Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Kilkanaście dni temu doszło w Warszawie do ataku na Ośrodek Kultury Muzułmańskiej. Powybijano szyby, co zaalarmowało pracownika tej instytucji około pierwszej w nocy. Policja dostała jednak od niego zgłoszenie po kilku godzinach, więc gdy funkcjonariusze przyjechali na miejsce, mogli co najwyżej zabezpieczyć ślady. Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział śledztwo. O sprawie poinformowały media.

Święty Mikołaj nie zapomniał w tym roku o ptakach. Przebrany w zielone mundury pracowników Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych podarował niemal dwie tony pysznego ziarna mieszkańcom „Ptasiego azylu” w Ostrowie koło Chęcin. – Zapas starczy do końca zimy – cieszy się Janusz Wróblewski, od kilkunastu lat ratujący ptaki i ranne dzikie zwierzęta.

Nieprawidłowo wykonane badania, źle postawiona diagnoza, nieuprzejmy specjalista czy niechęć lekarzy do wypisywania skierowań na badania diagnostyczne – to tylko kilka z długiej listy skarg, jakie zgłaszają świętokrzyscy pacjenci. Wszystkimi zajmują się odpowiednie instytucje.

Tegoroczna akcja „Szlachetna Paczka” objęła ponad 900 świętokrzyskich rodzin. Wolontariusze przekazali dary w drugi weekend grudnia. W Kielcach centrum logistyczne dla miasta przygotowane zostało w III LO imienia C. K. Norwida.

Samochody używane do 5-6 tysięcy złotych są jednymi z najczęściej poszukiwanych przez polskich, a także świętokrzyskich kierowców. Jak znaleźć przyzwoite auto w najniższej klasie cenowej?

Wigilia to dla wielu jeden z najważniejszych dni w roku. W naszych domach gościmy często całą rodzinę, dlatego chcemy, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Generalnie stawiamy na wieloletnią tradycję, ale coraz częściej szukamy alternatywy dla tkwienia godzinami w kuchni.

Ma dziewięć lat, ale nie mówi. Nie potrafi sam się przebrać, wykąpać, zjeść. Albert Borecki cierpi na autyzm. Jego mama i siostra robią, co mogą, by kiedyś był samodzielny. To jednak żmudna i kosztowna droga.

Wybraliśmy się z żoną po świąteczne prezenty. Oczywiście bez trudu znaleźliśmy to, co chcieliśmy kupić. Gdy sobie stałem przy kolejnej kasie, przypomniało mi się, jak bodaj przed świętami w 1982 roku próbowaliśmy z moim bratem ciotecznym kupić naszemu dziadkowi podarunek pod choinkę. Złaziliśmy całe miasto w poszukiwaniu choćby flakonika jakiejś porządnej wody kolońskiej czy innego kosmetyku – bezskutecznie. Nie udało nam się też kupić obowiązkowych w takich przypadkach portfela, ciepłych skarpetek lub szalika. W końcu, zdesperowani, nabyliśmy jakiegoś szkaradnego misia o dekadenckim pysku, bo dosłownie nic innego nie było. Nasz dziadek na jego widok udał entuzjazm. Piszę „udał”, bo jestem święcie przekonany, że czegoś tak odrażającego, jak ów zwierz, w życiu nie dostał na Gwiazdkę.

Pomimo szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej i surowych kar, pijani kierowcy nadal są w Polsce prawdziwą plagą. Niestety, w wyniku czyjejś głupoty, życie tracą niewinni ludzie.

Rozsądne odchudzanie jest dziś bardzo trudne. Kobiece pisma przepełnione są poradami i dietami, które rzekomo pomogą szybko zrzucić zbędne kilogramy. Niestety, większość z nich powoduje osłabienie organizmu i niemal natychmiastowy powrót do dawnej wagi. Jak więc odchudzać się skutecznie?

Przełom listopada i grudnia przywitał nas opadami śniegu. Ziemię przykrył biały puch, który od razu rozbudził apetyty wszystkich fanów sportów zimowych. Ale na śnieżne szaleństwo na nartach czy desce trzeba jeszcze poczekać. Do większych mrozów.

Na Szwedach jednak można polegać. To naród, który ma w swych szeregach prawdziwie czujnych synów. Jak ten obywatel miasteczka Boras, który kilka tygodni temu złożył doniesienie na policję, zbulwersowany rasistowskimi treściami zwartymi w Pippi Langstrumpf Astrid Lindgren. Interweniował, bo przedszkolaki usłyszały z ust czytającej im książkę pani, że ojciec Pippi był „murzyńskim królem”, co – jego zdaniem – jest ewidentną oznaką dyskryminacji rasowej i sytuuje bohaterkę niebezpiecznie blisko rasizmu i zachowań ksenofobicznych. Spłoszona dyrektorka przedszkola stwierdziła, iż istotnie doszło do „smutnego” incydentu, a niefortunne sformułowanie Pippi określiła jako nielicujące z wartościami prowadzonego przez nią przedszkola. Poważnie.

W historii Kielc znajdziemy nazwiska, które nie utrwaliły się w pamięci ogółu. Czasem niesłusznie. Jedno z nich to profesor Adam Miętus. Ceniony nauczyciel łaciny, języka niemieckiego i historii klasycznej. Kształcił uczniów prestiżowej kieleckiej szkoły średniej, a także… aktorów.

Na termometrze okolice zera, pada śnieg, do pracy zaledwie kilka minut. Przekręcamy kluczyk i… nic. Padł akumulator. Jak uchronić się przed takim scenariuszem i czym się kierować, kupując nowy akumulator?

Strona 4 z 95

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna