Na antenie: Lato wszędzie!
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Lato wszędzie!
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Rozmowa z naczelnikiem kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej dr Dorotą Koczwańską-Kalitą oraz drem Ryszardem Śmietanką-Kruszelnickim, badaczem sprawy pogromu kieleckiego.

Szacuje się, że problem niepłodności dotyka nawet 20 procent populacji. W Polsce zmaga się z nim ponad milion par. Ratunkiem i nadzieją dla tych wszystkich osób może być naprotechnologia – leczenie w zgodzie z indywidualnym, naturalnym cyklem kobiety. Na czym ta metoda dokładnie polega?

Bardzo popularny w ostatnim czasie stał się termin „zakwaszenie organizmu”. I choć wiele osób o czymś takim słyszało, to nie wszyscy wiedzą, co to znaczy i jaki ma związek z naszym zdrowiem. A jak się okazuje, ma i to bardzo duży.

Kilkanaście dni temu doszło w Warszawie do ataku na Ośrodek Kultury Muzułmańskiej. Powybijano szyby, co zaalarmowało pracownika tej instytucji około pierwszej w nocy. Policja dostała jednak od niego zgłoszenie po kilku godzinach, więc gdy funkcjonariusze przyjechali na miejsce, mogli co najwyżej zabezpieczyć ślady. Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział śledztwo. O sprawie poinformowały media.

Święty Mikołaj nie zapomniał w tym roku o ptakach. Przebrany w zielone mundury pracowników Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych podarował niemal dwie tony pysznego ziarna mieszkańcom „Ptasiego azylu” w Ostrowie koło Chęcin. – Zapas starczy do końca zimy – cieszy się Janusz Wróblewski, od kilkunastu lat ratujący ptaki i ranne dzikie zwierzęta.

Nieprawidłowo wykonane badania, źle postawiona diagnoza, nieuprzejmy specjalista czy niechęć lekarzy do wypisywania skierowań na badania diagnostyczne – to tylko kilka z długiej listy skarg, jakie zgłaszają świętokrzyscy pacjenci. Wszystkimi zajmują się odpowiednie instytucje.

Tegoroczna akcja „Szlachetna Paczka” objęła ponad 900 świętokrzyskich rodzin. Wolontariusze przekazali dary w drugi weekend grudnia. W Kielcach centrum logistyczne dla miasta przygotowane zostało w III LO imienia C. K. Norwida.

Samochody używane do 5-6 tysięcy złotych są jednymi z najczęściej poszukiwanych przez polskich, a także świętokrzyskich kierowców. Jak znaleźć przyzwoite auto w najniższej klasie cenowej?

Wigilia to dla wielu jeden z najważniejszych dni w roku. W naszych domach gościmy często całą rodzinę, dlatego chcemy, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Generalnie stawiamy na wieloletnią tradycję, ale coraz częściej szukamy alternatywy dla tkwienia godzinami w kuchni.

Ma dziewięć lat, ale nie mówi. Nie potrafi sam się przebrać, wykąpać, zjeść. Albert Borecki cierpi na autyzm. Jego mama i siostra robią, co mogą, by kiedyś był samodzielny. To jednak żmudna i kosztowna droga.

Wybraliśmy się z żoną po świąteczne prezenty. Oczywiście bez trudu znaleźliśmy to, co chcieliśmy kupić. Gdy sobie stałem przy kolejnej kasie, przypomniało mi się, jak bodaj przed świętami w 1982 roku próbowaliśmy z moim bratem ciotecznym kupić naszemu dziadkowi podarunek pod choinkę. Złaziliśmy całe miasto w poszukiwaniu choćby flakonika jakiejś porządnej wody kolońskiej czy innego kosmetyku – bezskutecznie. Nie udało nam się też kupić obowiązkowych w takich przypadkach portfela, ciepłych skarpetek lub szalika. W końcu, zdesperowani, nabyliśmy jakiegoś szkaradnego misia o dekadenckim pysku, bo dosłownie nic innego nie było. Nasz dziadek na jego widok udał entuzjazm. Piszę „udał”, bo jestem święcie przekonany, że czegoś tak odrażającego, jak ów zwierz, w życiu nie dostał na Gwiazdkę.

Pomimo szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej i surowych kar, pijani kierowcy nadal są w Polsce prawdziwą plagą. Niestety, w wyniku czyjejś głupoty, życie tracą niewinni ludzie.

Rozsądne odchudzanie jest dziś bardzo trudne. Kobiece pisma przepełnione są poradami i dietami, które rzekomo pomogą szybko zrzucić zbędne kilogramy. Niestety, większość z nich powoduje osłabienie organizmu i niemal natychmiastowy powrót do dawnej wagi. Jak więc odchudzać się skutecznie?

Przełom listopada i grudnia przywitał nas opadami śniegu. Ziemię przykrył biały puch, który od razu rozbudził apetyty wszystkich fanów sportów zimowych. Ale na śnieżne szaleństwo na nartach czy desce trzeba jeszcze poczekać. Do większych mrozów.

Strona 10 z 102

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna