online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka
online button
online button

PUBLICYSTYKA

Z mianem świętokrzyskiego miasta akademickiego kojarzymy przede wszystkim Kielce. Tymczasem również Chęciny dysponują ważnym ośrodkiem naukowym, będącym częścią Uniwersytetu Warszawskiego. Co ciekawe, ta część uczelni jest także interesująca… architektonicznie.

Większość z nich swoją przygodę z łyżwami, kijem i krążkiem rozpoczęła na zamarzniętych sadzawkach, stawach lub zalewanych wodą przyszkolnych boiskach. Od kilku lat mogą trenować na pełnowymiarowym lodowisku w Skarżysku-Kamiennej. Świętokrzyskich hokeistach jest z każdym rokiem coraz więcej.

Żołnierze Niezłomni jako pierwsi walczyli po wojnie z komunistycznym reżimem w Polsce. Dla większości z nich była to kontynuacja walki, na podjęcie której zdecydowali się w 1939 roku – o niepodległość Ojczyzny. Zmienił się tylko wróg.

Projekt PiS, dotyczący dwukadencyjności w samorządzie, spór pomiędzy Wojciech Lubawskim a Kamilem Suchańskim oraz pewne działania polityków PO i lewicy spowodowały, że coraz częściej zadajemy sobie pytanie, czy przypadkiem wyścig o fotel prezydenta Kielc już się nie zaczął?

– Zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes, lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej – mówił w finale „Vabank” Juliusza Machulskiego niezapomniany Henryk Kwinto, zniesmaczony prostackimi szwindlami bankiera Gustawa Kramera. Trudno mu się dziwić. Hołdujący honorowym złodziejskim zasadom i mistrzowski w swym fachu kasiarz nie mógł ścierpieć gościa, który bezceremonialnie je łamał, skubiąc klientów swego banku zza biurka. Ciekawe, co powiedziałby dziś, gdy morale przestępców sięgnęło absolutnego dna.

Określenie „polskie obozy koncentracyjne” używane przez zachodnie media – w tym niemieckie – to ewidentny fałsz i manipulacja. Nie ma wątpliwości, że państwo polskie musi stanowczo z tym walczyć. W Sejmie przygotowywana jest ustawa przewidująca kary finansowe, a nawet pozbawienia wolności za celowe używanie sformułowania: „polskie obozy zagłady”. Międzynarodowa opinia publiczna musi pamiętać, że obozy koncentracyjne na terenie okupowanej Polski w latach 1939 – 1945 zakładali Niemcy.

Amelka jest piękną dziewczynką: ma cudne, niebieskie oczka i długie rzęsy, których pozazdrościć mogłaby niejedna dama. Jest też bardzo dzielna: cierpliwie znosi cierpienie, na które skazał ją los.

Według szacunków Ministerstwa Rozwoju w ciągu najbliższych siedmiu lat może powstać w Polsce półtora tysiąca firm tworzących wysokiej jakości innowacyjne technologie. W tym okresie rząd zamierza zainwestować w młodych przedsiębiorców blisko trzy miliardy złotych. Sprawdźmy, czy Kielce mogą stać ważnym graczem na start-upowym rynku.

Istniał przed wiekami pewien elitarny zawód. Uprawiający go musiał mieć poczucie humoru i sporą dozę bezczelności – bez niej nigdy nie był dobry w swym fachu. Kłopot polegał na tym, że bezczelność mogła go łatwo zaprowadzić na szafot, więc przydawały się intuicja i wyczucie sytuacji. No i stalowe nerwy, bo w profesję było wpisane przyjmowanie na klatę najgorszych zniewag. Zawód nie przynosił kokosów, ale miał jedną bezcenną cechę – swemu szefowi można było wygarnąć prawdę w oczy. Dlatego ta praca miała głęboki sens. I dlatego niejeden błazen – bo o nim mowa – przeszedł do historii.

Mija 75. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Walka, którą toczyli żołnierze AK, budzi coraz większy podziw i zainteresowanie młodego pokolenia. Tym bardziej, że na Kielecczyźnie działali legendarni dowódcy AK. Jednym z nich był Antoni Heda „Szary”.

Narty, snowboard, ewentualnie weekendowe oglądanie narodowej telenoweli pod tytułem „Skoki narciarskie” – to ulubione zimowe rozrywki statystycznego Kowalskiego. Ale w ostatnim czasie w naszym regionie rośnie popularność innego, bardziej ekstremalnego zajęcia: kąpieli w lodowatej wodzie.

W minioną środę władze Kielc przedstawiły Komisji Edukacji i Kultury projekty uchwał dotyczących nowej sieci szkół i obwodów szkolnych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom dużych zmian nie będzie. Radni nie chcieli jednak od razu zaopiniować projektów. Stwierdzili, że potrzebują więcej czasu na szczegółowe zapoznanie się z nimi.

Wzrasta liczba zawieranych małżeństw w Kielcach. – W 2014 roku udzieliliśmy 1050 ślubów, w 2015 było ich 1086, a w 2016 już 1159 – mówi Albert Warzyński, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Kielcach. Takie dane cieszą, ale czy równie optymistycznie wygląda wspólne życie?

Nie lubi siedzieć w miejscu. Uwielbia tańczyć i spotykać się z rówieśnikami. O przyjaciół dba jak mało kto – taka właśnie jest Otylka Kozieł. Niestety, to wszystko może się zmienić.

Strona 10 z 89

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay