Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Każdego roku w Europie odnotowuje się średnio 700 tysięcy zatrzymań krążenia. Dochodzi do nich podczas wypadków komunikacyjnych, ale i w naszych domach czy pracy. Tymczasem niewielu z nas potrafi lub chce udzielić pierwszej pomocy. A w takich momentach liczy się każda sekunda.

Przemierzając region świętokrzyski, znajdziemy wiele bezimiennych mogił. Czasami są one symboliczne, a czasami spoczywają w nich nieznane osoby. Zapomnianym grobom wojennym i powojennym przywraca pamięć Instytut Pamięci Narodowej.

Bank na wyciągnięcie ręki, sklep o każdej porze w naszym komputerze czy tablecie, pełna kontrola transakcji. To tylko część pozytywów, które zawdzięczamy bankowości elektronicznej. By korzystać z niej bezpiecznie warto jednak przyswoić sobie kilka zasad.

Kuszą tańszym prądem i dodatkowymi bonusami. Najczęściej podają się za dotychczasowego dostawcę energii i tym samym wzbudzają zaufanie. Wciąż pojawiają się nowe osoby oszukane w ten sposób. - Wszystko przez to, że nie czytamy dokładnie umów, które podpisujemy – zauważa Dariusz Pyk, Miejski Rzecznik Konsumentów w Kielcach. Przed nieuczciwymi akwizytorami ostrzega także Polska Grupa Energetyczna.

Emigrujemy…

21 października 2017 /

Świętokrzyskie się wyludnia – wynika z danych za rok 2016 opublikowanych w Roczniku Demograficznym. Gdzie i dlaczego wyjeżdżamy?

Blisko 140 dni - tyle mieszkańcy Kielc czekają na rozstrzygnięcie przetargu komunikacyjnego. Co gorsza, końca tej sprawy nadal nie widać. Dlaczego nie możemy doczekać się wyniku jednego z najważniejszych przetargów w ostatnim czasie?

Wicepremier i minister nauki szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin odwiedził niedawno Kielce goszcząc na inauguracjach roku akademickiego. Zaprosiliśmy go również do naszego studia.

W Polsce rośnie liczba mikroprzedsiębiorstw i osiągają one coraz lepsze wyniki finansowe – wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. A jak na tym polu reprezentuje się województwo świętokrzyskie?

Przeprowadzka

13 października 2017 /

"Nienawidzę przeprowadzek" to jedna z najczęściej wpisywanych fraz w internetowych wyszukiwarkach związanych ze zmianami nieruchomości. Nie ma się z resztą czemu dziwić - życie na kartonach, brak stabilizacji, chaos i mnóstwo pracy "po godzinach" nienajlepiej nam się kojarzą. I jak to dobrze, że to, co trudne artyści potrafią przekuć w zabawne dzieła. Jak chociażby Richard Benjamin, który wyreżyserował "Skarbonkę" z Tomem Hanksem i Shelley Long w rolach głównych.

To pytanie nurtuje wiele osób, zwłaszcza młodych rodziców. Ruchy antyszczepionkowe nieustannie bombardują nas nowymi informacjami na temat skutków ubocznych niektórych szczepionek. I choć lekarze i specjaliści przekonują nas, że większość to mity, to w naszych głowach pozostaje lęk i niepewność.

Zakładamy lokatę, płacimy kartą, robimy przelew do spółdzielni mieszkaniowej. Korzystanie z usług współczesnej bankowości stało się codziennością i absolutną koniecznością. Jak to się dzieje, że to wszystko działa? Jak wygląda mechanizm dzięki któremu, bez problemów jesteśmy w stanie wykonywać wiele ważnych operacji? Za wszystkim stoi SYSTEM – i to nie tylko informatyczny. Mowa o systemie bankowym w Polsce.

Towarzyski PRL

Kielce / 07 października 2017 /

Gdy w dzisiejszych czasach kawiarnie i knajpy możemy spotkać na prawie każdym rogu ulicy w śródmieściu, a wybór mamy wśród tych serwujących regionalne piwo, muzyczne klasyki czy bezglutenowe potrawy, kiedyś wypicie kawy i zjedzenie kawałka ciasta było czymś ekskluzywnym i niedostępnym.

Reklamowy chaos ma zniknąć z ulic Kielc. Miejscy urzędnicy mają gotowy projekt przepisów, które określają reguły umieszczania reklam oraz szyldów na terenie miasta. Jednak przed ich wprowadzeniem chcą je skonsultować z mieszkańcami Kielc.

Strona 2 z 91

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna