Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Gdzie by tu zjeść?

Kielce / 17 listopada 2017 /

Przyjmijmy, że chcemy ugościć rodzinę, która do nas zjechała. W gotowaniu nie jesteśmy specjalnie mocni, ale od czego są restauracje? Ruszamy więc w miasto. Gdzie zjemy coś smacznego?

Ślą maile, smsy i wiadomości na portalach społecznościowych. W jednych proszą o odesłanie rzekomo przez przypadek wysłanego do nas kodu pin, w innych o pomoc chorym. Nieustannie pojawiają się oszuści, którzy próbują wykorzystać nowe technologie do oszukiwania innych.

Gdzie wypieka się najlepszy chleb w Polsce? W Kielcach w piekarni Dobrowolscy! Otrzymała ona jedną z najbardziej prestiżowych nagród – "Perłę" – za najlepszy polski regionalny produkt żywieniowy.

Dawne domy dziecka, które obecnie funkcjonują jako placówki opiekuńczo-wychowawcze, przejdą poważne zmiany. Rozmawiamy o tym z Markiem Sceliną, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

To ponoć Włodzimierz Iljicz Lenin nazwał ich pożytecznymi idiotami. W ciągu stu lat, które właśnie minęły od wybuchu najkrwawszej rewolucji w historii ludzkości, urosła ich prawdziwa armia. Pisarze, filozofowie, artyści, naukowcy – intelektualiści ze wszystkich kontynentów. Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy, jak głośne nazwiska flirtowały z komunizmem. Nikt ich nie zmuszał, robili to z własnej woli, zakażeni obietnicą świata powszechnej sprawiedliwości i równości.

Patrioci

10 listopada 2017 /

Słowo patriota kojarzy się wielu przede wszystkim z postaciami bohaterów narodowych, którzy oddali życie broniąc ojczyzny. Choć nie musimy już o nią walczyć, to jednak mamy bardzo ważne zadania do spełnienia. Kogo dziś możemy nazwać patriotą?

Śmierć – zmagamy się z nią od zarania dziejów. Trwoży nas i zastanawia. A w co wierzyli nasi ojcowie Słowianie? To dobry moment, żeby się temu przyjrzeć.

W ogólnopolskim rankingu „Miast przyjaznych dla biznesu”, opublikowanym przez branżowe biznesowe wydawnictwo Forbes , Kielce zajęły siódme miejsce. My sprawdzamy, czy ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości, i czy w przyszłości o pracę w stolicy regionu będzie znacznie łatwiej niż teraz.

Arcydzieło

29 października 2017 /

Kolejka do madryckiego muzeum Prado nawet jesienią jest tak długa, że bałem się, iż spędzę w niej pół mojego spóźnionego urlopu. Ale nic dziwnego: to punkt obowiązkowy każdego turysty, nawet jeśli nie interesuje się sztuką. Na szczęście położone nieopodal Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii jest znacznie mniej oblegane. Odwiedzający je przychodzą zwykle dla jednego, ale jakże sławnego arcydzieła: „Guerniki” Pabla Picassa.

Każdego roku w Europie odnotowuje się średnio 700 tysięcy zatrzymań krążenia. Dochodzi do nich podczas wypadków komunikacyjnych, ale i w naszych domach czy pracy. Tymczasem niewielu z nas potrafi lub chce udzielić pierwszej pomocy. A w takich momentach liczy się każda sekunda.

Przemierzając region świętokrzyski, znajdziemy wiele bezimiennych mogił. Czasami są one symboliczne, a czasami spoczywają w nich nieznane osoby. Zapomnianym grobom wojennym i powojennym przywraca pamięć Instytut Pamięci Narodowej.

Bank na wyciągnięcie ręki, sklep o każdej porze w naszym komputerze czy tablecie, pełna kontrola transakcji. To tylko część pozytywów, które zawdzięczamy bankowości elektronicznej. By korzystać z niej bezpiecznie warto jednak przyswoić sobie kilka zasad.

Kuszą tańszym prądem i dodatkowymi bonusami. Najczęściej podają się za dotychczasowego dostawcę energii i tym samym wzbudzają zaufanie. Wciąż pojawiają się nowe osoby oszukane w ten sposób. - Wszystko przez to, że nie czytamy dokładnie umów, które podpisujemy – zauważa Dariusz Pyk, Miejski Rzecznik Konsumentów w Kielcach. Przed nieuczciwymi akwizytorami ostrzega także Polska Grupa Energetyczna.

Strona 6 z 95

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna