Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Kto na kogo doniesie do prokuratury? Z kim jest jak z dzieckiem? Kto czyta fałszywie, bo czyta, co mu pasuje? Kto załatwił szwagrowi pieniądze? Kto jest psychicznie chory? Taka wiedza płynie nie tylko z ploteczek znudzonych gospodyń domowych.

W ostatnich latach samorządowcy przykładają coraz większą wagę do marketingu terytorialnego. Duże polskie miasta wydają na promocję nawet 20 milionów złotych rocznie. Jak wygląda sytuacja w Kielcach? Czy potrafimy się promować? Sprawdziliśmy to.

Dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 gospodarka naszego regionu ma szansę na dynamiczny rozwój w oparciu o najnowsze technologie i zwiększenie kapitału społecznego. Jak to wygląda w praktyce i jakie dofinansowania czekają na beneficjentów?

 

Adwentowy zgiełk

27 listopada 2016 /

Rozpoczęliśmy okres Adwentu. Zastanawiamy się, co w tym czasie możemy uczynić, by lepiej przygotować się do świętowania narodzin Jezusa w dniu Bożego Narodzenia. Z własnego doświadczenia wiemy, jak wiele najrozmaitszych spraw mamy wtedy do załatwienia i jak trudno znaleźć czas, by przygotować się wewnętrznie na spotkanie z Jezusem w Boże Narodzenie.

Z grobów na „Kieleckiej Łączce” na cmentarzu na Piaskach wydobyto jak dotąd szczątki dwóch osób. Kim byli? Pewności nie ma. W tym miejscu mogą spoczywać obok siebie zarówno kryminaliści, jak i Żołnierze Niezłomni.

Zła wiadomość. Robert de Niro emigruje do Kanady. Nie chce żyć dłużej pod rządami faszysty Donalda Trumpa, który jest Zagrożeniem dla Wartości. Za de Niro pociągną pewnie te tłumy amerykańskich czcicieli demokracji, którzy nie są w stanie pogodzić się z jej wyrokami, co jest zupełnie zrozumiałe: wygrał nie ten, na kogo głosowali! 

Choć bezrobocie w naszym regionie regularnie spada, a ostatnio osiągnęło historycznie niski poziom, to szukujący pracy i tak mają ogromne problemy z jej znalezieniem. Gorzej pod tym względem jest tylko na Podlasiu. Dlaczego tak się dzieje?

Pomaganie jest wpisane w ich naturę. Daje im radość i poczucie spełnienia. I choć są bardzo młodzi, już wiedzą, czego chcą. Krzysztof Jęczalik i Adam Koczoski, wyjątkowi uczniowie kieleckiego „Słowaka”, swój wolny czas poświęcają potrzebującym.

Trzydzieści siedem milionów złotych na nową ulicę rotmistrza Witolda Pileckiego, 20 milionów na przebudowę dworca PKS, ponad 50 milionów na nowe autobusy oraz 3 miliony na Koronę Kielce. Na to między innymi urzędnicy wydadzą pieniądze z przyszłorocznego budżetu Kielc.

Znane w całej Polsce pół boiska, uparcie nazywane przez pomysłodawców placem treningowym, oraz skwer z samolotem, którego wykonanie okazało się dwa razy droższe niż zakładano, to przykłady zadań z budżetu obywatelskiego, które dowodzą, że stanowczo wymaga on dopracowania. 

Stale ubywa mieszkańców regionu świętokrzyskiego – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, opublikowanych na początku listopada. GUS udostępnił właśnie informacje za pierwsze półrocze tego roku.

Cmentarz na Piaskach. Kwatera numer sześć, na skraju nekropolii. Zaczęła się ekshumacja. Ziemia przecięta jest prostokątnym archeologicznym wykopem. Żeby ujrzeć jasne, regularne kształty trumien, trzeba było usunąć około 80 cm ziemi.

Patriotyzmu uczymy się na wielu płaszczyznach i w wielu miejscach. Zdaniem Doroty Koczwańskiej-Kality, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, można wyróżnić trzy etapy, w których kształtuje się umiłowanie Ojczyzny. To pierwsze lata życia i dom rodzinny, edukacja szkolna, a na końcu dorosłość.

Scholastique Makasonga zaprasza nas w podróż do Rwandy, cofając nasz zegar życia do lat 70-tych XX wieku. Historia powieści toczy się gównie w katolickim liceum im. Marii Panny Nilu. W murach szkoły uczą się dziewczęta  z  plemienia Hutu oraz z plemienia Tutsi.

Strona 7 z 82

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay