Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Pacjenci zyskają

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


Publicystyka

Pacjenci zyskają

Kielce / 23 września 2018 / Tekst

Wojewódzki Szpital Zespolony przekształci się w uniwersytecki szpital kliniczny. Zmieniona formuła działania może oznaczać dla placówki lepsze finansowanie, dla studentów medycyny poprawę warunków kształcenia, a dla pacjentów dostęp do autorytetów lekarskich i nowoczesnych metod leczenia.

Obecnie organem prowadzącym szpital jest marszałek województwa. Po zmianie byłaby to uczelnia. Może to oznaczać wyższe kontrakty na świadczenia medyczne, ale i wiązać się z większymi kosztami. Z tego powodu przekształcenie musi być poprzedzone wnikliwą analizą.

Korzyści dla każdego

– Jeżeli zewnętrzne przepisy preferują finansowanie jednostek lecznictwa, w których odbywa się działalność naukowa, to wybór takiego rozwiązania wydaje się optymalnym zarówno ze strony tego, który świadczy usługi zdrowotne, jak i tego, który jest zainteresowany prowadzeniem badań naukowych i kształceniem studentów – mówi profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Prace nad zasadami, na jakich miałoby dojść do przekształcenia prowadzone są już od ponad roku. – Wpisujemy się w całą gamę działań, które doprowadzą zarówno do rozwoju uniwersytetu, jak i szpitala. To również stwarza możliwości dalszego rozkwitu Kielc, bo działalność naukowa szpitala i uniwersytetu może skutkować uzyskaniem znacznych środków unijnych – dodaje Andrzej Domański, dyrektor lecznicy.

Jak zapewnia marszałek województwa Adam Jarubas, urząd marszałkowski zlecił już wykonanie analiz ekonomicznych, które zilustrują różnice w wysokości kontraktów i pozwolą na ocenę opłacalności całego przedsięwzięcia. Policzona zostanie też wysokość kontraktu, na jaki szpital mógłby liczyć, gdyby już dziś miał status uniwersyteckiego. – Przedstawimy jego aktualną sytuację ekonomiczną, a także perspektywę tego, jak może wyglądać funkcjonowanie placówki o statucie jednostki uniwersyteckiej. Wydaje się, że proces przekształcenia może trwać około dwóch lat, ponieważ zależy nam wszystkim i mnie osobiście na tym, by uczynienie największego szpitala w województwie szpitalem klinicznym nie było podrzuceniem komuś kukułczego jaja, lecz świadomym procesem opartym na analizie ryzyka i otoczenia finansowego – mówi marszałek województwa.

Będą leczyć nowocześnie

Korzyści z przekształcenia lecznicy w jednostkę uniwersytecką odczuliby jednak przede wszystkim pacjenci i studenci medycyny. – Poszczególne kliniki już działają, ale zdecydowanie poprawi się ich funkcjonowanie. Chcemy stworzyć nową ofertę medyczną, a jednocześnie zaproponować bardzo dobre warunki do kształcenia na kierunkach medycznych,  zwłaszcza na lekarskim – wyjaśnia profesor Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych UJK. – Jesteśmy bardzo uważnie recenzowani przez środowiska medyczne i musimy utrzymywać pewien poziom. Stworzenie szpitala klinicznego jest rzeczą niezbędną, byśmy mogli zapewnić stosowną jakość organizacji kształcenia – dodaje profesor.

– Szpital uniwersytecki to nie tylko diagnostyka i terapia, ale i działalność naukowa. To tworzenie środowiska naukowego przez ludzi, których wyobraźnia wymyka się procedurom. Kto na tym wygrywa? Oczywiście szpital i uniwersytet, ale przede wszystkim ta najważniejsza osoba, czyli pacjent – kwituje profesor Semaniak.

Piotr Wójcik

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna