Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Wszyscy wiemy, że przed wybuchem II wojny światowej Kielce bronią stały. Kiedy więc przyszło nam walczyć z okupantem niemieckim, kielczanie stawali na głowie, by zdobyć uzbrojenie, które przecież mieli dosłownie pod nosem.

Rozmowa z doktorem Jarosławem Szarkiem, prezesem Instytutu Pamięci Narodowej 

Katarynki

24 września 2016 /

W „Ojcu chrzestnym”, jednym z moich ukochanych filmów, Michael Corleone mówi do swego szwagra Carla, który zaprzecza, że wystawił gangsterom jego brata Sonny’ego: „Nie kłam. Obrażasz moją inteligencję i wprawiasz mnie w złość”. Ta scena przypomniała mi się przed kilku dniami, gdy oglądałem kolejną jałową telewizyjną kłótnię między politykami PO i PiS.

Mimo, że ich zażywanie niesie za sobą śmiertelne niebezpieczeństwo, wciąż nie brak chętnych, którzy je kupują, zwłaszcza wśród młodzieży. Mowa o dopalaczach, stosunkowo tanich substancjach odurzających. Jak z nimi walczyć?

Wkrótce Teatr im. Stefana Żeromskiego będzie musiał wyprowadzić się na około trzy lata z kamienicy przy ulicy Sienkiewicza, choć jest jej właścicielem. To konieczność, bo trzeba przeprowadzić gruntowny remont budynku. 

Człowiek jest jak wtorek. Dziś jest, jutro go nie ma – mawiał Stefan Kisielewski. Mateusz Kijowski też jest jak wtorek. Dziś o nim głośno, ale za jakiś czas zniknie ze sceny, jak choćby Janusz Palikot. Dlatego – jak być może Państwo zauważyli – nie zaprzątam sobie nim głowy, ale ten jeden raz zrobię wyjątek, bo trzeba człowieka bronić!

Leżał na stosie trupów, nie dobili go, bo uznali, że i tak zdechnie. Oficer Wojska Polskiego przeżył pogrom Żydów w Kielcach 4 lipca 1946 roku. Stracił wzrok, ale do końca swych dni świadczył o tym, co stało się w Kielcach. Trzeźwo, bez nienawiści. Zdziwiony, że kiedy wojna się skończyła, doszło do takiej tragedii.

Sebastian Bątor jest jednym z najbardziej doświadczonych łuczników Stelli Kielce. Po latach startów w łucznictwie olimpijskim postanowił spróbować swoich sił w niestandardowej odmianie tego sportu. Jak się okazało, był to – nomen omen – strzał w dziesiątkę.

Profesor Wiesław Trąmpczyński został niedawno rektorem Politechniki Świętokrzyskiej. Zapowiada decentralizację władzy, zwiększenie nacisku na badania naukowe oraz wzmocnienie współpracy uczelni z zagranicą. Słowem – sporo zmian.

Wprowadzenie listy darmowych leków dla seniorów to obok programu „Rodzina 500+” jeden z najbardziej spektakularnych dowodów na skuteczność działań rządu Beaty Szydło. Kłopot w tym, że wielu emerytów nic o nim nie wie… 

– Chciałem dostać Kiełba, bo nauczyłby mnie walnąć gola w ostatniej minucie, ale z Aankura też jestem zadowolony – tłumaczył po losowaniu ośmioletni junior „Korony”. Od wtorku w klubie ruszyła akcja „Koroniarski Ambasador”, w ramach której dorośli piłkarze szkolą najmłodszych.

Zespół miał istnieć tylko chwilę, ale ta chwila trwa już trzy lata. Wolni Ludzie z Kielc mają za sobą wiele występów, nie tylko w regionie. Szczególnie pracowite i zarazem owocne okazały się ostatnie miesiące, które udowodniły, że w sercu Gór Świętokrzyskich drzemią potencjał i siła. 

Choć nie znajdziemy w nich kolorowych, krzykliwych szyldów i reklam na temat zdrowego odżywiania, choć w środku wyglądają bardziej na leciwe manufaktury, to mają ogromną przewagę nad resztą – dostaniemy tu najprawdziwszy chleb.

W poprzednim numerze pisaliśmy o historii kieleckich ulic do wybuchu II Wojny Światowej, ale ich późniejsze losy są może nawet ciekawsze. Najpierw musieliśmy zaakceptować nazwy propagujące poprzedni reżim, a później przyszedł czas na ich dekomunizację, która trwa do dziś.

Strona 7 z 79

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay