Zorro

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


PUBLICYSTYKA

Grunt to się nie dać!

Słowacja / 01 września 2018 /

Jedenastoosobowa reprezentacja Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach weźmie udział w Parkinsoniadzie. Sportowo-integracyjna impreza dla osób cierpiących na tę chorobę odbędzie się w dniach od 7 do 9 września w Liptowskim Mikułaszu na Słowacji.

Dobry start do szkoły

Kielce / 31 sierpnia 2018 /

Ponad 114 tysięcy dzieci z województwa świętokrzyskiego otrzymało 300 złotych na wyprawkę w związku z rozpoczynającym się w poniedziałek nowym rokiem szkolnym. Pieniądze zostały wypłacone w ramach rządowego programu „Dobry Start”. Według szacunków władz naszego województwa, pomoc może otrzymać jeszcze 60 tysięcy uczniów.

Gra muzyka u Hammonda!

Kielce / 27 sierpnia 2018 /

Andrzej Zieliński, „Limit i Przyjaciele”, „Chango”, Wojciech Karolak Trio oraz Frank Salis to gwiazdy, które wystąpią podczas tegorocznej, trzeciej edycji Festiwalu Laurens Hammond Pro Memoria. Dwudniowa impreza odbędzie się w pierwszy weekend września i będzie połączona z otwarciem sali koncertowej w Muzeum Hammonda przy ulicy Kościuszki 13.

Kielce dla Syrii

Kielce / 29 sierpnia 2018 /

Pół tysiąca syryjskich dzieci zamieszkujących tereny objęte wojną ma szansę skorzystać z tygodniowych obozów terapeutycznych w Libanie, ale  potrzeba na ten cel minimum 17,5 tysiąca euro. Część udało się już zebrać w ramach akcji „Kielce dla Syrii”. We wrześniu w naszym mieście odbędą się kolejne imprezy; w ich trakcie wolontariusze będą zbierać pieniądze na ten cel.

Na letnisko!

Kielce / 27 sierpnia 2018 /

Kiedy jest tak gorąco, marzymy o szemrzącym strumyku i zielonym lesie – choćby w weekend.  Nasi dziadowe, gdy robiło się ciepło, pakowali rodzinę i wyjeżdżali na letnisko. W latach 30. XX wieku w Kielcach najmodniejszy był Słowik Willa i Cedzyna. Kielczanie przez całe lato pławili się w Trupieńcu i Lubrzance, wynajmując pokoje u gospodarzy. 

I gra muzyka!

Kielce / 27 sierpnia 2018 /

Siódmego i ósmego września odbędzie się na kieleckiej Kadzielni Festiwal Muzyki Tanecznej, organizowany przez miasto razem z Telewizją Polską. Zjadą do nas największe gwiazdy muzyki dance i disco polo, a dwudniową imprezę pokaże TVP 2. Jednak nie każdy uważa, że Kielce powinny być gospodarzem takiego festiwalu.

Mietek Szcześniak w piosence „Moje wędrowanie” śpiewa z ufnością: „Jesteś dla nas -wędrowców jak zdrój czystej wody, duszy wytchnienie, niebiańskie ogrody”. W znanym serialu słyszymy, że „życie jest nowelą”, ale przecież dzieje w noweli biegną do przodu poza nami, bez naszego udziału. Patrząc w duchu wiary na nasze istnienie możemy powiedzieć, że życie ma swój cel, mamy Przewodnika. W Wikipedii możemy przeczytać: „pielgrzymka – podróż podjęta z pobudek religijnych do miejsc świętych. Motywem podjęcia trudu pielgrzymowania może być chęć zadośćuczynienia za popełnione występki lub też chęć wyrażenia prośby, np. o zdrowie, o pomyślność”.

 

Obecny rok dla rolników nie jest łatwy z racji pogodowych. Wiosenna susza sprawiła ogromne straty w rolnictwie i ogrodnictwie.Deszczowy lipiec też zostawił ślady na polach.Toteż nie jest łatwo świętować.

 

Przez 123 lata niewoli utarło się, by kojarzyć patriotyzm z postawą romantyczną. Szaleńcze zrywy, kończące się klęskami, mesjanizm, który próbował tłumaczyć sens naszego cierpienia, silny głos Mickiewicza i Słowackiego – najlepszych poetów, jakich kiedykolwiek wydał polski język. Wszystko to sprawiło, że właśnie romantyczna tradycja stała się wiodąca w naszym myśleniu o patriotyzmie.

 

Ponad 70 osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami z Kielc i powiatu kieleckiego wyjechało 27 lipca nad morze. Obóz trwał dwa tygodnie w miejscowości Mrzeżyno. Podczas wypoczynku na uczestników czekało wiele atrakcji. Najważniejsza była  jednak wspólnotowa atmosfera, wzajemna życzliwość i pomocna dłoń.

- Żeby być naprawdę szczęśliwym, trzeba przebaczyć sobie i innym - mówi Ania Golędzinowska, modelka, prezenterka telewizyjna oraz autorka publikacji "Ocalona z piekła", "Jestem grzesznikiem" i "Z ciemności do światła". Tę prawdę zrozumiała dzięki pielgrzymce do Medjugorie. Dziś głosi świadectwo swoim życiem.

Szlacheckie gniazda

Kielce / 04 sierpnia 2018 /

Czy chciałbyś Drogi Czytelniku choć przez jeden dzień zamienić szarą prozę dnia codziennego na przenikającą duszę poezję minionych czasów? Jeśli tak, to zapraszamy Cię w podróż po krainie szlacheckich dworków i pałaców naszego regionu, z których jeden uchodził przez lata za najwspanialszy w Europie.

Strona 4 z 123

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna