Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Dobra wiadomość dla pań przed ich świętem. Według renomowanej międzynarodowej firmy doradczej Pricewaterhouse Coopers rynek pracy w Polsce jest coraz bardziej dla nich przyjazny: w rankingu sporządzanym przez PwC awansowaliśmy w ciągu minionego roku z 12. na 9. miejsce, zostawiając w pokonanym polu takie kraje, jak Szwajcaria, Kanada, Wielka Brytania i Niemcy. Mało tego. Różnica w wynagrodzeniach między mężczyznami a kobietami wynosi dziś zaledwie 7 procent; mniej jest tylko w Nowej Zelandii i Słowenii. A jeśli trend się utrzyma, płace zrównają się w okolicach 2021 roku.

Rozmowa z Marcinem Kwaśnym, aktorem wcielającym się w rolę Wiktora w filmie „Wyklęty”.

Jerzy Sobierajski, choć sam nie cieszy się dobrym zdrowiem, całą energię wkłada w pomaganie innym. Robi to w myśl hasła „Dobro jest w nas”, będącego jednocześnie nazwą prowadzonej przez niego fundacji.

Jedni interesują się modą, drudzy polityką, a jeszcze inni sportem. Oni natomiast od dziecka pasjonują się komunikacją miejską. Poznali się, goniąc legendarny autobus ikarus, który potem odkupili. Teraz chcą go odnowić.

Ponad pięć tysięcy zgłoszeń zostało zarejestrowanych w województwie świętokrzyskim na portalu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która działa już od pięciu miesięcy. Najwięcej doniesień dotyczy powiatu kieleckiego i stolicy regionu.

Trwają mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym i liczymy na medale naszych skoczków. Przy tej okazji przypomnijmy, że u nas też była kiedyś skocznia. Skakał na niej sam mistrz Wojciech Fortuna.

Są wydarzenia sportowe, do których wracamy z nostalgią całymi latami – najczęściej, by zapomnieć o mizerii codzienności. Gdy jeszcze nikt nie słyszał o Adasiu Małyszu, wspominaliśmy Wojtka Fortunę. Gdy nie szło siatkarzom, tęskniliśmy za drużyną Wagnera, a katastrofalny stan polskiego futbolu łataliśmy opowieściami o jedenastce pana Kazimierza Górskiego. Ja obejrzałem w poniedziałek mecz, za którym też pewnie będę długo tęsknił.

Z mianem świętokrzyskiego miasta akademickiego kojarzymy przede wszystkim Kielce. Tymczasem również Chęciny dysponują ważnym ośrodkiem naukowym, będącym częścią Uniwersytetu Warszawskiego. Co ciekawe, ta część uczelni jest także interesująca… architektonicznie.

Większość z nich swoją przygodę z łyżwami, kijem i krążkiem rozpoczęła na zamarzniętych sadzawkach, stawach lub zalewanych wodą przyszkolnych boiskach. Od kilku lat mogą trenować na pełnowymiarowym lodowisku w Skarżysku-Kamiennej. Świętokrzyskich hokeistach jest z każdym rokiem coraz więcej.

Żołnierze Niezłomni jako pierwsi walczyli po wojnie z komunistycznym reżimem w Polsce. Dla większości z nich była to kontynuacja walki, na podjęcie której zdecydowali się w 1939 roku – o niepodległość Ojczyzny. Zmienił się tylko wróg.

Projekt PiS, dotyczący dwukadencyjności w samorządzie, spór pomiędzy Wojciech Lubawskim a Kamilem Suchańskim oraz pewne działania polityków PO i lewicy spowodowały, że coraz częściej zadajemy sobie pytanie, czy przypadkiem wyścig o fotel prezydenta Kielc już się nie zaczął?

– Zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes, lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej – mówił w finale „Vabank” Juliusza Machulskiego niezapomniany Henryk Kwinto, zniesmaczony prostackimi szwindlami bankiera Gustawa Kramera. Trudno mu się dziwić. Hołdujący honorowym złodziejskim zasadom i mistrzowski w swym fachu kasiarz nie mógł ścierpieć gościa, który bezceremonialnie je łamał, skubiąc klientów swego banku zza biurka. Ciekawe, co powiedziałby dziś, gdy morale przestępców sięgnęło absolutnego dna.

Określenie „polskie obozy koncentracyjne” używane przez zachodnie media – w tym niemieckie – to ewidentny fałsz i manipulacja. Nie ma wątpliwości, że państwo polskie musi stanowczo z tym walczyć. W Sejmie przygotowywana jest ustawa przewidująca kary finansowe, a nawet pozbawienia wolności za celowe używanie sformułowania: „polskie obozy zagłady”. Międzynarodowa opinia publiczna musi pamiętać, że obozy koncentracyjne na terenie okupowanej Polski w latach 1939 – 1945 zakładali Niemcy.

Amelka jest piękną dziewczynką: ma cudne, niebieskie oczka i długie rzęsy, których pozazdrościć mogłaby niejedna dama. Jest też bardzo dzielna: cierpliwie znosi cierpienie, na które skazał ją los.

Strona 2 z 82

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay