Na antenie: Salon dziennikarski
Jacek Karnowski
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Salon dziennikarski
Jacek Karnowski
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Żołnierze Niezłomni jako pierwsi walczyli po wojnie z komunistycznym reżimem w Polsce. Dla większości z nich była to kontynuacja walki, na podjęcie której zdecydowali się w 1939 roku – o niepodległość Ojczyzny. Zmienił się tylko wróg.

Projekt PiS, dotyczący dwukadencyjności w samorządzie, spór pomiędzy Wojciech Lubawskim a Kamilem Suchańskim oraz pewne działania polityków PO i lewicy spowodowały, że coraz częściej zadajemy sobie pytanie, czy przypadkiem wyścig o fotel prezydenta Kielc już się nie zaczął?

– Zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes, lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej – mówił w finale „Vabank” Juliusza Machulskiego niezapomniany Henryk Kwinto, zniesmaczony prostackimi szwindlami bankiera Gustawa Kramera. Trudno mu się dziwić. Hołdujący honorowym złodziejskim zasadom i mistrzowski w swym fachu kasiarz nie mógł ścierpieć gościa, który bezceremonialnie je łamał, skubiąc klientów swego banku zza biurka. Ciekawe, co powiedziałby dziś, gdy morale przestępców sięgnęło absolutnego dna.

Określenie „polskie obozy koncentracyjne” używane przez zachodnie media – w tym niemieckie – to ewidentny fałsz i manipulacja. Nie ma wątpliwości, że państwo polskie musi stanowczo z tym walczyć. W Sejmie przygotowywana jest ustawa przewidująca kary finansowe, a nawet pozbawienia wolności za celowe używanie sformułowania: „polskie obozy zagłady”. Międzynarodowa opinia publiczna musi pamiętać, że obozy koncentracyjne na terenie okupowanej Polski w latach 1939 – 1945 zakładali Niemcy.

Amelka jest piękną dziewczynką: ma cudne, niebieskie oczka i długie rzęsy, których pozazdrościć mogłaby niejedna dama. Jest też bardzo dzielna: cierpliwie znosi cierpienie, na które skazał ją los.

Według szacunków Ministerstwa Rozwoju w ciągu najbliższych siedmiu lat może powstać w Polsce półtora tysiąca firm tworzących wysokiej jakości innowacyjne technologie. W tym okresie rząd zamierza zainwestować w młodych przedsiębiorców blisko trzy miliardy złotych. Sprawdźmy, czy Kielce mogą stać ważnym graczem na start-upowym rynku.

Istniał przed wiekami pewien elitarny zawód. Uprawiający go musiał mieć poczucie humoru i sporą dozę bezczelności – bez niej nigdy nie był dobry w swym fachu. Kłopot polegał na tym, że bezczelność mogła go łatwo zaprowadzić na szafot, więc przydawały się intuicja i wyczucie sytuacji. No i stalowe nerwy, bo w profesję było wpisane przyjmowanie na klatę najgorszych zniewag. Zawód nie przynosił kokosów, ale miał jedną bezcenną cechę – swemu szefowi można było wygarnąć prawdę w oczy. Dlatego ta praca miała głęboki sens. I dlatego niejeden błazen – bo o nim mowa – przeszedł do historii.

Mija 75. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Walka, którą toczyli żołnierze AK, budzi coraz większy podziw i zainteresowanie młodego pokolenia. Tym bardziej, że na Kielecczyźnie działali legendarni dowódcy AK. Jednym z nich był Antoni Heda „Szary”.

Narty, snowboard, ewentualnie weekendowe oglądanie narodowej telenoweli pod tytułem „Skoki narciarskie” – to ulubione zimowe rozrywki statystycznego Kowalskiego. Ale w ostatnim czasie w naszym regionie rośnie popularność innego, bardziej ekstremalnego zajęcia: kąpieli w lodowatej wodzie.

W minioną środę władze Kielc przedstawiły Komisji Edukacji i Kultury projekty uchwał dotyczących nowej sieci szkół i obwodów szkolnych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom dużych zmian nie będzie. Radni nie chcieli jednak od razu zaopiniować projektów. Stwierdzili, że potrzebują więcej czasu na szczegółowe zapoznanie się z nimi.

Wzrasta liczba zawieranych małżeństw w Kielcach. – W 2014 roku udzieliliśmy 1050 ślubów, w 2015 było ich 1086, a w 2016 już 1159 – mówi Albert Warzyński, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Kielcach. Takie dane cieszą, ale czy równie optymistycznie wygląda wspólne życie?

Nie lubi siedzieć w miejscu. Uwielbia tańczyć i spotykać się z rówieśnikami. O przyjaciół dba jak mało kto – taka właśnie jest Otylka Kozieł. Niestety, to wszystko może się zmienić.

Jak wiadomo, gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą, więc to, że telewizja publiczna w warstwie informacyjnej jest wciąż daleka od doskonałości, mnie nie dziwi. W ogóle niewiele mnie już dziwi, nawet to, że do TVP przytulił się skądinąd miły chłopaczyna Łukasz Mężyk, którego wywiady z politykami polegały głównie na potakiwaniu głową i taktownym milczeniu. Albo to, że wszechobecny teraz na wizji Witold Gadowski jest tak rzetelny w rzemiośle, jak ja biegły w kurpiowskich wycinankach. (Przez tego faceta o mało nie pojechałem w ubiegłym roku w Bieszczady, bo ogłosił, że Ustrzyki Górne opanowały tysiące uchodźców z Syrii. Poważnie).

W ciągu dwóch lat w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach może zostać wykonany pierwszy przeszczep nerki – uważa profesor Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych UJK. Póki co, nasze województwo znajduje się wśród zaledwie czterech, w których nie działa ani jeden ośrodek transplantacji narządów.

Strona 4 z 83

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay