online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka
online button
online button

PUBLICYSTYKA

– To są szczątki Ludwika – mówi Katarzyna Ciepiela, bratanica Ludwika Machalskiego „Mnicha”, zamordowanego w kieleckim więzieniu. Tożsamość konspiratora potwierdziły badania genetyczne przeprowadzone po ekshumacji jednego z grobów na kieleckiej „Łączce”.

„Wiosenne świętowanie na Kielecczyźnie” to książka Ewy Tomaszewskiej, etnograf z Muzeum Wsi Kieleckiej. Opisała w niej dawne obrzędy ludowe, towarzyszące okresowi od Środy Popielcowej do dnia śwętego Jana.

Czy istnieje konflikt pomiędzy nauką a wiarą? Jak znaleźć wspólny język tych dwóch dziedzin? O tym rozmawiamy z dr Tomaszem Rożkiem, fizykiem, dziennikarzem i popularyzatorem nauki. Jest szefem działu „Nauka i gospodarka” w tygodniku „Gość Niedzielny”. Widzowie TVP2 znają go z programu „Sonda 2”, który tworzy i prowadzi.

Opowieści o jaju mądrzejszym od kury i jaju, z którego powstał świat, znają prawie wszyscy. Jajka są symbolem życia ukrytego w zarodku, tajemniczej siły istnienia. W symbolice chrześcijańskiej jajo zostało skojarzone ze świętem Zmartwychwstałego Chrystusa.

Diecezjalne Radio eM Kielce zostało uhonorowane przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich nagrodą Małego Feniksa. Gratulacje z tej okazji dyrekcji i współpracownikom złożył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Kacper Ciosek jest bardzo żywym chłopcem: często się uśmiecha, lubi zabawy z przyjaciółmi i bliskimi. Od swoich rówieśników różni się jedynie wzrostem i marzeniami: on nie chce mieć super samochodu i pięknego domu, jak wielu jego kolegów. Pragnie tylko… chodzić. Pomożemy mu spełnić to pragnienie?

Jeśli wierzyć doniesieniom brytyjskiego „Timesa”, na jesieni Polska i Węgry dostaną ultimatum: albo przyjmujemy muzułmańskich imigrantów, albo nasi dobroczyńcy z Komisji Europejskiej cofną nam fundusze strukturalne i figę z makiem zobaczymy, a nie pieniądze na rozwój.

Nie tak miał wyglądać sezon szczypiornistów Vive Tauronu Kielce w europejskich pucharach. Zamiast obronić trofeum, kielecka drużyna odpadła już w 1/8 Ligi Mistrzów. Wypadek przy pracy czy trzeba bić na alarm?

Dziewięć zwycięstw i 21 porażek – to bilans siatkarzy Effectora w fazie zasadniczej PlusLigi. Kielczanie 11 i 13 kwietnia będą walczyć o utrzymanie trzynastego miejsca na koniec sezonu.

W byłym Areszcie Śledczym Warszawa Mokotów przy ulicy Rakowieckiej powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Możemy pomóc w gromadzeniu eksponatów.

Czas Wielkiego Postu sprzyja refleksji nad cierpieniem, przemijaniem, niepewnym ludzkim losem. W całej Polsce Wielki Tydzień jest tradycyjnie czasem  wzmożonej pobożności i praktyk religijnych, takich jak: rekolekcje, udział w nabożeństwach pasyjnych, spowiedź wielkanocna czy pobożne nawiedzanie świątyń.

 

Pamiętam, jak w szóstej klasie wraz z moim serdecznym przyjacielem Witkiem Kirczenko postanowiliśmy spróbować po raz pierwszy piwa. Podjęliśmy w tym celu konieczne środki ostrożności – wówczas nikt nie sprzedałby browara takim gówniarzom, więc spreparowaliśmy stosowne upoważnienie od rodzica (że piwo niby dla niego) i okazaliśmy je w pijalni przy ulicy Piecka (dziś Szczecińska) na KSM. Szczęśliwi, że manewr się powiódł, wiedliśmy w drodze powrotnej pasjonujący dyskurs o możliwych skutkach spożycia napoju i nie zauważyliśmy, że naszym śladem podąża koleżanka z klasy – Beata K. Gdy wchodziliśmy do klatki schodowej, ujawniła się znienacka i wskazując na rzeczoną butelkę zapytała: „Ciekawe, co na to powie nasza wychowawczyni?”.

Przebudowa istniejących hal targowych, budowa nowego obiektu oraz stworzenie łącznika między centrum kongresowym a innymi budynkami – to cele inwestycyjne Targów Kielce na najbliższe lata. – Musimy się rozwijać, bo inni nie stoją w miejscu – mówi Andrzej Mochoń, prezes miejskiej spółki.

Z Wielkim Postem nieodłącznie jest związane nabożeństwo drogi krzyżowej. Wierni od lat chętnie w nim uczestniczą. W diecezji kieleckiej organizowane są różne drogi krzyżowe: tradycyjne, nocne, ekstremalne, a nawet rockowe.

Strona 10 z 92

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna