Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Według szacunków Ministerstwa Rozwoju w ciągu najbliższych siedmiu lat może powstać w Polsce półtora tysiąca firm tworzących wysokiej jakości innowacyjne technologie. W tym okresie rząd zamierza zainwestować w młodych przedsiębiorców blisko trzy miliardy złotych. Sprawdźmy, czy Kielce mogą stać ważnym graczem na start-upowym rynku.

Istniał przed wiekami pewien elitarny zawód. Uprawiający go musiał mieć poczucie humoru i sporą dozę bezczelności – bez niej nigdy nie był dobry w swym fachu. Kłopot polegał na tym, że bezczelność mogła go łatwo zaprowadzić na szafot, więc przydawały się intuicja i wyczucie sytuacji. No i stalowe nerwy, bo w profesję było wpisane przyjmowanie na klatę najgorszych zniewag. Zawód nie przynosił kokosów, ale miał jedną bezcenną cechę – swemu szefowi można było wygarnąć prawdę w oczy. Dlatego ta praca miała głęboki sens. I dlatego niejeden błazen – bo o nim mowa – przeszedł do historii.

Mija 75. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Walka, którą toczyli żołnierze AK, budzi coraz większy podziw i zainteresowanie młodego pokolenia. Tym bardziej, że na Kielecczyźnie działali legendarni dowódcy AK. Jednym z nich był Antoni Heda „Szary”.

Narty, snowboard, ewentualnie weekendowe oglądanie narodowej telenoweli pod tytułem „Skoki narciarskie” – to ulubione zimowe rozrywki statystycznego Kowalskiego. Ale w ostatnim czasie w naszym regionie rośnie popularność innego, bardziej ekstremalnego zajęcia: kąpieli w lodowatej wodzie.

W minioną środę władze Kielc przedstawiły Komisji Edukacji i Kultury projekty uchwał dotyczących nowej sieci szkół i obwodów szkolnych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom dużych zmian nie będzie. Radni nie chcieli jednak od razu zaopiniować projektów. Stwierdzili, że potrzebują więcej czasu na szczegółowe zapoznanie się z nimi.

Wzrasta liczba zawieranych małżeństw w Kielcach. – W 2014 roku udzieliliśmy 1050 ślubów, w 2015 było ich 1086, a w 2016 już 1159 – mówi Albert Warzyński, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Kielcach. Takie dane cieszą, ale czy równie optymistycznie wygląda wspólne życie?

Nie lubi siedzieć w miejscu. Uwielbia tańczyć i spotykać się z rówieśnikami. O przyjaciół dba jak mało kto – taka właśnie jest Otylka Kozieł. Niestety, to wszystko może się zmienić.

Jak wiadomo, gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą, więc to, że telewizja publiczna w warstwie informacyjnej jest wciąż daleka od doskonałości, mnie nie dziwi. W ogóle niewiele mnie już dziwi, nawet to, że do TVP przytulił się skądinąd miły chłopaczyna Łukasz Mężyk, którego wywiady z politykami polegały głównie na potakiwaniu głową i taktownym milczeniu. Albo to, że wszechobecny teraz na wizji Witold Gadowski jest tak rzetelny w rzemiośle, jak ja biegły w kurpiowskich wycinankach. (Przez tego faceta o mało nie pojechałem w ubiegłym roku w Bieszczady, bo ogłosił, że Ustrzyki Górne opanowały tysiące uchodźców z Syrii. Poważnie).

W ciągu dwóch lat w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach może zostać wykonany pierwszy przeszczep nerki – uważa profesor Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych UJK. Póki co, nasze województwo znajduje się wśród zaledwie czterech, w których nie działa ani jeden ośrodek transplantacji narządów.

Syn - recenzja

01 lutego 2017 /

"Syn" to epicka, napisana z ogromnym rozmachem, ale i dbałością o szczegóły powieść o amerykańskim Zachodzie, przedstawiona z perspektywy trzech pokoleń. Co łączy ze sobą historię 12 letniego chłopaka Eliego, który został porwany, a następnie wychowywany przez Komanczów z Peterem McCullougha, którego poznajemy dzięki zachowanym zapiskom z jego dziennika? Kim jest Jeanny Anne, która udowadnia, że życie kobiety nie zamyka się w "pudełku" pt. przyjęcia, wychowywanie dzieci i bycie broszką na klapie marynarki swojego męża.

 

 

 

Powrót do ośmioletnich szkół podstawowych, czteroletnich liceów i pięcioletnich techników, a także wygaszanie gimnazjów – to główne punkty nowej ustawy oświatowej. Zmiany będą wprowadzane już od tego roku. Wciąż jednak pozostaje wiele pytań i wątpliwości.

Na początku 2019 roku ruszy w Kielcach Centrum Kształcenia Praktycznego. Uczniowie oraz absolwenci szkół zawodowych będą mieli możliwość nauki na wysokiej jakości sprzęcie, w nowoczesnych warunkach.

Gdyby żyła, w tym roku skończyłaby 40 lat i szykowała do kolejnej wycieczki do jednego z najdalszych zakątków świata. Niestety, wzburzone morze zabrało Kasię w najmniej spodziewanym momencie…

– Recesja jest wtedy, gdy twój sąsiad traci pracę. Depresja, gdy ty tracisz pracę. A uzdrowienie, gdy pracę traci Jimmy Carter – powiedział kiedyś Ronald Reagan. Sądzę, że Donald Trump chętnie podpisałby się pod tymi słowami, oczywiście zastąpiwszy wcześniej Cartera Obamą, którego wini za wszystkie nieszczęścia, jakie w ciągu ostatnich ośmiu lat spadły na Stany Zjednoczone. I ostro bierze się do roboty.

Strona 3 z 82

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay