kibicuj
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Rozmowa z profesorem Bogdanem Chazanem, konsultantem wojewódzkim ds. położnictwa i ginekologii

Gdy patrzę, jak młodzi ludzie siedzą dziś po całych dniach z nosami w swych komórkach, przychodzą mi na myśl moje lata szkolne i studenckie. Wtedy nie telefony, ale książki były atrybutem, z którym wielu dwudziestolatków nie rozstawało się nawet na chwilę.

Denerwują Państwa filmy przerywane reklamami? Macie dość irytujących powtórek repertuaru? A może nie odpowiada Państwu ramówka? Jeżeli należycie – tak jak ja - do tego szerokiego grona odbiorców, których krew zalewa, bo płacą kablówkom, a nie mają co oglądać – jest dobra wiadomość. To się zmienia.

W najważniejszych biegach długodystansowych wygrywają zawodowcy, którzy życie podporządkowują treningowi. A jednak podczas niedawnego maratonu w Dębnie tuż za ich plecami uplasował się amator, kielczanin Mateusz Sala. Jeszcze niedawno zmagał się z nadwagą, a dziś jego wyniki budzą podziw.

Wydawnictwo Jedność obchodzi w tym roku stulecie istnienia. W dziejach tej kieleckiej firmy nie brakowało zarówno dobrych, jak i złych momentów. Na początek przypomnijmy pokrótce jej historię.

Wszyscy cieszymy się z nadejścia wiosny. Coraz dłuższe dni, cieplejsze promienie słoneczne pozwalają nam z większym optymizmem patrzeć na otaczający świat. Podnosimy do góry głowy, patrząc w niebo, udajemy się na spacery czy dłuższe wycieczki, by obserwować budzącą się do życia przyrodę. Jej piękno otwiera nasze oczy i serca na Boga, Stwórcę tego przepięknego świata.

 

Rozmowa z Beatą Pasek, właścicielką jadłodajni „Tempo”

Jak to ktoś znakomicie ujął: piłka nożna to nie jest kwestia życia i śmierci. To coś znacznie poważniejszego. Dlatego pokornie przepraszam wierne czytelniczki tych topornych felietonów: moją Mamę, moją nieocenioną teściową, a także jej serdeczną przyjaciółkę, panią Machnikową, oraz wszystkich innych, którzy nie interesują się futbolem, bo ten felieton będzie właśnie o nim.

Nadchodzi lato, czas wypoczynku. Wielu z nas wyjedzie, choćby na weekend. A żeby odpocząć, wcale nie trzeba jechać daleko.

Okazuje się, że lubimy jeść na mieście. Jedne restauracje wolimy odwiedzić podczas niezobowiązującego spotkania ze znajomymi, inne wybieramy ze względu na ich wykwintne menu. W Kielcach działa kilkaset lokali gastronomicznych, więc bez trudu powinniśmy znaleźć coś na każdą okazję.

W ustach mieszkańców tego osiedla zdanie „Jestem z KSM” zawsze brzmi dumnie. Szczególnie teraz, gdy Kielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa świętuje 60. urodziny. Wybierzmy się więc w podróż po historii, teraźniejszości i przyszłości największego kieleckiego osiedla.

Rozmowa z Agatą Wojtyszek, wojewodą świętokrzyskim

Prezydent Andrzej Duda zawetował przed kilkunastoma dniami tak zwaną ustawę degradacyjną, co oczywiście wywołało burzę w obozie dobrej zmiany. Nie mogło być inaczej, bo od jakiegoś czasu niektórzy jego członkowie zdają się wyznawać spopularyzowaną przez marksistów zasadę „Kto nie z nami, ten przeciwko nam”.

Korzystając z bardzo atrakcyjnych promocji Mexican Airlines, wybraliśmy się z żoną w ubiegłym roku do naszej córki, która wówczas od dwóch lat pracowała z mężem w stolicy Meksyku. Biorąc pod uwagę odległość i to, co zobaczyliśmy przez dziesięć dni, bez wahania możemy nazwać tę wyprawę podróżą życia. Mexico City, jedna z największych metropolii świata, przeraża swoją wielkością. Jeżeli dodamy do tego wszechobecny chaos komunikacyjny i trudności z oddychaniem (miasto położone jest ponad dwa tysiące metrów nad poziomem morza, a powietrze zatruwa smog), to nieco zdziwił nas entuzjazm, z jakim nasze dzieci wybrały meksykańską stolicę za miejsce do życia.

Strona 4 z 102

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna