Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Odkryjmy w sobie miłość

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


Publicystyka

Odkryjmy w sobie miłość

25 grudnia 2017 / Tekst

Każdy człowiek planuje swoją – dalszą lub bliższą – przyszłość. Dobry plan i konsekwentna realizacja są warunkami sukcesu. Bóg, pragnąc szczęścia dla człowieka, ma dla niego wspaniały plan zbawienia. Święta Bożego Narodzenia mogą stać się okazją do odczytywania planu Bożego w naszym życiu.

Dziś Wigilia – dzień szczególny dla każdego Polaka-chrześcijanina. Radosne czekanie na przyjście Zbawiciela. Wieczerza wigilijna, opłatek, spotkania rodzinne, długie Polaków rozmowy, plany, przebaczenie, bo Bóg się rodzi.

W okresie Bożego Narodzenia stają nam przed oczami Matka Boża, święty Józef, pastuszkowie, Mędrcy. A Kościół przypomni nam jeszcze świętego Szczepana, świętego Jana Ewangelistę, dzieci niewinnie pomordowane przez Heroda.

Możemy się kłócić, ale w Boże Narodzenie pragniemy się pogodzić. Grzeszymy, ale w to święto chcemy być święci. Boże Narodzenie budzi w człowieku wiele dobra. Łamiąc się opłatkiem, składamy sobie życzenia, w których jest mnóstwo życzliwości.

Włosi mają żłóbek świętego Franciszka. A my, Polacy, coś równie pięknego: nie tylko opłatek, którym się łamiemy w Wigilijną Noc, ale najpiękniejszą legendę związaną z Bożym Narodzeniem, która podaje, że w Wigilię o północy zwierzęta domowe mówią ludzkim głosem. To nic, że nikomu jak dotąd nie udało się pochwalić, że owe głosy słyszał. Ta legenda jest wspaniałym komentarzem do prawdy mówiącej, że Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami, że Bóg postanowił narodzić się człowiekiem.

Przekonanie, że zwierzęta domowe mówią ludzkim głosem w Noc Wigilijną, jest próbą wyrażenia prawdy, iż dzięki Bożemu Narodzeniu coś „drgnęło” w rzeczywistości stworzonej. Ta legenda skłania nas do refleksji na temat tego, jak traktujemy zwierzęta, które święty Franciszek uważał za naszych braci i sprzymierzeńców. Byłoby dobrze „uzbierać” w tę wigilijną noc tyle miłości, troski do wszystkich istot żywych, by wystarczyło nam jej na cały rok. Według tradycji zwierzęta towarzyszyły Chrystusowi przy narodzinach, są więc obecne w naszych parafialnych szopkach. Kochaj, miej cierpliwość, przebaczaj tym, którzy nie mówią ludzkim głosem. Świat, w którym żyjemy nie jest, niestety, doskonały. Jest w nim tyle do poprawienia. Wsłuchajmy się zgodnie z legendą w tę wigilijną noc, by usłyszeć prawdę o nas od naszych domowych zwierząt.

Codzienne życie, pełne pośpiechu i stresu, przesłania nam to, co istotne. Święta niech będą okazją do odkrycia na nowo miłości Boga do człowieka.Dobrych Świąt!

Ksiądz Marian Fatyga

Skalbmierz 24 grudnia 2017 roku

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna