało nam się po żmudnych pertraktacjach osiągnąć zadowalający kompromis i dopuściliśmy pewne wyjątki, w myśl których on czasem kibicuje Barcelonie, a ja Realowi.

Pierwszego października rusza sieć szpitali, jeden z elementów reformy służby zdrowia. Oznacza to między innymi zmiany w nocnej i świątecznej opiece medycznej.

Radio eM Kielce nadaje już program z nowej siedziby przy ulicy Sienkiewicza 2. Nasza redakcja zmieniła lokalizację po ponad ćwierćwieczu funkcjonowania w poprzedniej. Jak jest w tej nowej?

Nadeszła jesień, a wraz z nią nowy rok akademicki. Do jego rozpoczęcia przygotowują się zarówno studenci, jak i władze uczelni.  W murach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego „Gaudeamus” zabrzmi 5 października. Dzień wcześniej uroczysta inauguracja odbędzie się na Politechnice Świętokrzyskiej.

Strona 7 z 95

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna