Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


PUBLICYSTYKA

I gra muzyka!

Kielce / 27 sierpnia 2018 /

Siódmego i ósmego września odbędzie się na kieleckiej Kadzielni Festiwal Muzyki Tanecznej, organizowany przez miasto razem z Telewizją Polską. Zjadą do nas największe gwiazdy muzyki dance i disco polo, a dwudniową imprezę pokaże TVP 2. Jednak nie każdy uważa, że Kielce powinny być gospodarzem takiego festiwalu.

Mietek Szcześniak w piosence „Moje wędrowanie” śpiewa z ufnością: „Jesteś dla nas -wędrowców jak zdrój czystej wody, duszy wytchnienie, niebiańskie ogrody”. W znanym serialu słyszymy, że „życie jest nowelą”, ale przecież dzieje w noweli biegną do przodu poza nami, bez naszego udziału. Patrząc w duchu wiary na nasze istnienie możemy powiedzieć, że życie ma swój cel, mamy Przewodnika. W Wikipedii możemy przeczytać: „pielgrzymka – podróż podjęta z pobudek religijnych do miejsc świętych. Motywem podjęcia trudu pielgrzymowania może być chęć zadośćuczynienia za popełnione występki lub też chęć wyrażenia prośby, np. o zdrowie, o pomyślność”.

 

Obecny rok dla rolników nie jest łatwy z racji pogodowych. Wiosenna susza sprawiła ogromne straty w rolnictwie i ogrodnictwie.Deszczowy lipiec też zostawił ślady na polach.Toteż nie jest łatwo świętować.

 

Ponad 70 osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami z Kielc i powiatu kieleckiego wyjechało 27 lipca nad morze. Obóz trwał dwa tygodnie w miejscowości Mrzeżyno. Podczas wypoczynku na uczestników czekało wiele atrakcji. Najważniejsza była  jednak wspólnotowa atmosfera, wzajemna życzliwość i pomocna dłoń.

- Żeby być naprawdę szczęśliwym, trzeba przebaczyć sobie i innym - mówi Ania Golędzinowska, modelka, prezenterka telewizyjna oraz autorka publikacji "Ocalona z piekła", "Jestem grzesznikiem" i "Z ciemności do światła". Tę prawdę zrozumiała dzięki pielgrzymce do Medjugorie. Dziś głosi świadectwo swoim życiem.

Moc atrakcji w Kurozwękach

Kurozwęki / 04 sierpnia 2018 /

Zwiedzanie pałacu, labirynt w kukurydzy, zagroda bizonów, mini-zoo i stadnina koni arabskich. To tylko nieliczne z atrakcji, jaki czekają na odwiedzających Kurozwęki. To malownicze miejsce z pewnością przypadnie do gustu zarówno miłośnikom spacerów, jak i osobom spragnionym przygód.

 

Lek na wagę życia

Kielce / 04 sierpnia 2018 /

Irma Sumara, wicedyrektor i pedagog Szkoły Podstawowej numer 2 w Kielcach, od ośmiu lat walczy z rakiem piersi. Jedyną szansą na poprawę jej zdrowia jest lek Ibrance, który niestety nie jest refundowany w Polsce. Kuracja jest bardzo kosztowna, dlatego potrzebna jest pomoc.

 

Szlacheckie gniazda

Kielce / 04 sierpnia 2018 /

Czy chciałbyś Drogi Czytelniku choć przez jeden dzień zamienić szarą prozę dnia codziennego na przenikającą duszę poezję minionych czasów? Jeśli tak, to zapraszamy Cię w podróż po krainie szlacheckich dworków i pałaców naszego regionu, z których jeden uchodził przez lata za najwspanialszy w Europie.

Przez 123 lata niewoli utarło się, by kojarzyć patriotyzm z postawą romantyczną. Szaleńcze zrywy, kończące się klęskami, mesjanizm, który próbował tłumaczyć sens naszego cierpienia, silny głos Mickiewicza i Słowackiego – najlepszych poetów, jakich kiedykolwiek wydał polski język. Wszystko to sprawiło, że właśnie romantyczna tradycja stała się wiodąca w naszym myśleniu o patriotyzmie.

 

Lato w pełni. Na rynku pojawiło się mnóstwo owoców i warzyw, z których można zrobić smaczne i zdrowe domowe konfitury, dżemy, soki, nalewki, sałatki czy marynaty. Wystarczy jedynie odrobina chęci i czasu, a przygotowane przez nas przetwory na pewno będą nas cieszyć swoim smakiem przez całą zimę.

“10x10. Nabytki Muzeum Historii Kielc 2008-2018” - to tytuł nowej wystawy, którą od niedawna można oglądać w Muzeum Historii Kielc. Na ekspozycji zaprezentowano sto najcenniejszych i najciekawszych eksponatów ze zbiorów muzeum obchodzącego w tym roku dziesięciolecie swojej działalności.

Bartek Krakowiak jest żywym dowodem na to, że nawet od najgorszego dna można się odbić. Potrzebna jest jednak wiara. Dzięki niej Bartek, po wielu latach walki z samym sobą, słabościami i grzechem, znalazł szczęście, pielgrzymując do Medjugorie.

Średniowiecze na wakacje

Chęciny / 06 lipca 2018 /

Klasztory, zamki i historyczne zagadki – nie musimy daleko wyjeżdżać w wakacje, aby zobaczyć i poczuć moc tych atrakcji. Wystarczy dobry plan, pozytywne myślenie i trochę wolnego czasu, żeby doświadczyć i poznać wyjątkowe dziedzictwo naszego regionu.

Busko pełne muzyki

Busko-Zdrój / 30 czerwca 2018 /

W Busku-Zdroju znów słychać muzykę poważną. A to za sprawą muzyków, dyrygentów i śpiewaków, którzy przyjechali na XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz. To prestiżowe wydarzenie kulturalne potrwa do przyszłej soboty.

Rozmowa z Jarosławem Gowinem, wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego.

Stypendyści od Ojca Świętego

diecezja kielecka / 29 czerwca 2018 /

W Polsce jest ich ponad dwa tysiące, młodych, zdolnych, ambitnych. Mają ogromne serca. Jedyne, czego im brakuje, to pieniądze na rozwój swoich marzeń i zdolności. Mowa o stypendystach Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Od 19 lipca wielu z nich będziemy gościć na ziemi świętokrzyskiej.

Powstanie nowych i remontowanie już istniejących budynków, nowe projekty i możliwości. Wiele się dzieje na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. A plany na przyszłość są naprawdę imponujące.

Już wakacje!

22 czerwca 2018 /

Wypoczynek, dobra pogoda, odkrywanie nowych, ale i odwiedzanie dobrze znanych miejsc - z tym kojarzą nam się wakacje. Przed nami najbardziej beztroski okres w roku, którego z radością wyczekują szczególnie uczniowie. W Kielcach i okolicach czeka na nas ogrom atrakcji. Nie będzie można narzekać na nudę.

Czas wakacji

22 czerwca 2018 /

Zakończenie roku szkolnego, które odbyło się w piątek 22 czerwca, było kolejnym zwieńczeniem etapu wspólnej pracy uczniów i nauczycieli. Choć oceny na świadectwach nie mogą odzwierciedlić wkładanego przez nich trudu, to jednak są jego wymierną wypadkową. Dlatego w tym uroczystym dniu jedni rozpoczęli wakacje w poczuciu satysfakcji i spełnienia, inni zaś musieli przełknąć smak porażki. Jednak wszyscy mają nadal taką samą szansę wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim życiu, aby jak najlepiej wykorzystywać własne możliwości oraz rysującą się perspektywę. Przywilejem młodości jest nie tylko ogromny potencjał, ale zakres wyborów, które można dokonać.

 

Jak w raju

Kielce / 15 czerwca 2018 /

Czekaliśmy na niego ponad osiem lat, ale wszystko wskazuje na to, że warto było. Prawdopodobnie w lipcu zostanie otwarty kielecki Ogród Botaniczny.

Polska miłość

12 czerwca 2018 /

Pułkownik Jan Piwnik „Ponury” – przedwojenny oficer Wojska Polskiego i Policji Państwowej, uczestnik wojny obronnej 1939 r., żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny spadochroniarz Armii Krajowej, dowódca II odcinka Wydzielonej Organizacji Dywersyjnej ZWZ–AK „Wachlarz”, dowódca Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” i wreszcie dowódca VII batalionu 77 Pułku Piechoty AK. Legenda Gór Świętokrzyskich i Ziemi Nowogródzkiej. Zginął 16 czerwca 1944 r. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Wawiórce, która w 1945 r. weszła w skład Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej ZSRS.

Dzień Uchodźcy

11 czerwca 2018 /

Ojczyzna jest wartością , która nam spowszedniała. Nie doceniamy jej . Niektórzy nawet traktują ją jak relikt przeszłości , który skutecznie przeszkadza nam w podążaniu ku nowoczesnej cywilizacji. Wielu zdecydowało się na wyjazd w poszukiwaniu pracy, lepszych warunków bytowych . Sądzę, że wielu z nas zna rodziny, znajomych, przyjaciół, którzy wyemigrowali w celu szukania pracy i godziwych warunków życia. Na emigracji można spotkać wielu Polaków, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia kraju także ze względów politycznych. Odzyskanie wolności przez Polskę zostało okupione wielką ofiarą kolejnych pokoleń.

 

Strona 6 z 65

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna