Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Z jedzeniem ostrożnie

Świętokrzyskie / 24 grudnia 2016 /

Święta to czas, w którym przygotowujemy bardzo dużo jedzenia i niestety zdarza się nam i naszym bliskim przesadzić ilością zjedzonych potraw, co zwykle kończy się sporym dyskomfortem. Na co powinniśmy zwracać uwagę przy wigilijnym stole?

Jak dawniej na Kielecczyźnie obchodzono święta Bożego Narodzenia i jakie temu towarzyszyły zwyczaje? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w książce „Magia świąt. Zimowy cykl świąteczny w tradycyjnych zwyczajach mieszkańców kieleckich wsi” autorstwa Ewy Tomaszewskiej, etnografa z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Jak gotować, by nie marnować?

Świętokrzyskie / 23 grudnia 2016 /

Na co dzień marnujemy ogromne ilości produktów spożywczych. Problem znacznie nasila się jednak w okresie poświątecznym. Co zrobić, żeby większość tego, w czego przygotowanie dziś wkładamy dużo wysiłku, nie trafiło za tydzień na śmietnik?

Szpagat - recenzja

22 grudnia 2016 /

Joanna Chojnacka zaprasza nas na ucztę czytelniczą, jaką jest poznanie osobnika płci męskiej- Aleksandra Biernackiego. Zrobiła to w sposób mistrzowski. Poznajemy więc naszego bohatera  poprzez jego zdrady, ale też i samotność oraz podejmowane próby poszukiwania miłości.

"Chcecie bajki? Oto bajka..." tak pięknie zaczyna się "Pchła Szachrajka" Jana Brzechwy, a Natalia Sońska w ten piękny, świąteczny czas zaprasza nas do przeczytania jej baśni o współczesnym Kopciuszku.
W roli tytułowego Kopciuszka występuje krakowska lekarka Alicja.

Cztery kluby z Kielc w najwyższych klasach rozgrywkowych? Wszystko możliwe. Do Vive, Korony i Effectora być może po trwającym sezonie dołączą szczypiornistki Korony Handball. Na razie kielczanki zajmują trzecie miejsce na zapleczu kobiecej Superligi i ciągle liczą się w walce o awans. 

Jak pogodzić efektywność biznesową z działaniem prospołecznym? Receptą na to wydaje się być ekonomia społeczna. Choć wielu z nas to pojęcie niewiele mówi, to ten obszar działalności coraz lepiej rozwija się na rynku.

„Czerwony kur nie wybiera pory i rzec by można, żywot wiedzie nieregularny, to w południe las ogarnie swoim jęzorem, to ludzi nocą zatrwoży przysiadając na strzesze, to bydło wystraszy figlując po północku w oborze. Żadna godzina nie jest dlań zła, ani też dzień żaden; świątek czy piątek pieje do zachrypnięcia. No i nikogo o swoim przybyciu nie uprzedza… Świt, dzień wysoki, ćma nie­przebrana – wkrada się w obejścia w szyderczym pieniu rozdzierając gardziel” – To fragment reportażu Jerzego Daniela z jego najnowszej książki „Bruzdy”.

Ta wiadomość wstrząsnęła światem biznesu. Krzysztof Klicki z końcem bieżącego roku  zrezygnuje z funkcji prezesa firmy Kolporter S.A. - Jestem przekonany, że zostawiam firmę w dobrych rękach – napisał w opublikowanym oświadczeniu twórca potęgi kieleckiej spółki.

Artyści z Teatru im. Stefana Żeromskiego ponownie zmierzyli się z twórczością Bernarda-Marie Koltesa. „Zachodnie Wybrzeże” w reżyserii Kuby Kowalskiego to kolejny spektakl francuskiego dramaturga po „Samotności pól bawełnianych”, który możemy zobaczyć na deskach kieleckiego teatru. Najnowsza propozycja niestety nie zachwyca.

Droższe masło, cukier i mleko. Więcej, niż kilka miesięcy temu płacimy też między innymi za mięso czy paliwo. To spostrzeżenie, jakie większość z nas ma przy sklepowych półkach i dystrybutorach na stacjach benzynowych. Pokrywa się ono również ze statystykami i rynkowymi wskaźnikami. 

Będzie lepsza opieka medyczna w Świętokrzyskiem? Wszystko wskazuje, że tak! Najpierw powstanie Centrum Urazowe dla dorosłych a w przyszłości być może i dla dzieci. Szpital Wojewódzki w Kielcach zabiega o utworzenie obu ośrodków. Póki co możliwa jest realizacja tylko pierwszego projektu.

Organiczna rzeźba w kształcie futurystycznego drzewa imitującego konary – to najnowszy pomysł na ratowanie Bartka z Zagnańska, jednego z najstarszych polskich drzew. To brzmi, jak sprzeczność, bo futurystyczne to takie, które kojarzy nam się z nowoczesną techniką, a organiczne rzeźby powtarzają kształty stworzone przez naturę. Ale w tym tkwi piękno tej koncepcji. 

Potwierdziły się nasze wcześniejsze informacje dotyczące rewitalizacji kieleckich osiedli. Przynajmniej na razie nie dojdzie ona do skutku. Jednak nie oznacza to, że zmarnują się przeznaczone na nią unijne pieniądze.

Strona 2 z 79

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay