Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Utracone

14 stycznia 2018 /

Historia odzyskania Kodeksu Supraskiego mogłaby posłużyć za kanwę pasjonującego filmu sensacyjnego. My musimy zadowolić się stwierdzeniem, że ów jedyny na świecie XI-wieczny zabytek piśmiennictwa staro-cerkiewno-słowiańskiego (a raczej jego część) został po Powstaniu Warszawskim uznany za bezpowrotnie stracony, a potem cudownie odnaleziony w… USA. Jak się tam znalazł – nie wiadomo, dość że pod koniec lat 60. przyniósł go do pracownika biblioteki Uniwersytetu Harvarda pewien tajemniczy człowiek i zażądał 20 tysięcy dolarów (Niemcy wycenili go w czasie wojny na 4–5 milionów marek). Bibliotekarz od razu poznał, z czym ma do czynienia, i odmówił kupna unikalnego zabytku. Znalazł się jednak na niego chętny, Herbert Moeller, który dorobił się majątku na handlu… polską szynką i teraz chciał się jakoś Polakom odwdzięczyć. Nabył kodeks za astronomiczną ponoć sumę i podarował Polsce. W 1968 roku ten „biały kruk” powrócił do kraju na pokładzie statku „Batory”.

Klasztor cystersów w Wąchocku to bez wątpienia jedno z najważniejszych opactw w Polsce. Komunistom udało się odwrócić uwagę od ponad 800-letniej obecności zakonników w tym miejscu, a samą miejscowość zamienić w symbol niewybrednych dowcipów. Bo za słynnym sołtysem z Wąchocka stała Służba Bezpieczeństwa.

Aż 275 milionów złotych – tyle przewidziano w tegorocznym budżecie miasta na inwestycje. Wśród nich są zadania związane z oświatą, pomocą społeczną, gospodarką komunalną, kulturą oraz sportem. Największe jednak pieniądze, bo blisko 170 milionów, pochłoną inwestycje drogowe i komunikacyjne.

Już po raz 10. wyruszy Orszak Trzech Króli, aby dzielić się z bliźnimi, ze współrodakami radością płynącą z Objawienia Pańskiego. Dzieje się to w roku wyjątkowym, w którym przypada 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Ojczyznę. Wolność i suwerenność to dla narodu sprawy kluczowe. W 2018 roku cała Polska raduje się stuleciem odzyskania niepodległości. Historia naszego kraju obfituje bogactwem kultury i tradycji. Nieodzowną jej częścią są przepiękne kolędy tak mocno wpisane w tożsamość każdego Polaka. W czasie przemarszu Orszaku Trzech Króli śpiewane przez wiernych dają wyraz wiary i przywiązania do tradycji. Hasłem tegorocznego Orszaku są słowa: "Bóg jest dla wszystkich".

 

Marzenie

08 stycznia 2018 /

Rozpoczął się rok szczególny. Rok, w którym obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Gdy spojrzymy na ten wyjątkowy w historii Polski okres, gdy spajaliśmy naszą państwowość rozczłonkowaną przez 123 lata między trzech zaborców, dojdziemy do wniosku, że na krótki czas, aż do zamordowania prezydenta Gabriela Narutowicza w grudniu 1922 roku, Polacy potrafili w miarę zgodnie ze sobą współpracować w dziele odbudowy państwa, a Polska była oazą spokoju na tle tego, co się działo w polityce wewnętrznej innych europejskich krajów.

Wkrótce ferie, które w tym roku rozpoczną się u nas 12 lutego. To zatem ostatni dzwonek, by wybrać miejsce wypoczynku. Dla wszystkich, którzy nie lubią się nudzić, mamy idealną propozycję: Dom Rekolekcyjno-Wypoczynkowy „Betania”.

Rozpoczął się sezon studniówkowy, a wraz z nim wertowanie przez tegoroczne maturzystki katalogów i poradników z propozycjami makijażu, fryzury lub kreacji. My o makijażu już pisaliśmy. Pora więc na fryzurę.

Co przyniósł miniony rok dla Kielc, regionu i jego mieszkańców? Przypomnijmy sobie najważniejsze wydarzenia ubiegłych dwunastu miesięcy.

Każdy człowiek planuje swoją – dalszą lub bliższą – przyszłość. Dobry plan i konsekwentna realizacja są warunkami sukcesu. Bóg, pragnąc szczęścia dla człowieka, ma dla niego wspaniały plan zbawienia. Święta Bożego Narodzenia mogą stać się okazją do odczytywania planu Bożego w naszym życiu.

Wierni idą do Matki Boskiej w potrzebie, prosząc o łaski. Ale dlaczego tę Madonnę nazywają z włoska loretańską? I skąd w piotrkowickim sanktuarium koło Chmielnika wziął się Domek Świętej Rodziny?

Choinka, rozświecona, pachnąca, ozdobiona bombkami… Kiedy właściwie pojawiła się na święta w kieleckich domach? I jak kielczanie je dawniej obchodzili?

Rozmowa z naczelnikiem kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej dr Dorotą Koczwańską-Kalitą oraz drem Ryszardem Śmietanką-Kruszelnickim, badaczem sprawy pogromu kieleckiego.

Szacuje się, że problem niepłodności dotyka nawet 20 procent populacji. W Polsce zmaga się z nim ponad milion par. Ratunkiem i nadzieją dla tych wszystkich osób może być naprotechnologia – leczenie w zgodzie z indywidualnym, naturalnym cyklem kobiety. Na czym ta metoda dokładnie polega?

Bardzo popularny w ostatnim czasie stał się termin „zakwaszenie organizmu”. I choć wiele osób o czymś takim słyszało, to nie wszyscy wiedzą, co to znaczy i jaki ma związek z naszym zdrowiem. A jak się okazuje, ma i to bardzo duży.

Strona 3 z 95

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna