Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Mateusz Żelazny
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Województwu świętokrzyskiemu znów ubyło mieszkańców. Pod tym względem jesteśmy w kraju na niechlubnym, drugim miejscu od końca – gorzej jest tylko w województwie łódzkim. Dlaczego nasz region tak wyludnia się?

Rodzinna Majówka Rowerowa już na stałe wpisała się w kalendarz wiosennych wydarzeń miasta i regionu. Z roku na rok peleton wydłuża się, a idea nie ulega zmianie – jest nią uczczenie pamięci Jana Pawła II.

Wypadek, nowotwór – w efekcie amputacja kończyny. Życie potrafi zmienić się w jednej chwili. Jednak ludzie z ograniczeniami fizycznymi nigdy nie stoją na straconej pozycji. Wystarczy spojrzeć na zapaleńców, którzy pomimo amputacji nogi tworzą w Kielcach drużynę piłkarską.

Na spacerze, na zakupach, czy może na sportowo? Mamy już za sobą długi majowy weekend, dni stają się coraz cieplejsze. Sprawdziliśmy więc, jak kielczanie spędzają wolny czas.

Oto jeden ze sklepów wielkopowierzchniowych, ciasno jak w Indiach, bo od rana promocja – można za grosze kupić roboty kuchenne. Lud tłoczy się więc przy stoisku ze sprzętem, atmosfera naładowana piorunami, padają nieprzyjemne wyrazy. Ale co to? Nagle ciżba się rozstępuje, z chaosu wyłaniają się kobieta i mężczyzna, spleceni w cudacznych pozycjach, falujący jakby oddawali pokłony jakiemuś pogańskiemu cielcowi. Ale nie, to nie pokłony! Oni walczą, tak, walczą! Złapali jakieś pudło, pewnie z tym robotem, i ciągną każde w swoją stronę z desperacją niespotykaną!

– To są szczątki Ludwika – mówi Katarzyna Ciepiela, bratanica Ludwika Machalskiego „Mnicha”, zamordowanego w kieleckim więzieniu. Tożsamość konspiratora potwierdziły badania genetyczne przeprowadzone po ekshumacji jednego z grobów na kieleckiej „Łączce”.

„Wiosenne świętowanie na Kielecczyźnie” to książka Ewy Tomaszewskiej, etnograf z Muzeum Wsi Kieleckiej. Opisała w niej dawne obrzędy ludowe, towarzyszące okresowi od Środy Popielcowej do dnia śwętego Jana.

Czy istnieje konflikt pomiędzy nauką a wiarą? Jak znaleźć wspólny język tych dwóch dziedzin? O tym rozmawiamy z dr Tomaszem Rożkiem, fizykiem, dziennikarzem i popularyzatorem nauki. Jest szefem działu „Nauka i gospodarka” w tygodniku „Gość Niedzielny”. Widzowie TVP2 znają go z programu „Sonda 2”, który tworzy i prowadzi.

Opowieści o jaju mądrzejszym od kury i jaju, z którego powstał świat, znają prawie wszyscy. Jajka są symbolem życia ukrytego w zarodku, tajemniczej siły istnienia. W symbolice chrześcijańskiej jajo zostało skojarzone ze świętem Zmartwychwstałego Chrystusa.

Diecezjalne Radio eM Kielce zostało uhonorowane przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich nagrodą Małego Feniksa. Gratulacje z tej okazji dyrekcji i współpracownikom złożył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Kacper Ciosek jest bardzo żywym chłopcem: często się uśmiecha, lubi zabawy z przyjaciółmi i bliskimi. Od swoich rówieśników różni się jedynie wzrostem i marzeniami: on nie chce mieć super samochodu i pięknego domu, jak wielu jego kolegów. Pragnie tylko… chodzić. Pomożemy mu spełnić to pragnienie?

Jeśli wierzyć doniesieniom brytyjskiego „Timesa”, na jesieni Polska i Węgry dostaną ultimatum: albo przyjmujemy muzułmańskich imigrantów, albo nasi dobroczyńcy z Komisji Europejskiej cofną nam fundusze strukturalne i figę z makiem zobaczymy, a nie pieniądze na rozwój.

Nie tak miał wyglądać sezon szczypiornistów Vive Tauronu Kielce w europejskich pucharach. Zamiast obronić trofeum, kielecka drużyna odpadła już w 1/8 Ligi Mistrzów. Wypadek przy pracy czy trzeba bić na alarm?

Dziewięć zwycięstw i 21 porażek – to bilans siatkarzy Effectora w fazie zasadniczej PlusLigi. Kielczanie 11 i 13 kwietnia będą walczyć o utrzymanie trzynastego miejsca na koniec sezonu.

Strona 6 z 88

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay