Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Mateusz Żelazny
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Misiek

26 stycznia 2018 /

No i kto by się spodziewał. Transferem sezonu nie jest przejście Phillipe Coutinho do FC Barcelona, ani Alexisa Sancheza do Manchesteru United, lecz Michała Kamińskiego do klubu PSL. Ściślej mówiąc jest to wypożyczenie, bo popularny Misiek nie wstąpił w szeregi ludowców. Możliwe, że uznał, iż już tyle razy zmieniał barwy klubowe, że założenie zielonej koszulki pachniałoby grubszą kompromitacją.

Władze miasta chcą korekt w już istniejącym systemie sieci szkół. Dlaczego? Bo dopiero w praktyce okazało się, że co innego najlepsze nawet plany, a co innego rzeczywistość.

Ponad osiem hektarów gruntu, na których działa 236 firm, dwa inkubatory technologiczne, pięć hal, 20 hektarów terenów pod inwestycje – to tylko część dorobku Kieleckiego Parku Technologicznego, obchodzącego w tym roku dziesiątą rocznicę istnienia.

W świecie wirtualnym i rzeczywistym roi się od przekleństw, wulgaryzmów, złorzeczeń. Biblia zachęca do czegoś przeciwnego, do błogosławienia. Błogosławienie nie jest zarezerwowane tylko dla duchownych. Rodzice powinni błogosławić jak najczęściej swoje dzieci i siebie samego.

 

Świętujemy, mam nadzieję, że często śpiewamy kolędy, nie tylko ich słuchamy. Wiele rozmawiamy, bo to przecież czas świątecznych spotkań. Niebawem pierwszy miesiąc nowego roku będzie za nami. Trwa czas kolędowania. Dzieci i młodzież oczekują na upragnione ferie zimowe a one dopiero w lutym. Obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka.

 

Są cierpliwi, zawsze znajdą czas, służą pomocą i rozpieszczają. Mogą też wiele nauczyć. Tacy są dziadkowie – bardzo ważne osoby w naszym życiu. Teraz, kiedy obchodzimy ich święto, warto w sposób szczególny podziękować za to, co dla nas robią.

Utracone

14 stycznia 2018 /

Historia odzyskania Kodeksu Supraskiego mogłaby posłużyć za kanwę pasjonującego filmu sensacyjnego. My musimy zadowolić się stwierdzeniem, że ów jedyny na świecie XI-wieczny zabytek piśmiennictwa staro-cerkiewno-słowiańskiego (a raczej jego część) został po Powstaniu Warszawskim uznany za bezpowrotnie stracony, a potem cudownie odnaleziony w… USA. Jak się tam znalazł – nie wiadomo, dość że pod koniec lat 60. przyniósł go do pracownika biblioteki Uniwersytetu Harvarda pewien tajemniczy człowiek i zażądał 20 tysięcy dolarów (Niemcy wycenili go w czasie wojny na 4–5 milionów marek). Bibliotekarz od razu poznał, z czym ma do czynienia, i odmówił kupna unikalnego zabytku. Znalazł się jednak na niego chętny, Herbert Moeller, który dorobił się majątku na handlu… polską szynką i teraz chciał się jakoś Polakom odwdzięczyć. Nabył kodeks za astronomiczną ponoć sumę i podarował Polsce. W 1968 roku ten „biały kruk” powrócił do kraju na pokładzie statku „Batory”.

Klasztor cystersów w Wąchocku to bez wątpienia jedno z najważniejszych opactw w Polsce. Komunistom udało się odwrócić uwagę od ponad 800-letniej obecności zakonników w tym miejscu, a samą miejscowość zamienić w symbol niewybrednych dowcipów. Bo za słynnym sołtysem z Wąchocka stała Służba Bezpieczeństwa.

Aż 275 milionów złotych – tyle przewidziano w tegorocznym budżecie miasta na inwestycje. Wśród nich są zadania związane z oświatą, pomocą społeczną, gospodarką komunalną, kulturą oraz sportem. Największe jednak pieniądze, bo blisko 170 milionów, pochłoną inwestycje drogowe i komunikacyjne.

Już po raz 10. wyruszy Orszak Trzech Króli, aby dzielić się z bliźnimi, ze współrodakami radością płynącą z Objawienia Pańskiego. Dzieje się to w roku wyjątkowym, w którym przypada 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Ojczyznę. Wolność i suwerenność to dla narodu sprawy kluczowe. W 2018 roku cała Polska raduje się stuleciem odzyskania niepodległości. Historia naszego kraju obfituje bogactwem kultury i tradycji. Nieodzowną jej częścią są przepiękne kolędy tak mocno wpisane w tożsamość każdego Polaka. W czasie przemarszu Orszaku Trzech Króli śpiewane przez wiernych dają wyraz wiary i przywiązania do tradycji. Hasłem tegorocznego Orszaku są słowa: "Bóg jest dla wszystkich".

 

Marzenie

08 stycznia 2018 /

Rozpoczął się rok szczególny. Rok, w którym obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Gdy spojrzymy na ten wyjątkowy w historii Polski okres, gdy spajaliśmy naszą państwowość rozczłonkowaną przez 123 lata między trzech zaborców, dojdziemy do wniosku, że na krótki czas, aż do zamordowania prezydenta Gabriela Narutowicza w grudniu 1922 roku, Polacy potrafili w miarę zgodnie ze sobą współpracować w dziele odbudowy państwa, a Polska była oazą spokoju na tle tego, co się działo w polityce wewnętrznej innych europejskich krajów.

Wkrótce ferie, które w tym roku rozpoczną się u nas 12 lutego. To zatem ostatni dzwonek, by wybrać miejsce wypoczynku. Dla wszystkich, którzy nie lubią się nudzić, mamy idealną propozycję: Dom Rekolekcyjno-Wypoczynkowy „Betania”.

Rozpoczął się sezon studniówkowy, a wraz z nim wertowanie przez tegoroczne maturzystki katalogów i poradników z propozycjami makijażu, fryzury lub kreacji. My o makijażu już pisaliśmy. Pora więc na fryzurę.

Co przyniósł miniony rok dla Kielc, regionu i jego mieszkańców? Przypomnijmy sobie najważniejsze wydarzenia ubiegłych dwunastu miesięcy.

Strona 7 z 100

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna