Na antenie: Salon dziennikarski
Jacek Karnowski
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Salon dziennikarski
Jacek Karnowski
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Kazimierz Piechowski. Człowiek, który dokonał jednej z najbardziej spektakularnych ucieczek z Auschwitz–Birkenau. W obozie spotkał świętego Maksymiliana Kolbe oraz rotmistrza Witolda Pileckiego. Po ucieczce ukrywał się w naszym regionie. Oto jego historia.

Rozmowa z Krzysztofem Czeczotem – reżyserem słuchowiska "Biblia Audio Superprodukcja"

Przywrócenie miejscowościom posiadającym bogatą tradycję historyczną czy walory turystyczne dawnego blasku to trend, który już od kilku lat jest skutecznie promowany w naszym kraju. Województwo świętokrzyskie nie odstaje pod tym względem od innych. Przykładami na to mogą być inwestycje zrealizowane przez Chęciny oraz Bieliny w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.

Wypowiedz się

21 października 2016 /

Demokracja daje nam nie tylko możliwość uczestnictwa w wyborach parlamentarnych czy samorządowych. Możemy też decydować o sprawach bezpośrednio związanych z naszym miejscem zamieszkania. Tylko czy rządzący dają nam odpowiednie narzędzia do tego? No i czy chętnie z nich korzystamy?

Spotykamy się przed domem Krystiana. – Jedziemy na górę – zaprasza chłopak i prowadzi nas do windy. Kilka sekund i jesteśmy w mieszkaniu. Ale co tam, znowu jedziemy w dół! Śmiejemy się. I jeszcze raz – w górę i w dół, omijając dziewiętnaście schodków. – Jestem mega zadowolony – mówi Krystian. 

Sąsiady

14 października 2016 /

– Są jak zwierzęta – mówi jeden z mieszkańców wołyńskiej wioski, opowiadając o mordach dokonywanych przez Niemców na Żydach. Drugi odpowiada: – Gorzej. Zwierzęta się nie znęcają.

Rozmowa z Agatą Wojtyszek, wojewodą świętokrzyskim.

W pobliżu twojego domu powstaje dzikie wysypisko śmieci albo ktoś regularnie pije alkohol? Nie musisz dzwonić czy iść na komendę policji, żeby to zgłosić. Wystarczy, że skorzystasz z Krajowej Mapy Zagrożeń, która w tym miesiącu została uruchomiona również w naszym województwie.

Jeszcze kilkanaście lat temu było to jedno z najczęściej odwiedzanych przez kielczan miejsc. Dziś basen oraz obiekty sportowe KS "Tęcza" popadają w ruinę. Problemem są przede wszystkim nieuregulowane sprawy własnościowe, ale też pieniądze. 

Rozmowa z księdzem profesorem Waldemarem Chrostowskim, biblistą, wykładowcą Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 

Ma zaledwie 22 lata, skończyła renomowaną szkołę aktorską w Londynie, a w mieście Szekspira zagrała już kilkanaście ról teatralnych. – Zawsze uważałam, że należy robić to, co się kocha, że praca powinna być pasją – mówi kielczanka Barbara Węgorzewska, która teraz chce spróbować swoich sił w Stanach Zjednoczonych. 

Pod koniec lipca z Facebooka korzystało na całym świecie ponad 1,5 miliarda użytkowników, z czego 14 milionów to Polacy. Konta na największym portalu społecznościowym mają już wszyscy: firmy, politycy, kluby sportowe, instytucje kultury czy jednostki miejskie. Nie inaczej jest w Kielcach, gdzie z roku na rok coraz więcej ludzi przekonuje się o sile social media. 

Polka walcząca

12 października 2016 /

Na to, co się działo w czasie „czarnego protestu” patrzyłem przerażony, choć i mnie nie podobał się pomysł tak drastycznego zaostrzenia kompromisowej wszak ustawy aborcyjnej. Uznaję też prawo do manifestowania swych poglądów – w końcu żyjemy w wolnym kraju i każdy może iść pod jakimi chce sztandarami, byle nie łamał prawa. A domaganie się przez wiele z tych kobiet nieograniczonego prawa do aborcji gonie łamie. Co zatem wzbudziło me przerażenie? Głównie jego forma. 

Co się dzieje?!

11 października 2016 /

Piłkarzy Korony Kielce dopadł kryzys. Po bardzo dobrym początku sezonu przegrali trzy ostatnie mecze, w których stracili aż 12 bramek! Wciąż pod znakiem zapytania stoi przejęcie klubu przez inwestorów z Senegalu. Kto wie, czy w poszukiwaniu nowego właściciela nie pomoże Ekstraklasa S.A.

Strona 10 z 83

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay