Na antenie: Tak wierzę
Katarzyna Bernat
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Tak wierzę
Katarzyna Bernat
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Wkrótce czeka nas kolejna zmiana nazw ulic – ostatni komunistyczni patroni odejdą w zapomnienie. To dobra okazja, by opowiedzieć co nieco o kieleckich traktach. Bo czy wiedzą państwo na przykład, dlaczego ulica Wesoła została Wesołą? I czy kiedyś chodziliśmy ulicą Józefa Stalina?

„Inka” i „Zagończyk” wreszcie spoczęli w poświęconej ziemi, a setki tysięcy Polaków – tych w Gdańsku i tych przed telewizorami – oddało im hołd. Niejednemu wzruszenie ścisnęło gardło, niejeden poczuł w sercu ulgę, że wreszcie Prawda wróciła na swoje miejsce. A mnie – gdy oglądałem transmisję z uroczystości – przypomniał się pewnien pomnik. Ilekroć jestem w Bieszczadach – odwiedzam go, by zadumać się nad niezbadanymi meandrami  polskiej duszy.

Była ciepła czerwcowa noc 24 czerwca 1943 roku. Do dworu Horodyńskich w Zbydniowie wpadli Niemcy. Z zimną krwią zabili 19 osób: dzieci, kobiety i mężczyzn.

Siedem spotkań, jedenaście punktów i szóste miejsce w tabeli – tak wygląda bilans Korony Kielce w nowym sezonie. Przed startem rozgrywek „Żółto–czerwoni” skazywani byli na pożarcie, a teraz po raz kolejny pokazują, że w piłce wszystko jest możliwe.

Kielce zbrojne

05 września 2016 /

We wtorek rusza 24. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Po raz kolejny będzie rekordowy. Do Kielc zjedzie ponad 600 firm prezentujących potencjał militarny. Nie zabraknie też najważniejszych władz państwowych.

Niedawno zakończyły się Igrzyska Olimpijskiego w Rio de Janeiro. Obok szczypiornistów Vive Tauronu Kielce, nasze miasto miało w Brazylii jeszcze jednego przedstawiciela, który w reprezentacji Polski odpowiadał za wsparcie duchowe. Ksiądz biskup Marian Florczyk był w Rio duszpasterzem „Biało-czerwonych”.

Rządowy program „Rodzina 500+” funkcjonuje od 1 kwietnia. Duża część pieniędzy już trafiła do polskich rodzin. Czy są one dla nich znaczącym wsparciem?

Strych dworku Horodyńskich. Ledwie widać postaci dwóch mężczyzn, Zbigniewa i Andrzeja Horodyńskich. Słychać słowa wypowiadane szeptem: "Na moją komendę: czołgać się! Metr na minutę!". Szurania i hausty z trudem łapanego powietrza. Te ledwie słyszalne odgłosy przerywa kolejna seria z karabinu…

Połowę urlopu spędziłem oglądając Igrzyska. I nie żałuję.

Już za rok zacznie się „wygaszanie” gimnazjów. To jeden z najważniejszych punktów reformy systemu edukacji, zapowiedzianej przez MEN. Czy nauczyciele mają się czego bać?

Termomodernizacja ŚwiętokrzyskiegoCentrum Psychiatrii oraz nowa usługarecyklingowa i wdrożenie produkcji stolarkiprzeciwpożarowej w firmie ESKA toprzykłady projektów zrealizowanych w ramachRegionalnego Programu OperacyjnegoWojewództwa Świętokrzyskiego w latach2007-2013.

Z wicepremierem, ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim rozmawia Piotr Natkaniec.

Rodzinny Ogród Działkowy „Kadzielnia” w Kielcach obchodzi w tym roku 90-lecie istnienia. Na przełomie lat zmieniał się jego wygląd, a ogródki przejmowały kolejne pokolenia działkowców. Jedno pozostało niezmienne – ich zapał. Skąd się on bierze?

W historii polskiego oręża są bitwy, które wpłynęły na losy Polski i Europy. Był to nie tylko wysiłek militarny, ale również zaangażowanie ducha. Wojsko polskie swe zwycięstwa odnosiło także przy wsparciu Opatrzności walcząc pod sztandarem z napisem: „Bóg Honor Ojczyzna”. 

Strona 10 z 80

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay