kibicuj
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Razem przeciw rakowi

Kielce / 18 maja 2018 /

Choć na co dzień rywalizują ze sobą w pogoni za ciekawą informacją, to są sprawy, w których się jednoczą. Kieleckie dziennikarki wspólnie stanęły do walki z rakiem piersi i pokazują innym kobietom, jak dbać o swoje zdrowie. Zostały twarzami kampanii „Jestem kobietą, więc idę. Mammografia”.

Międzynarodowy Dzień Rodziny został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Choć wiele tematów wymaga naszej wzmożonej uwagi, to jednak wspólnotowy wymiar życia powinien być przedmiotem szczególnego zainteresowania odpowiedzialności każdego z nas. Rodzina jest pięknym i zarazem najbardziej naturalnym znakiem miłości. Nie sposób realizować naszych osobistych powołań bez odniesienia do rodziny. Dla jednych będą nią współmałżonek wraz z dziećmi, dla innych wspólnota zakonna, podopieczni, wychowankowie.

 

Spędziłem dzieciństwo na ulicy Nowy Świat. Dużo stojących przy niej domów należało do mojej rodziny. Wokół naszego, zbudowanego z czerwonej cegły, były ogrody i sad. A za ogrodzeniem, w kierunku „dolin” stała prawdziwa drewniana leśniczówka.

Czy osłupielibyście Państwo, gdybyście zobaczyli, że główne wejście do budynku Parlamentu Europejskiego ozdobione jest imponującej wielkości nazwiskiem Róży Luksemburg? Albo Lwa Trockiego?

„Uczyńmy nasze drogi bezpiecznymi” – apelują policjanci, przypominając kierowcom o rozsądku na drogach. Tylko w tym roku w naszym województwie do domów nie wróciło 25 osób, w tym 11 pieszych. Statystyki te są gorsze niż w latach poprzednich. Za każdą z tych liczb kryją się dramaty matek, ojców, córek, synów, bliskich, znajomych.

Bartosz Głowacki jest w Kielcach powszechnie znany. Mamy ulicę jego imienia i płytę nagrobną obok bazyliki katedralnej. I niby wszystko o nim wiemy, ale nie mamy pewności, gdzie spoczywa jego ciało. Zapomnieliśmy też, jak się nazywa... Bo przecież nasz Bartosz, po chłopsku Bartos, to nie Bartek, ale Wojtek.

Trwają matury

Kielce / 13 maja 2018 /

Do 25 maja potrwają tegoroczne egzaminy maturalne. Absolwenci liceów i techników mają już za sobą najważniejsze testy. 4 maja sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego. Na poziomie podstawowym, przygotowanym w nowej formule, pojawiła się rozprawka zatytułowana „Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie?”. Maturzyści musieli odwołać się między innymi do „Lalki” Bolesława Prusa.

Remontują…

Kielce / 11 maja 2018 /

Budowa ulicy Pileckiego oraz remont ulic Łopuszniańskiej, Wapiennikowej i Cmentarnej to najważniejsze z aktualnie prowadzonych w Kielcach inwestycji drogowych. Utrudnienia z nimi związane jeszcze potrwają, a tymczasem w planach są już kolejne ważne remonty.

Każdego dnia, w różnych zakątkach kraju ktoś staje w obliczu niebezpieczeństwa utraty życia, zdrowia, bądź mienia. Do niesienia pomocy w tych trudnych sytuacjach powołani są strażacy, których praca jest służbą człowiekowi w potrzebie. To niezwykle szlachetne i ryzykowne zadanie. Wymaga podejmowania błyskotliwych i odpowiedzialnych decyzji w ekstremalnych okolicznościach.

 

Światowy Dzień Ziemi to święto obchodzone w Polsce od 1990 roku. Wzrasta świadomość społeczna odnośnie troski o bogactwa naturalne. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z globalnych konsekwencji naszych zaniedbań czy wręcz przeciwnie – działań na rzecz ochrony środowiska.

 

Majówka!

26 kwietnia 2018 /

Przed nami najpiękniejszy miesiąc roku maj. W czasie maja robi się na świecie zielono. Budzą się z zimowego snu owady, które wcześniej siedziały głęboko w ziemi. Kwitną jabłonie. Zjawiają się popularne imieniny Stanisława, Zofii, Filipa.

 

Spotkaliśmy się w siódmej klasie, w murach nowo otwartej Szkoły Podstawowej nr 24. On przyszedł z SP 15, ja z SP 19. Zbyszek Książek w wieku kilkunastu lat miał szopę jasnych włosów i wiecznie czytał książki. Nawet w czasie lekcji, nie mówiąc o przerwach. Kiedyś podszedł do mnie i spytał, czy czytałem Dżumę Camusa. Zdziwił się, że nie, i wcisnął mi podniszczoną już książkę do tornistra. Nie chcąc być mu dłużnym, zapytałem, czy zna węzły żeglarskie. Nie znał. Uczyłem go ich przez kilka dni, ale bez skutku. I tak zaczęła się nasza przyjaźń.

Idzie długi weekend, więc ruszymy wypoczywać. Po kilku dniach człowiek wróci roztrzęsiony, bo kolejka na Giewont sięgała Krupówek, gałka lodów w Szczawnicy kosztowała piątaka, a dancingi w pensjonacie obok naszej kwatery kończyły się przed południem. Więc teraz ręce z nerwów latają tak, że melisa chlapie po ścianach, a we łbie tłucze się jedna myśl: „Nigdy więcej!”.

W Kielcach istnieje blisko 300 hektarów ogrodów działkowych, a jeden z nich jest największym w Europie. Jednak nadal ich infrastruktura pozostawia sporo do życzenia. Sprawdźmy, jak wygląda działkowanie w naszym mieście.

Strona 3 z 102

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna