Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Nadal nas potrzebuje

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


Publicystyka

Nadal nas potrzebuje

06 lutego 2018 / Tekst

Ponad rok temu przedstawiliśmy Państwu poważnie chorego Kacperka Adacha i zaapelowaliśmy o pomoc. Dzięki Państwu rodzice dziecka uzbierali 10 ton nakrętek i zamienili je na pieniądze. Dzięki nim opłacili rehabilitację, która stawia Kacperka na nogi.

Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji poznać chłopca, przypomnimy jego historię. Urodził się 4 lipca 2014 roku, trzy miesiące przed terminem, bo w 27 tygodniu ciąży. To spowodowało u niego wiele problemów zdrowotnych, między innymi mózgowe porażenie dziecięce, niedosłuch obustronny, dysplazję oskrzelowo-płucną i wadę wzroku, a także masywny refluks z bezdechami. Konieczna była operacja. Przeszedł ją w grudniu 2014 roku, ale nadal zmaga się z astmą wczesnodziecięcą.

Było źle

– Stan Kacperka był bardzo poważny. Cały czas trwała walka o jego życie. Do domu przywieźliśmy syna dopiero po półrocznej hospitalizacji. To był dla nas bardzo trudny okres. Szczególnie ciężko przeżywała go nasza córka, która miała wtedy zaledwie trzy latka. Potrzebowała rodziców, a my kursowaliśmy pomiędzy domem a szpitalem – opowiadał podczas naszego pierwszego spotkania Michał Adach, tata Kacperka.

Powrót do domu nie oznaczał jednak powrotu do pełni zdrowia. Kacperek nadal wymaga opieki oraz ciągłej rehabilitacji. Jego rodzice robią wszystko, by mu je zapewnić. Nie jest to jednak proste. W 2016 roku ciocia malca rozpoczęła zbiórkę nakrętek. Chciała ich uzbierać dziesięć ton. To się udało.

–  Brak nam słów, by wyrazić naszą wdzięczność. Dziękujemy ze wszystkich sił. Dzięki tym nakrętkom nasz syn przez cały 2017 rok był rehabilitowany. Oprócz ćwiczeń w ośrodkach i w domu skorzystaliśmy także z czterech turnusów rehabilitacyjnych – mówi Maria Adach, mama chłopca.

Ogromne postępy

Dzięki systematycznej rehabilitacji, a także ogromnej pracy i zaangażowaniu państwa Adachów, Kacperek zrobił ogromne postępy. – Mówiono nam, że syn będzie leżał. Tymczasem już wstaje, zaczyna chodzić, co prawda na razie przy pomocy pchacza, ale to ogromny postęp. Kacperek mówi, dzięki czemu potrafi wyrazić swoje potrzeby. Mało tego, umie czytać! Bez problemu składa proste wyrazy. Wiemy jednak, że gdyby nie ciągła rehabilitacja, gdyby nie jego upór, poświęcenie lekarzy i rehabilitantów, a także życzliwość ludzi, nie byłoby to możliwe – uważają rodzice chłopca.

I choć postępy są ogromne, to jednak nie można na nich poprzestać. W dalszym ciągu potrzebne są ćwiczenia, kontrola u specjalistów i starania, by było jeszcze lepiej.

Teraz przed Kacprem dwie operacje. – Musimy powtórzyć operację przepukliny, bo poprzednia nie przyniosła efektu. Czekamy też na wszczepienie drugiego implantu, dzięki któremu nasz syn będzie lepiej słyszał – mówi tata chłopca.

Losy chłopca można śledzić na www.facebook.com/kacperek.adach

Iwona Gajewska-Wrona

Każdy, kto chce wesprzeć Kacperka, może to zrobić, przekazując 1 procent podatku lub dowolną kwotę na specjalne konto. Wystarczy w deklaracji PIT wpisać w polu Numer KRS – 0000037904, w polu Wnioskowana Kwota – „Kwota 1% obliczonego podatku”, w polu Cel szczegółowy 1% – 26174 Adach Kacper. Prosimy o zaznaczenie pola „Wyrażam zgodę” znakiem X. Darowizny należy wpłacać na konto Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” Alior Bank S.A. 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994 tytułem: 26174 Adach Kacper darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna