Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Droższe masło, cukier i mleko. Więcej, niż kilka miesięcy temu płacimy też między innymi za mięso czy paliwo. To spostrzeżenie, jakie większość z nas ma przy sklepowych półkach i dystrybutorach na stacjach benzynowych. Pokrywa się ono również ze statystykami i rynkowymi wskaźnikami. 

Będzie lepsza opieka medyczna w Świętokrzyskiem? Wszystko wskazuje, że tak! Najpierw powstanie Centrum Urazowe dla dorosłych a w przyszłości być może i dla dzieci. Szpital Wojewódzki w Kielcach zabiega o utworzenie obu ośrodków. Póki co możliwa jest realizacja tylko pierwszego projektu.

Organiczna rzeźba w kształcie futurystycznego drzewa imitującego konary – to najnowszy pomysł na ratowanie Bartka z Zagnańska, jednego z najstarszych polskich drzew. To brzmi, jak sprzeczność, bo futurystyczne to takie, które kojarzy nam się z nowoczesną techniką, a organiczne rzeźby powtarzają kształty stworzone przez naturę. Ale w tym tkwi piękno tej koncepcji. 

Potwierdziły się nasze wcześniejsze informacje dotyczące rewitalizacji kieleckich osiedli. Przynajmniej na razie nie dojdzie ona do skutku. Jednak nie oznacza to, że zmarnują się przeznaczone na nią unijne pieniądze.

Na łamach naszego tygodnika zwróciliśmy się do naszych Czytelników o wszelkie informacje i zdjęcia dawnych kieleckich autobusów komunikacji miejskiej. Czytelnicy jak zwykle nie zawiedli i odpowiedzieli na nasz apel. Dzięki nim znacząco wzbogaci się pamięć o historii czerwonych autobusów na ulicach Kielc i ludziach, którzy organizowali nasz transport miejski i ciekawsza będzie wystawa o kieleckiej komunikacji, przygotowywana przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Pan Mieczysław Gruszka udostępnił do prezentacji swoją bogatą kolekcję biletów i dzięki temu będzie można przypomnieć sobie jak wyglądały  w Kielcach bilety sprzed pół wieku.  Pani Longina Cecot przekazała informacje  dotyczące przedwojennej linii autobusu kursującego  z dworca PKP na  Stadion i dzięki niej więcej wiadomo o właścicielu tej linii.  Pani Alicja Topolska udostępniła  pochodzące z jej rodzinnych zbiorów zdjęcia, bilety i dokumenty  dotyczące zakładu i pracowników miejskiej komunikacji, które stanowią bardzo znaczące uzupełnienie zebranych dotychczas informacji.

Jakie były Kielce w latach 70. i 80. ubiegłego wieku?  O tym można się przekonać oglądając wystawę fotografii, które wykonał Jerzy Piątek. Ekspozycja kilkudziesięciu zdjęć w Muzeum Historii Kielc przypomina jak kiedyś wyglądała stolica regionu.

Powstanie NSZZ „Solidarność” i próba wybijania się na pewną niezależność polskiego społeczeństwa w 1980 roku, było solą w oku dla ówczesnej władzy niewolniczo podległej Moskwie. Komuniści postanowili zatrzymać te pokojowe przemiany wprowadzając 13 grudnia 1981 roku stan wojenny. Od tamtych wydarzeń mija 35 lat. 

Zagadkowa sprawa: im jestem starszy, tym bardziej chce mi się pisać, ale rzadko o rzeczach poważnych. Pomyślałem więc, że tym razem, zamiast majstrować na przykład przy polityce, poświęcę się naprawdę doniosłemu tematowi – piłce nożnej! Gdy jednak zacząłem, to okazało się, że od piłki do polityki niedaleko. Zwłaszcza światowej. Ale po kolei.

Radio eM Kielce po niemal ćwierćwieczu istnienia zmienia siedzibę. Już niebawem przeprowadzimy się do zabytkowej kamienicy w centrum Kielc. Logotyp naszej stacji radiowej już rozświetla na czerwono elewację budynku przy ulicy Sienkiewicza 2 w Kielcach, stojącym tuż przy pomniku polskiego noblisty. 

Co zrobić w przypadku diagnozy, z której wynika, że nasze dziecko cierpi na nieuleczalną chorobę? Jak to wpływa na psychikę młodego człowieka? Odpowiedzi między innymi na te pytania będzie można znaleźć w poradniku dla rodziców dzieci cierpiących na tzw. nieswoiste zapalenia jelit, który już niebawem trafi do przychodni i na szpitalne oddziały.

Rozmowa z Anną Krupką, posłem Prawa i Sprawiedliwości

Miasto jest gotowe na święta Bożego Narodzenia. Na Rynku zakończył się montaż choinki, a w centrum zawisły już świąteczne ozdoby. Sezon uroczyście zainaugurujemy w Mikołajki, 6 grudnia. Tego dnia możemy się spodziewać wielu atrakcji dla najmłodszych.

No to jazda!

02 grudnia 2016 /

Ostatni mroźny tydzień znacznie przybliżył nam sezon narciarsko-snowboardowy. Mieszkańcy Świętokrzyskiego mają ten komfort, że nie muszą wyjeżdżać w Tatry czy za granicę, żeby oddać się zimowemu szaleństwu. Sprawdźmy, gdzie w tym roku warto pojeździć i jak przygotować się do wyprawy na stok narciarski. 

Już osiemdziesiąt pięć lat temu kieleccy radni zabiegali o utworzenie przedsiębiorstwa autobusowego. Z tych starań nic nie wyszło, ale przed II wojną światową w mieście czynna była linia prowadząca z dworca PKP na Stadion. Historycy poszukują informacji, jak często kursował ten autobus i czyją był własnością. Faktem jest jednak, że na komunikację miejską z prawdziwego zdarzenia kielczanie musieli jeszcze poczekać. 

Strona 6 z 82

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay