Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Na wnuczka, na synową, na córkę, a nawet na policjanta… Oszuści są coraz sprytniejsi. Pomimo apeli i ostrzeżeń nie brakuje seniorów, którzy dają się oszukać. Tylko w tym roku do 31 sierpnia  złodzieje okradli w ten sposób 27 osób na łączną kwotę miliona złotych.

Mam przyjaciela, z którym różnią nas tylko dwie rzeczy: poglądy polityczne oraz klub, któremu kibicujemy. Ja jestem wiernym fanem Barcelony, on Realu Madryt, więc teoretycznie nie powinniśmy w kwestii hiszpańskiej piłki znaleźć wspólnego języka. Ponieważ jednak jesteśmy ludźmi cywilizowanymi, udało nam się po żmudnych pertraktacjach osiągnąć zadowalający kompromis i dopuściliśmy pewne wyjątki, w myśl których on czasem kibicuje Barcelonie, a ja Realowi.

Pierwszego października rusza sieć szpitali, jeden z elementów reformy służby zdrowia. Oznacza to między innymi zmiany w nocnej i świątecznej opiece medycznej.

Radio eM Kielce nadaje już program z nowej siedziby przy ulicy Sienkiewicza 2. Nasza redakcja zmieniła lokalizację po ponad ćwierćwieczu funkcjonowania w poprzedniej. Jak jest w tej nowej?

Nadeszła jesień, a wraz z nią nowy rok akademicki. Do jego rozpoczęcia przygotowują się zarówno studenci, jak i władze uczelni.  W murach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego „Gaudeamus” zabrzmi 5 października. Dzień wcześniej uroczysta inauguracja odbędzie się na Politechnice Świętokrzyskiej.

Rozmowa z księdzem profesorem Stefanem Radziszewskim, prefektem w Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach

Może się to wydawać dziwne turystom wygrzewającym się na plażach Riwiery Olimpijskiej, ale Grecy są jednym z najbardziej skłóconych narodów w Europie. Jeszcze w trakcie trwania II wojny światowej zafundowali sobie wojnę domową, zakończoną dopiero w 1949 roku, wojskowy zamach stanu „czarnych pułkowników” w 1967 roku, całą gamę spektakularnych aktów terrorystycznych i wszelkie atrakcje, jakie są w stanie wymyślić najbardziej wojowniczy przedstawiciele podzielonego społeczeństwa. Te podziały (choć już na szczęście nie krwawe) istnieją w mniejszym lub większym stopniu do dziś i bardzo przypominają polskie.

Krzyżowcy kojarzą nam się z tajemnicami i skarbami. I tak jest też w Zagości na Ponidziu. W kościele świętego Jana Chrzciciela, który zbudowali joannici w drugiej połowie XII wieku, skarbem są płaskorzeźby syren i ryty przedstawiające smoka.

W wyniku działań wojennych Polska poniosła gigantyczne straty. Jak wielkie, uświadamiają nam liczby.

Statystyki są bezlitosne. Toniemy w śmieciach. Niestety, bardzo dużo odpadów to zmarnowana żywność, a także elektrośmieci, które mogą być bardzo niebezpieczne dla środowiska.

Scarlett O’Hara, jak powszechnie wiadomo, nie była piękna, co już w pierwszym zdaniu „Przeminęło z wiatrem” zauważyła Margaret Mitchell. Jednak powód, dla którego władze pewnego kina w Memphis po 34 latach wycofały ekranizację książki ze swego repertuaru, jest inny: powieść i film dyskryminują czarnoskórych mieszkańców USA.

– Zapowiadaniem przyjazdów i odjazdów zajmowała się zazwyczaj pani Mariola, która mówiła przez urządzenie o nazwie „Radiola”. Gdy kierowcy przyjeżdżali na dworzec, musieli zostawić pieniądze z biletów w tak zwanym trezorze – opowiada Janusz Wierzbowski, wieloletni konserwator dworca PKS, który oprowadził nas po zakamarkach naszej modernistycznej perełki.

Kielce pod bronią

Kielce / 10 września 2017 /

618 wystawców z 27 krajów, zgromadzonych na blisko 28 tysiącach metrów kwadratowych – tak wygląda kończący się dziś, XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego.

Świętokrzyskie jest na szarym końcu rankingu pokazującego liczbę nowych miejsc pracy, utworzonych w 2016 roku – wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Strona 3 z 91

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna