Na antenie: Salon dziennikarski
Jacek Karnowski
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Salon dziennikarski
Jacek Karnowski
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Wyobraźmy sobie, że siadamy do partii szachów z wytrawnym graczem. Po zgrabnym gambicie uzyskujemy przewagę w centrum, która rośnie z każdym ruchem. Udaje nam się nawet zdobyć figurę i sytuacja przybiera dla nas bardzo korzystny obrót. Wtedy nasz przeciwnik, widząc, że sprawy zaszły za daleko, bezceremonialnie zdejmuje nam z szachownicy hetmana, a na nasze protesty, że to wbrew regułom, wywraca szachownicę, uśmiecha się z politowaniem i odpowiada: „To ja je ustalam”.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej wystawili w zeszłym roku blisko trzy tysiące mandatów za złe parkowanie i udzielili ponad dwukrotnie więcej pouczeń. Miejsc parkingowych brakuje zarówno w centrum jak i na osiedlach, a samochodów przybywa. Równocześnie nie poprawia się nasza kultura parkowania.

Bycie mężczyzną niesie ze sobą konsekwencję w wymiarze osobistym i społecznym. W kontekście wiary nabiera głębokiego sensu zbawczego. 

"Nazywam się Turambo i o świcie po mnie przyjdą. -Nic nie poczujesz-zapewnia mnie szef Borselli. Co może o tym wiedzieć człowiek, którego móżdżek zmieściłby się w naparstku?" Wsiąkłam w historię Turambo od razu. Zaciekawiła mnie od pierwszych zdań, bo kim jest Turambo i co takiego zrobił, że spotykamy go chwilę przed śmiercią? Jakim jest człowiekiem, że w takim momencie, poza czytelnikiem, towarzyszy mu również sarkazm?

 

DLACZEGO? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata - Catherine Ripley, ilustracje Scot Ritchie.

 

Dobra wiadomość dla pań przed ich świętem. Według renomowanej międzynarodowej firmy doradczej Pricewaterhouse Coopers rynek pracy w Polsce jest coraz bardziej dla nich przyjazny: w rankingu sporządzanym przez PwC awansowaliśmy w ciągu minionego roku z 12. na 9. miejsce, zostawiając w pokonanym polu takie kraje, jak Szwajcaria, Kanada, Wielka Brytania i Niemcy. Mało tego. Różnica w wynagrodzeniach między mężczyznami a kobietami wynosi dziś zaledwie 7 procent; mniej jest tylko w Nowej Zelandii i Słowenii. A jeśli trend się utrzyma, płace zrównają się w okolicach 2021 roku.

Rozmowa z Marcinem Kwaśnym, aktorem wcielającym się w rolę Wiktora w filmie „Wyklęty”.

Jerzy Sobierajski, choć sam nie cieszy się dobrym zdrowiem, całą energię wkłada w pomaganie innym. Robi to w myśl hasła „Dobro jest w nas”, będącego jednocześnie nazwą prowadzonej przez niego fundacji.

Jedni interesują się modą, drudzy polityką, a jeszcze inni sportem. Oni natomiast od dziecka pasjonują się komunikacją miejską. Poznali się, goniąc legendarny autobus ikarus, który potem odkupili. Teraz chcą go odnowić.

Ponad pięć tysięcy zgłoszeń zostało zarejestrowanych w województwie świętokrzyskim na portalu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która działa już od pięciu miesięcy. Najwięcej doniesień dotyczy powiatu kieleckiego i stolicy regionu.

Trwają mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym i liczymy na medale naszych skoczków. Przy tej okazji przypomnijmy, że u nas też była kiedyś skocznia. Skakał na niej sam mistrz Wojciech Fortuna.

Są wydarzenia sportowe, do których wracamy z nostalgią całymi latami – najczęściej, by zapomnieć o mizerii codzienności. Gdy jeszcze nikt nie słyszał o Adasiu Małyszu, wspominaliśmy Wojtka Fortunę. Gdy nie szło siatkarzom, tęskniliśmy za drużyną Wagnera, a katastrofalny stan polskiego futbolu łataliśmy opowieściami o jedenastce pana Kazimierza Górskiego. Ja obejrzałem w poniedziałek mecz, za którym też pewnie będę długo tęsknił.

Z mianem świętokrzyskiego miasta akademickiego kojarzymy przede wszystkim Kielce. Tymczasem również Chęciny dysponują ważnym ośrodkiem naukowym, będącym częścią Uniwersytetu Warszawskiego. Co ciekawe, ta część uczelni jest także interesująca… architektonicznie.

Większość z nich swoją przygodę z łyżwami, kijem i krążkiem rozpoczęła na zamarzniętych sadzawkach, stawach lub zalewanych wodą przyszkolnych boiskach. Od kilku lat mogą trenować na pełnowymiarowym lodowisku w Skarżysku-Kamiennej. Świętokrzyskich hokeistach jest z każdym rokiem coraz więcej.

Strona 3 z 83

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay