online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Z uwagi na napiętą sytuację międzynarodową jubileuszowy XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego może być ważniejszy niż dotychczasowe. Szczególnie, że do Kielc przyjedzie aż 60 zagranicznych delegacji z najważniejszymi politykami na czele. To rekord.

Straty w sadach sięgające od 70 do nawet 100 procent, wciąż aktualne zagrożenie afrykańskim pomorem świń, ciągle odczuwalne skutki rosyjskiego embarga, średnie plony z hektara na poziomie, który nie daje gwarancji wypracowania zysku. Dla świętokrzyskich rolników miniony rok nie był łaskawy.

Zanieczyszczenia powodowane przez transport są jednym z największych problemów współczesnego świata. To także jedno z najważniejszych wyzwań dzisiejszych ekologów. Czy da się podróżować i przewozić towary bez szkód dla środowiska?

Świętokrzyskie szkoły są gotowe do nowego roku szkolnego – ocenia świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik i zapewnia, że kuratorium zadbało zarówno o dostosowanie placówek, jak i przeszkolenie nauczycieli do pracy w zreformowanym szkolnictwie.

Od postawienia pierwszego kroku podczas drogi na Jasną Górę, aż po ten ostatni przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, każdy pątnik przeżywa emocjonalną sinusoidę. Ogromna radość, chwile wzruszenia i uniesienia, przeplatane są bólem oraz poświęceniem. Dwa tysiące pielgrzymów, pokonuje pieszo ponad 200km w ciągu siedmiu dni. Wszystkich łączy jeden cel. Intencja niesiona w sercu do Czarnej Madonny.

Włodzimierz Iljicz Lenin rzadko mówił coś mądrego, ale w jednym miał rację: kino to najważniejsza ze sztuk. Miał oczywiście na myśli jego funkcję propagandową, a pogląd ten podzielali Józef Stalin i Adolf Hitler, dzięki czemu powstały takie arcydzieła, jak "Pancernik Potiomkin", "Iwan Groźny", "Aleksander Newski" Eisensteina czy "Triumf woli" i "Olimpiada" Riefenstahl. Ale to amerykańskie kino ma największe zasługi na polu autopromocji swego kraju i jego bohaterów. Amerykanie wiedzą, jak to robić: począwszy od "Narodzin narodu" i "Abrahama Lincolna" D.W. Griffitha oraz "Aniołów piekieł" E. Gouldinga poprzez takie monumentalne produkcje lat 60. i 70., jak serial "Combat", "Most na Renie", "Bitwa o Midway" czy "Bitwa o Ardeny", aż po dzieła ostatnich dekad – "Szeregowiec Ryan", "Pearl Harbour", "Niezłomny" – lista wybitnych tytułów jest długa. Bo rzeczywiście nie ma lepszego sposobu, by dotrzeć z przekazem do każdego na świecie, jak zainwestować w filmową superprodukcję.

Zaczynamy być dumni z Polski. Widać to podczas obchodów rocznic historycznych, czy w oddolnych akcjach społecznych, upominających się o zachowanie prawdy historycznej. Dumę ugruntowuje także uznanie przedstawicieli innych narodów, widzących szczególną rolę Polski w walce o zachowanie wiary chrześcijańskiej i zachodniej cywilizacji.

Budynki można ogrzewać bez spalania drewna, węgla i gazu. Jak to możliwe? Odpowiedź brzmi: dzięki pompom ciepła. Co o nich wiemy?

Tę pożółkłą, zniszczoną kartkę papieru, zapisaną niezbyt czytelnie cyrylicą, znalazłem w jednej z teczek w kieleckim archiwum. Gdy tylko odczytałem i przetłumaczyłem nagłówek, zrozumiałem, że to niezwykle cenny dokument.

Smacznego!

06 sierpnia 2017 /

Tak mnie upał nęka, że aż przyśniła mi się Helena Vondrackova grająca w curling. Dlatego współczuję urzędnikom z Komisji Europejskiej, którzy w tym skwarze muszą rozstrzygać fundamentalną kwestię: czy powinniśmy jeść i pić to samo, co oni. Na różną jakość sprzedawanej pod identyczną marką żywności poskarżyły się bowiem solidarnie państwa Grupy Wyszehradzkiej i teraz chłopaki w Brukseli mają zagwozdkę.

Na swoim koncie mają już około 2,5 tysiąca zbiórek. Pomagają ludziom z całej Polski, także z województwa świętokrzyskiego. Fundację Siepomaga tworzą ludzie, którzy wierzą, że razem można zdziałać wszystko.

Na grzyby!

04 sierpnia 2017 /

Choć w ostatnim czasie pogoda grzybom przychylna nie była, to na przekór aurze obrodziły w świętokrzyskich lasach. Ale gdzie je znajdziemy? Odpowiedzi szukaliśmy u źródła,  czyli u leśniczych i świętokrzyskich grzybiarzy.

Cud Natury

02 sierpnia 2017 /

„Miłkiem wyzłocony kraj / Wstęgą Nidy przekreślony” – śpiewała przed laty Wolna Grupa Bukowina. Dzisiaj Ponidzie trzeba ratować, bo zmienia się i traci swój niepowtarzalny charakter. Naukowcy mają jednak pomysł, jak przywrócić ten region do stanu sprzed kilkudziesięciu lat. Panaceum ma być tradycyjne rolnictwo, hodowla owiec i krów.

Nie poświęcę tego felietonu prezydenckim wetom - zajmowało się nimi wielu lepszych ode mnie publicystów, którzy napisali wszystko na ten temat. Powiem tylko tyle, że moim zdaniem najgorszą ich konsekwencją jest uzasadniony od minionego poniedziałku pogląd przeciwników obozu reform, że ustawy można zmieniać na ulicy. To dynamit, który jeszcze nie raz wybuchnie, a zniszczenia będą większe niż teraz.

Strona 10 z 97

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Jeden procent

banner edukacja ekonomiczna