Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Nieraz zastanawiam się nad powodami, dla których jesteśmy – jako naród – tak podzieleni. I to nie od dziś, bo choć w ostatnich latach podziały ujawniły się wyjątkowo ostro, to przecież w mniejszym lub większym stopniu istniały od dziesięcioleci. Ba, od wieków. Nie są niczym nowym. Ale skąd się wzięły?

Z uwagi na napiętą sytuację międzynarodową jubileuszowy XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego może być ważniejszy niż dotychczasowe. Szczególnie, że do Kielc przyjedzie aż 60 zagranicznych delegacji z najważniejszymi politykami na czele. To rekord.

Straty w sadach sięgające od 70 do nawet 100 procent, wciąż aktualne zagrożenie afrykańskim pomorem świń, ciągle odczuwalne skutki rosyjskiego embarga, średnie plony z hektara na poziomie, który nie daje gwarancji wypracowania zysku. Dla świętokrzyskich rolników miniony rok nie był łaskawy.

Zanieczyszczenia powodowane przez transport są jednym z największych problemów współczesnego świata. To także jedno z najważniejszych wyzwań dzisiejszych ekologów. Czy da się podróżować i przewozić towary bez szkód dla środowiska?

Świętokrzyskie szkoły są gotowe do nowego roku szkolnego – ocenia świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik i zapewnia, że kuratorium zadbało zarówno o dostosowanie placówek, jak i przeszkolenie nauczycieli do pracy w zreformowanym szkolnictwie.

Od postawienia pierwszego kroku podczas drogi na Jasną Górę, aż po ten ostatni przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, każdy pątnik przeżywa emocjonalną sinusoidę. Ogromna radość, chwile wzruszenia i uniesienia, przeplatane są bólem oraz poświęceniem. Dwa tysiące pielgrzymów, pokonuje pieszo ponad 200km w ciągu siedmiu dni. Wszystkich łączy jeden cel. Intencja niesiona w sercu do Czarnej Madonny.

Włodzimierz Iljicz Lenin rzadko mówił coś mądrego, ale w jednym miał rację: kino to najważniejsza ze sztuk. Miał oczywiście na myśli jego funkcję propagandową, a pogląd ten podzielali Józef Stalin i Adolf Hitler, dzięki czemu powstały takie arcydzieła, jak "Pancernik Potiomkin", "Iwan Groźny", "Aleksander Newski" Eisensteina czy "Triumf woli" i "Olimpiada" Riefenstahl. Ale to amerykańskie kino ma największe zasługi na polu autopromocji swego kraju i jego bohaterów. Amerykanie wiedzą, jak to robić: począwszy od "Narodzin narodu" i "Abrahama Lincolna" D.W. Griffitha oraz "Aniołów piekieł" E. Gouldinga poprzez takie monumentalne produkcje lat 60. i 70., jak serial "Combat", "Most na Renie", "Bitwa o Midway" czy "Bitwa o Ardeny", aż po dzieła ostatnich dekad – "Szeregowiec Ryan", "Pearl Harbour", "Niezłomny" – lista wybitnych tytułów jest długa. Bo rzeczywiście nie ma lepszego sposobu, by dotrzeć z przekazem do każdego na świecie, jak zainwestować w filmową superprodukcję.

Zaczynamy być dumni z Polski. Widać to podczas obchodów rocznic historycznych, czy w oddolnych akcjach społecznych, upominających się o zachowanie prawdy historycznej. Dumę ugruntowuje także uznanie przedstawicieli innych narodów, widzących szczególną rolę Polski w walce o zachowanie wiary chrześcijańskiej i zachodniej cywilizacji.

Budynki można ogrzewać bez spalania drewna, węgla i gazu. Jak to możliwe? Odpowiedź brzmi: dzięki pompom ciepła. Co o nich wiemy?

Tę pożółkłą, zniszczoną kartkę papieru, zapisaną niezbyt czytelnie cyrylicą, znalazłem w jednej z teczek w kieleckim archiwum. Gdy tylko odczytałem i przetłumaczyłem nagłówek, zrozumiałem, że to niezwykle cenny dokument.

Smacznego!

06 sierpnia 2017 /

Tak mnie upał nęka, że aż przyśniła mi się Helena Vondrackova grająca w curling. Dlatego współczuję urzędnikom z Komisji Europejskiej, którzy w tym skwarze muszą rozstrzygać fundamentalną kwestię: czy powinniśmy jeść i pić to samo, co oni. Na różną jakość sprzedawanej pod identyczną marką żywności poskarżyły się bowiem solidarnie państwa Grupy Wyszehradzkiej i teraz chłopaki w Brukseli mają zagwozdkę.

Na swoim koncie mają już około 2,5 tysiąca zbiórek. Pomagają ludziom z całej Polski, także z województwa świętokrzyskiego. Fundację Siepomaga tworzą ludzie, którzy wierzą, że razem można zdziałać wszystko.

Na grzyby!

04 sierpnia 2017 /

Choć w ostatnim czasie pogoda grzybom przychylna nie była, to na przekór aurze obrodziły w świętokrzyskich lasach. Ale gdzie je znajdziemy? Odpowiedzi szukaliśmy u źródła,  czyli u leśniczych i świętokrzyskich grzybiarzy.

Cud Natury

02 sierpnia 2017 /

„Miłkiem wyzłocony kraj / Wstęgą Nidy przekreślony” – śpiewała przed laty Wolna Grupa Bukowina. Dzisiaj Ponidzie trzeba ratować, bo zmienia się i traci swój niepowtarzalny charakter. Naukowcy mają jednak pomysł, jak przywrócić ten region do stanu sprzed kilkudziesięciu lat. Panaceum ma być tradycyjne rolnictwo, hodowla owiec i krów.

Strona 4 z 91

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna