Na antenie: Salon dziennikarski
Jacek Karnowski
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Salon dziennikarski
Jacek Karnowski
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Z Wielkim Postem nieodłącznie jest związane nabożeństwo drogi krzyżowej. Wierni od lat chętnie w nim uczestniczą. W diecezji kieleckiej organizowane są różne drogi krzyżowe: tradycyjne, nocne, ekstremalne, a nawet rockowe.

Do jednych dostaniemy się z dnia na dzień, na wizytę u innych poczekamy nawet ponad rok. Kolejki do lekarzy specjalistów to od lat bolączka polskiej służby zdrowia. Czy na tym polu w ogóle coś się zmienia?

"Forbes" ogłosił tegoroczną listę najbogatszych ludzi świata – zgodnie z przewidywaniami nie znalazłem tam swego nazwiska, bo nie dość że nie śmierdzę groszem, to na dobitkę jestem rozrzutny i coś takiego jak lokata bankowa to dla mnie czyste science-fiction. Moja kolejna nieobecność na tej liście nie zepsuła mi humoru (zdążyłem się już przyzwyczaić), ale dopadła mnie – zupełnie jak Tewje Mleczarza – myśl natrętna: co by było, gdybym był miliarderem, nawet nie takim jak Bill Gates, który ma 87 miliardów zielonych, ale choćby takim jak Michał Sołowow – niecałe trzy miliardy?

W minionym tygodniu dwa dni przypomniały nam o świętości życia: 24 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Życia, ustanowiony przez sejm RP w 2004 roku, zaś 25 marca – Święto Zwiastowania Pańskiego i jednocześnie Dzień Świętości Życia.

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) jeszcze niedawno był traktowany jak wyrok. Ta choroba odbiera siły, możliwość poruszania się, oddychania. Jakiś czas temu pojawiło się światełko w tunelu – lek o nazwie nusinersen, hamujący jej postęp. Niestety, nie jest jeszcze zarejestrowany w Polsce.

GDZIE BYLIŚCIE, GDY ZAPADŁA CIEMNOŚĆ? - recenzja książki Mariego Levi

50-letni Izaak, kupiec ze Stambułu wpada na myśl, która niczym natarczywa mucha w upalne popołudnie, nie daje mu spokoju. Postanawia odnaleźć i odezwać się do swoich przyjaciół sprzed lat, aby ponownie wystawić sztukę "Stambuł jest moim życiem".

 

MARIA SKŁODOWSKA CURIE - recenzja książki Magdaleny Niedźwiedzkiej.

Marii Skłodowskiej Curie-wspaniała kobieta, duma narodu, jedyna kobieta na świecie, która otrzymała dwa razy nagrodę Nobla. Już w szkole podstawowej dzieci są zapoznawane z jej biografią, a jej zdjęcie wisi w każdej sali chemicznej/fizycznej. I pojawia się kolejna książka o niej. Pytanie, które się nasuwa: po co?

 

– Sezon poolimpijski jest dla każdej czołowej drużyny bardzo ciężki – powtarza często Tałant Dujszebajew, trener Vive Tauronu Kielce. Jego słowa znalazły potwierdzenie w ostatnich tygodniach.

Terapia zajęciowa, rehabilitacja, zajęcia uspołeczniające – to tylko kilka z wielu propozycji powstałego niedawno w Kielcach Środowiskowego Domu Samopomocy. Jego oferta jest skierowana do osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych, z zaburzeniami psychicznymi.

Na dworze robi się coraz cieplej, a to oznacza, że już niebawem na dobre rozpocznie się sezon budowlany. Jak Świętokrzyskie radzi sobie z inwestycjami mieszkaniowymi i czy 2017 rok to dobry czas na inwestowanie w nieruchomości?

Młodzież w Kielcach zbyt krytycznie ocenia to, co oferuje miasto i zbyt wiele oczekuje jednocześnie pozostając mało aktywną. To jeden z wniosków po debacie zorganizowanej przez Nieformalną Młodzieżową Radę Miasta Kielce. Podczas spotkania omawiane były wyniki konsultacji, które Rada na początku roku przeprowadziła w kilku szkołach.

W okolicach Stadionu Leśnego wataha psów atakuje zwierzęta i ludzi – zaalarmował słuchacz Radia eM Kielce. Bezpańskie zwierzęta są problemem w całym mieście.

Władze Szpitala Wojewódzkiego w Kielcach mają wreszcie pomysł na zagospodarowanie terenu i budynków po dawnym Szpitaliku Dziecięcym przy ulicy Langiewicza.

Piły i siekiery poszły w ruch. Od wprowadzenia noweli ustawy o ochronie przyrody także w naszym mieście drzewa są wycinane na potęgę. Każdego dnia strażnicy miejscy dostają nawet kilkanaście zgłoszeń w tej sprawie.

Strona 2 z 83

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay