Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Nie poświęcę tego felietonu prezydenckim wetom - zajmowało się nimi wielu lepszych ode mnie publicystów, którzy napisali wszystko na ten temat. Powiem tylko tyle, że moim zdaniem najgorszą ich konsekwencją jest uzasadniony od minionego poniedziałku pogląd przeciwników obozu reform, że ustawy można zmieniać na ulicy. To dynamit, który jeszcze nie raz wybuchnie, a zniszczenia będą większe niż teraz.

Kiedy przyjeżdżamy na miejsce wypoczynku, nierzadko okazuje się, że rzeczywistość w wybranym przez nas ośrodku znacznie odbiega od oferty z ogłoszenia. Czy mamy w takiej sytuacji prawo do roszczeń?

Najbardziej obfitym źródłem energii odnawialnej jest promieniowanie słoneczne. Dzięki technologii fotowoltaicznej możemy z niego pozyskiwać energię elektryczną, ale nie tylko.

Minęło już nieco czasu, odkąd poznaliśmy Was z naszą piękną, niebieskooką bohaterką – Amelką Gajęcką. Wiele się u niej wydarzyło, ale mała wojowniczka nieustannie musi walczyć. By walka okazała się zwycięska, potrzebni jesteśmy także my!

Sejmowa awantura o reformę sądownictwa przyćmiła wizytę księżnej Kate i księcia Williama, więc pozwolę sobie ciut im zadośćuczynić i napisać: jestem zaprzysięgłym fanem babci następcy tronu, królowej Elżbiety II. Podziwiam ją za to, że od 65 lat konsekwentnie przedkłada dobro swej ojczyzny nad szczęście osobiste.

Jedni przygodę z żaglami zaczynają na studiach podczas wakacyjnej wyprawy na Mazury, inni od treningów w pobliskiej szkółce albo od... lektury cyklu powieści o Tomku Wilmowskim. Jak się okazuje, Kielce są znakomitym miejscem do wypłynięcia na szerokie wody.

Najbardziej obfitym źródłem energii odnawialnej jest promieniowanie słoneczne. Do niedawna korzystanie z tego rodzaju energii nie opłacało się, ponieważ koszt założenia odpowiedniej instalacji był bardzo wysoki. Jak jest dziś?

Cztery kobiety. Cztery miłości. Cztery punkty widzenia. Cztery warianty wyrażania swoich uczuć. Cztery losy splecione ze sobą niewidzialną nicią wzajemnych relacji i więzi. Gloria, Dolores, Natalia i Ángela. Pogmatwane relacje kobiet, które występują  w roli matki, córki, szwagierki, siostry, ciotki, żony, kochanki.

 

Wydawnictwo Pruszyński i Spółka serwuje najmłodszym nie lada przysmak. Bowiem  książeczka o Kurze, która będąc na diecie tyła, jest wprost przesiąknięta humorem. Nasza tytułowa Kurka po prostu kocha jedzenie. Dziobie wszytko, co dziobać się da, czy to ziarnko, czy to ...kawałek tortu-a brzuszek rośnie. Ale nasza kwoczka nie przejmuje się tym wcale. Ba, ona jest wręcz zachwycona swoim wyglądem.

 

Właśnie przeczytałem, że posłowie Platformy Obywatelskiej zamierzają w wakacje urzędować pod chmurką w ramach akcji „Lato z twoim posłem”, żeby być bliżej wyborców. Marzena Okła-Drewnowicz wyznała nawet, że zależy jej, by przyszli do niej seniorzy, to im powie, co dostaną od PO, gdy ta przejmie władzę. Pomysł fajny, choć wyznanie pani poseł szalenie mnie zdumiało, bo wynikałoby z niego, że jej partia posiada jakiś program, co byłoby prawdziwą sensacją.

Chodzimy po łące, wypatrując jadalnych roślin. – To jest dzika marchew – Maksymilan Przybylski, kucharz i przyrodnik, pokazuje łodygę z charakterystycznymi drobnymi białymi kwiatkami. – Dzisiaj użyjemy tych kwiatów jako przyprawy. Możemy też spróbować krwawnika, cykorii, babki lancetowatej i tamtych cudownych chabrów. Wszystkie nadają się do jedzenia.

Państwo Anna i Adam Kwietniowie z Kielc najpierw zdecydowali się na rodzicielstwo zastępcze. Potem prowadząc pogotowie rodzinne opiekowali się dziećmi w nagłych przypadkach. Ostatecznie utworzyli rodzinny dom dziecka.

Kieleckie uczelnie kuszą bogatą ofertą kierunków. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie studiami w naszym mieście jest bardzo duże. Na UJK do pierwszego etapu rekrutacji przystąpiło ponad sześć tysięcy osób. Chętnych nie brakuje także na Politechnice Świętokrzyskiej.

Bardzo dużo mówi się dziś o konieczności poprawy efektywności energetycznej. Jednym ze sposobów jest kompleksowa modernizacja budynków.  Dzięki niej oszczędzamy energię, pieniądze i dbamy o środowisko.

Strona 5 z 91

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna